Disasteroids 3D - střílečka jak má být

  11:54aktualizováno  6:54
Starší pamětníci při bližším vzpomínání jistě naleznou v paměti takové šlágry jako Stardust či Piranha. A právě tyto klasické arkádové střílečky se staly námětem pro váš dnešní download, hru Disasteroids 3D, a jak sám název napovídá, vše se odehraje v módní trojrozměrné grafice!

Disasteroids 3D

Platforma: Freeware
Výrobce: LMNOpc

Stáhnout
Disasteroids 3D

Dnešní hra, kterou si můžete zdarma stáhnout z našeho serveru, nese název Disasteroids 3D. Ti anglofonnější z vás již jistě poznali, že zde bude řeč a jakési katastrofě, o asteroidech a o třech rozměrech. V podstatě je to pravda. Ti z vás, kteří měli to štěstí a hráli na tehdejších šestnáctibitových Amigách hry, si jistě vzpomenou pařbu Stardust.

Jednoduchý koncept hry, kdy malá raketka pálila své lasery (nebo jiné zbraně) do okolí proti pohybujícím se asteroidům, které se ze své původní velikosti rozpulovaly, a stále více zmenšovaly podle toho, kolikrát jste do jednotlivých kousků vystřelili. Úkolem tak bylo "vyčistit" celou obrazovku (tak takhle si současní astrologové vesmír nepředstavují... !) od poletujícího kamení, zajistit mír v galaxii a život věčný, Amen. K tomu nám dopomáhej Bůh, chcete-li nejrůznější power-upy, kterých bylo v tehdejším skvělém Stardustu mnoho a mnoho. Hra dvou hráčů rovněž zajistila opravdu dokonalou zábavu na "parties" začátku devadesátých let plných dance-flooru, laciné vodky a cigaret bez kolků. Po čase přešla hra Stardust na inteligentnější platformu (zarytí amigisté, nezlobte se, ale je to tak... jinak byste asi neseděli před internetovým prohlížečem a nečetli řádky o PC hře) - osobní počítače, nejprve jako klasický remake Stardustu, a poté ještě jakási "GOLD" verze Super Stardust. O něco později, tuším někdy v roce 1995, vyšla Piranha, která čerpala námět právě z "hvězdného prachu" a dovedla jej do opravdové dokonalosti. Arkáda jakbysmet.

Disasteroids 3D

O něco podobného se v současnosti pokouší snad jednočlenný tým LMNOPC, který vám, čtenářům našich stránek, předkládá klasiku v novém kabátě Disasteroids 3D. Jistě jste si všimli zejména slůvka "3D", ale nemáte se čeho bát. Nejedná se o provedení hry v 3D výhledu typu Wing Commander... pro lepší vizuální dojem byl totiž použit, ve hrách "zdarma" často nevídaný, 3D engine, který běží pod taktovkou geniálního rozhraní OpenGL. Vzhled hry je tedy klasický - shora. Musím ale uznat, že snad kromě "prostorových" balvanů a "3D" vesmíru se mi jevila stařičká Piranha, byť jen v pouhém VGAčkovském 320x240, vizuálně lepší. Zvuky jsou sice na dobré úrovni, ovšem na výbornou hudbu v modulech (typický formát pro Amigu) si jistě každý rád vzpomene, ale jen jako na nostalgii her Stardust či Piranha, poněvadž ve freewarových Disasteroids 3D zní elegantní, decentní a křišťálově čisté ticho.

Ani v "doplňcích" se autor hry příliš nevytáhl. Žádné power-upy nebo lepší zbraně - prostě jen postupování kolo po kolu, level za levelem, a to s příliš jednoduchým cílem - vylepšit si skóre. V Disasteroidech totiž v žádném případě nejde o to jakkoli se na hru soustředit - vše je totiž tak rychlé, že zpočátku vám hraní bude trvat sotva několik minut. S postupem času si ale vypilujete reflexy, takže ani devátý level pro vás nebude španělskou vesnicí. Disasteroids 3D Na rozdíl od Stardustu je zde ale opravdu příliš vysoká úmrtnost, a taková běžná záležitost, jako po zničení raketky několik sekund blikající nezranitelná loď, zde není, a proto okamžitě můžete být s novým životem vrženi mezi hejny asteroidů a ihned se vrátíte do věčných lovišť.

Ještě co se týče grafiky... Při bližším prozkoumání jednosouborové hry zjistíte, že ve hře fungují i tlačítka klávesnice, takže si později uvědomíte, že lze vypnout texturování, dokonce i hardwarový mód, zobrazí se počet snímků za vteřinu (přes 300!) a další věci... A právě u vypnutí funkce textur se chci pozastavit. Tehdy totiž máte mnohem větší šanci postoupit do vyšší úrovně, protože všechny objekty včetně asteroidů vidíte zcela jasně a hra je pak přehlednější, ovšem na úkor grafiky. S texturami jsem skončil maximálně v pátém levelu, bez nich pak až v devátém.

Závěrem musím říci, že Disasteroids 3D nepřináší příliš novinek oproti svým klasickým vzorům, nicméně musím uznat, že jde o jednu z nejlepších "grátis" her, které jsem v poslední době hrál. Ani majitelé slabších 3D akcelerátorů nemusí zoufat, protože hra je opravdu nenáročná, a tak si vystačí i se slabším Pentiem a prvním Vooodoo!

Autor:


Témata: Asteroid, Galaxie

Nejčtenější

Ve Startup Panic začínáte softwarovou firmu takříkajíc z garáže

Startup Panic

Nadšení a nápady jsou pro založení startupu potřeba. Ale taky je nutné mít štěstí. Dokáže se vaše malá firmička na trhu...

Další z rubriky

V utopické From Ivan manipulujete lidmi pomocí přáníček

From Ivan

Podobně jako v Papers, Please, i tahle víceméně textová hra nastiňuje nepříjemnou realitu života pod dohledem totalitní...

Ve Startup Panic začínáte softwarovou firmu takříkajíc z garáže

Startup Panic

Nadšení a nápady jsou pro založení startupu potřeba. Ale taky je nutné mít štěstí. Dokáže se vaše malá firmička na trhu...

Démonická Faith vypadá jako teletext, ale je nečekaně působivá

Faith

Vymítání Satana z mladé dívenky je ve Faith stane obtížnější, než byste čekali. Už jen proto, že ji není mezi těmi...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz