Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Dinky Island – ne všechny příběhy mají dobrý konec

  12:00aktualizováno  13. srpna 2004 12:33
Dinky Island je prvotina jednočlenného týmu Marion Software, která je zajímavá jednak svým značně ujetým humorem, jednak faktem, že na závěr nedojde k tradičnímu happy-endu…
30

Dinky Island

Platforma: Freeware
Výrobce: Marion Software

Stáhnout

Dinky Island Komerční tituly si povětšinou nemohou dovolit jiný než idylický konec. Hlavní hrdina zvítězí, vyřeší všechny své potíže, zachrání svět, zkrátka vše je jak má být. Až na nečetné výjimky (kupříkladu česká Mafia je v tomto naprosto úchvatná) je happy-end nutností. Freeware hry a adventury obzvláště takto svázány zdaleka nejsou, přesto většina tvůrců ke šťastným zakončením sahá jaksi instinktivně. U Marion Software ale ani přiliš nepřekvapí, že podobné schéma odmítá, neboť tento jednočlenný tým se svým břitkým a ujetým smyslem pro humor zbytku scény značně vymyká.

Dinky Island je technologicky velmi prostou adventurkou, která vypráví příběh v podstatě bezejmenného a bezcharakterního hrdiny, jenž postupem času dojde k cíli zachránit mír a přesvědčit starosty dvou mocných měst, aby proti sobě přestali chystat válku. Ještě než se tak stane, projde si ale lesy, vesnice, dokonce na chvilku navštíví samotné peklo a mytologického krále Área, bude řešit otázku věrnosti co do plnění slibů daných nemrtvým, Dinky Island použije teleport – a ani poté se nudit nebude. Návštěva blázince nepatří k nejhezčím zážitkům, stále ještě je ale možná lepší než smutný závěr na luxusním popravišti. Život není krásný, dal by se parafrázovat titul kultovní české série, která se Dinky Islandu v lecčems svou estetikou a stylistikou podobá.

Grafické zpracování je velmi jednoduché, i když, slovo jednoduché ho ani zdaleka nevystihuje. Jedná se o rychlé obrázky načmárané za pár minut ve windowsovském Malování, prakticky s nulovou estetickou hodnotou, nehovoříme-li o lehce dekadentní estetice ošklivosti. V zásadě je však – i přes přítomnost těchto ilustrací nevalné kvality – Dinky Island hra textová. Popisky jsou krátké, stručné, výstižné a humorné. Někdy vtipné, jindy legrační jen rádoby a spíše trapné. Nicméně většina lidí v humoru není příliš vyhýbavá a některé nápady skutečně úsměv na tváři hráče vyloudí.

Dinky Island Veškeré akce, které lze ve hře provádět, jsou přehledně přístupné z horního menu, opět zpracovaného jako klasické nabídky ve Windows. Jen škoda, že díky minimálnímu počtu akcí většinou hráč přesně ví, co se od něj očekává, a neví-li, stačí mu dvěma třemi kliknutími dostupné možnosti vyzkoušet. Dohrání celé ne tak úplně kraťoučké hry je tak záležitostí pěti, možná deseti minut. Poměrně hloupé je použití žlutého textu na světle šedém pozadí, takže se průměrně dlouhé dialogy velice špatně čtou, další výtku pak lze mít k absenci ukládání a nahrávání pozice. I když, to vzhledem ke krátkosti hry zase až tak velký problém není.

Celkově lze Dinky Island hodnotit spíše jen jako malý zákusek před dohráním velkého a očekávaného projektu Bill De Bill, který jsme vám nabídli exkluzivně ke stažení již v neděli minulý týden. Hra má hodně nedostatků a chyb, a tak i když dokáže v rámci možností pobavit, o žádný velký zázrak a průlom mezi českými amatérskými hrami se skutečně nejedná.

P.S.: Jako u každé adventury, i tentokrát nabízíme kompletní návod.


Autor:


Hodnocení hry

Naše hodnocení

30 %

Hodnocení čtenářů

35 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 13 čtenářů

Nejčtenější

Oolite je bezedná studna vesmírné zábavy ve stylu Elite

Oolite

Vesmír Oolite je téměř nekonečný, stejně jako počet hodin, které v něm můžete prožít. Jen pozor, hra je retro v každým...

RoonSehv: NeTerra je po všech stránkách dokonalé dobrodružství

RoonSehv: NeTerra

Jedna z nejslavnějších adventur zdarma? Ne tak docela. RoonSehv je jen kopie Mystu. Ale zato v každém ohledu...V [REC] Shutter se vám bude pořád motat hlava. Doslova.

[REC] Shutter

Neobvyklá mechanika strachu v této jinak zajímavé hororové hře způsobuje, že pokud má hrdina strach, obrazovka se...

Další z rubriky

Taktická City of the Shroud má nejpodivnější soubojový systém

City of the Shroud

Taktické strategie nemusejí být nutně klony X-Comu. Prapodivný příběh téhle hry předčí snad jenom sám soubojový systém,...

Intimate, Infinite je bez kontextu nepochopitelný zážitek

Intimate, Infinite

Divná spleť hádanek a nenavazujících událostí a scén. Bez znalosti krátké novely Jorge Luis Borgese se v této hře...

RoonSehv: NeTerra je po všech stránkách dokonalé dobrodružství

RoonSehv: NeTerra

Jedna z nejslavnějších adventur zdarma? Ne tak docela. RoonSehv je jen kopie Mystu. Ale zato v každém ohledu...Najdete na iDNES.cz