Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Desperab - taková normální gameska

  12:00aktualizováno  16. června 10:21
V nadpisu jsem se sice zmiňoval o tom, že hra je normální, ovšem tímto faktem se prosím neřiďte, protože mnoho z vás možná rozumí u freegamesek pojmu normální jako podprůměrný, kdežto tato hra, je úplně z jiného soudku. A vězte, že mluvím pravdu, když je bezpochyby jedinečná.

Desperab

Platforma: Freeware

Stáhnout

Desperab

Dnešní hra není sice tak úplně gamesou akční, protože se jedná spíše o RPG z pohledu vlastních očí. Opravdu, vězte, že hra má skvělý a obzvláště dlouhý příběh na několik stran, ve kterém si ale budou moci počíst bohužel jen dobří znalci německého jazyka. Jinak příběh pokračuje i po různých částech, když se dostanete na určitá místa, hned se před vámi objeví listy knihy, která vám sděluje další děj. Bohužel mé znalosti němčiny nejsou vůbec nijak dobré, přesněji řečeno žádné, takže o příběhu už se ode mě nic dalšího nedozvíte. Pro svoji vlastní potřebu jsem si domyslel jen fakt, že úkolem je dostat se na konec hry. V tomto kontextu musím podotknout, že obtížnost je celkem vysoká, naštěstí je možnost ukládat a načítat si pozice, jinak by to bylo opravdu dost stereotypní a hra by vás brzo omrzela (možná vás ale nepotěším zprávou, že na ukládání máte pouze jednu pozici, a to uznejte, že je prachsprostě málo).

RPG her je opravdu málo, na tomto webu sami najdete asi jenom kolem deseti takových, přičemž celkový počet recenzí se dá počítat na stovky, takže asi sami vidíte, že jich je rozhodně nedostatek. Ačkoliv téměř každá z nich se dá počítat mezi kvalitní, většina vůbec nevyniká extra grafikou, ani nějakými bláznivě náročnými efekty, ale jejich stěžejní přitažlivost spočívá v silném příběhu, dobrém zpracování a suprové hratelnosti. Všemi těmito typickými jevy se pyšní i Desperab - hra, kterou vám dnes představím.

Desperab

Začínáte jako potulný chlapík pouze se svou pěstí na vesnickém náměstíčku, kde silně prší a vane nepříjemný vítr. Zde zatím nic nehledejte, všechny dveře jsou zavřeny a zajištěny, a vy nemáte šanci se do nich dostat. Avšak pokud se vám podaří vniknout do hradu, budete osvobozen od nespokojenosti matky přírody a ocitnete se v teplých, avšak dosti neupravených chodbách, kde na stropech visí lebky, stěny jsou ověšeny pavučinami a slizem, a k tomu ještě ze stropu čas od času spadne nějaký velký, gigantický pavouk, kterého nelze zlikvidovat jinak, než na něj třikrát šlápnout, pak už dá pokoj.

Hned v prvním levelu byste měli zajít do místnosti, kde najdete kudlu a šíp, z ní pak k jedné kostře, které byste měli nožíčkem pomoci sesypat se na zem, vzít jí meč a mapu levelu. Dále již musíte hledat cestu sami. Proti velké přesile se jde bránit různými úskoky nebo útěkem, což je asi nejpřijatelnější způsob. Bojovat budete zbraněmi, které si sami najdete, například mečů je hned několik druhů. K doplnění energie budete potřebovat zvláštní lektvary a později ve hře vám nebudou k zahození ani peníze, které se občas se jen tak válejí na zemi. Za nepřítele budete mít zezačátku pouze ony přerostlé šváby a kostry, až později přibudou další - čím dál budete, tím víc jich najdete a budou mít víc života.

Desperab

Co se ovládání týče, tak si můžete zvolit buď klasickou klávesnici, myš nebo joystick. Multiplayerová hra bohužel není dostupná. V menu je také složka Configurations, kde můžete nastavovat mnoho parametrů jako zvuky, porty či ovládání. Velikost hry je opravdu zanedbatelná, zde by neměl být problém ani pro nejhorší modemy, stáhnete to zhruba za deset minut.

Grafika ve hře je celkem obstojná, i když na první pohled nevypadá moc dobře, tak mnoho různých objektů a dobrá hratelnost přeci jen tuto ztrátu alespoň nějak nahradí. Suma sumárum se jedná o velice vydařenou hru, řekl bych, že o jedno z nejlepších freeware RPG, jaké můžete na internetu sehnat.

Autor:


Nejčtenější

Další z rubriky

RoonSehv: NeTerra je po všech stránkách dokonalé dobrodružství

RoonSehv: NeTerra

Jedna z nejslavnějších adventur zdarma? Ne tak docela. RoonSehv je jen kopie Mystu. Ale zato v každém ohledu...

Akční Lay Lines vám nedovolí vypnout mozek

Lay Lines

Se svou egyptskou tématikou vzdáleně připomíná Serious Sama, ale nenechte se mýlit. Hektickou akci v Lay Lines doplňují...

V logické The Polaroid si musíte dávat dobrý pozor na detaily

The Polaroid

Při prohlížení zašlých fotografií je dobré vnímat jednotlivé maličkosti, detaily, které vyprávějí. To je v The Polaroid...

Mýty a fakta o nočním pomočování dětí
Mýty a fakta o nočním pomočování dětí

Podle odhadů trpí nočním pomočováním neboli enurézou asi pětina dětí ve věku 5 let, obtíže se však nevyhýbají ani starším jedincům. Rodiče často spoléhají na to, že „z toho dítě vyroste“, v horším případě děti trestají. Noční pomočování přitom může velmi negativně ovlivnit sebeúctu a duševní pohodu dítěte.Najdete na iDNES.cz