Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Diver Down – originální a stylové RPG

  12:00aktualizováno  16. srpna 11:08
Diver Down je unikátním freewarovým projektem. RPG, které není založeno na nekonečném levelování a dovede přitom strhnout a připoutat hráče na dlouhou dobu k monitoru, navíc má výtečné grafické zpracování.
80

Diver Down

Platforma: Freeware
Výrobce: grenideer

Stáhnout

Diver DownAutoři volně šířitelných RPG pro tvorbu svých titulů obvykle využívají nástroj RPG Maker v některé z jeho verzí. Na tom v zásadě není nic špatného, je tu však jeden problém: pokud si nedají opravdu záležet, vypadají jejich hry většinou dost podobně a podobně se i hrají, takže překvapit mohou jen dějovou linkou a questy. V nich ovšem tvůrcům chybívá originalita, a tak Diver Down, který na standardní fantasy kulisy a systém rozvoje postavy rezignuje, působí rázem jako zjevení. Ano, málokterá hra nabízí tak strhující a přitom vůbec ne tuctovou zápletku, která je navíc zpracována skoro až filmovým způsobem.

Hra začíná dlouhým intrem, během něhož se hráči seznamují s hlavní postavou. Rytíř či žoldák, navlečený do bojového obleku, se probouzí a zjišťuje, že ztratil paměť a přílbu má s hlavou spečenou vlastní krví. Diver DownVydává se na průzkum okolí a postupně zjišťuje z různých zpráv, vzpomínek a vlastního elektronického deníku, co je vlastně zač, proč se ocitl na místě, kde původně ležel – a kdo jsou jeho přátelé a nepřátelé.

Zápletka Diver Down by vydala na kvalitní film, je plná intrik, překvapivých zvratů a výtečně provedené jsou i momenty, kdy se hlavní hrdina Drek snaží dát dohromady to, co o sobě a planetě, na níž se ocitl, doposud zjistil. Hra dovedně mixuje fantasy a sci-fi prvky, stejně dobře autoři dávkují i napětí a dramatické momenty, a tak je rozuzlení na konci zhruba dvacetihodinové herní doby opravdovou katarzí, jak má být. Rozvoj postavy díky tomu ustupuje do pozadí, stejně tak i boje.

Diver DownV nich se objevuje několik originálních konceptů, například je možné věnovat tah nabíjení vlastních statistik, celkově je nutné zapojit více strategické uvažování. Velkou část herní doby zabírá interakce s prostředím a řešení různých hádanek, některé z nich jsou dokonce tak obtížné, že si vysloužily speciální rady v manuálu a na homepage hry. Nejlepší na hratelnosti je ovšem spád, který je způsobený absencí zbytečných momentů, kdy hráči jen pobíjejí potvory a snaží se vyšplhat na co nejvyšší level.

Diver Down po grafické stránce nabízí ve fázích pohybu prostředím jen průměrný zážitek. Hra využívá rozlišení 320x240, vše je viděno pohledem z ptačí perspektivy Diver Downa samotné lokace leckdy vypadají značně tuctově. Vše si ale autoři plně vynahrazují v cut-scénách a animovaných sekvencích. Tam jsou k vidění výborné ukázky kreslířského umění, detailně namalované postavy, efekty, dobrá práce s barvami a kontrasty, zkrátka – radost pohledět. Na špičkové úrovni v rámci amatérské scény je pak hudba, která skvěle děj uvede a ani v průběhu hry neztratí pranic na své přitažlivosti.

Ovšem kvality technického provedení nejsou tím, proč by fanoušci RPG měli po Diver Down sáhnout především. Hlavním tahákem zde není ani délka, ani propracovanost, ani počet lokací, předmětů či kouzel. Diver Down je v první řadě hra nečekaně originální se skvěle vyprávěným a zajímavým dějem a strhující hratelností. Právě to ji pasuje na titul jednoho z horkých kandidátů na titul RPGčka roku.


Autor:


Hodnocení hry

Naše hodnocení

80 %

Hodnocení čtenářů

69 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 36 čtenářů


Nejčtenější

Dream Of Me je skvělá puzzle hra, která vás nevede "za ručičku"

Dream Of Me

Dream Of Me je zástupce oblíbeného žánru hádanek, ve kterém se málokdy objeví něco vyloženě nového. Tahle graficky...

Další z rubriky

Prazvláštní sci-fi The Alpha Device má naprosto filmový příběh

The Alpha Device

The Alpha Device není ani tak hra, spíš zážitek podepřený úžasným dějem, z jehož vyprávění rozhodně neodvodíte, jak...

V akci scAvenger 2 nesundáte prst ze spouště

scAvenger 2

Loď je plná nepřátel, pomalu se vám rozpadá před očima a záchranný tým má před sebou ještě pěknou štreku. Je na čase...

Před nepřáteli v Brother Wake Up se budete muset perfektně schovávat

Brother Wake Up

Černobílý svět této adventury se sice podle všeho nachází ve snu, ale spíš je to pěkná noční můra. Pomalu ubíhající čas...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz