Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Diver Down – originální a stylové RPG

  12:00aktualizováno  16. srpna 11:08
Diver Down je unikátním freewarovým projektem. RPG, které není založeno na nekonečném levelování a dovede přitom strhnout a připoutat hráče na dlouhou dobu k monitoru, navíc má výtečné grafické zpracování.
80

Diver Down

Platforma: Freeware
Výrobce: grenideer

Stáhnout

Diver DownAutoři volně šířitelných RPG pro tvorbu svých titulů obvykle využívají nástroj RPG Maker v některé z jeho verzí. Na tom v zásadě není nic špatného, je tu však jeden problém: pokud si nedají opravdu záležet, vypadají jejich hry většinou dost podobně a podobně se i hrají, takže překvapit mohou jen dějovou linkou a questy. V nich ovšem tvůrcům chybívá originalita, a tak Diver Down, který na standardní fantasy kulisy a systém rozvoje postavy rezignuje, působí rázem jako zjevení. Ano, málokterá hra nabízí tak strhující a přitom vůbec ne tuctovou zápletku, která je navíc zpracována skoro až filmovým způsobem.

Hra začíná dlouhým intrem, během něhož se hráči seznamují s hlavní postavou. Rytíř či žoldák, navlečený do bojového obleku, se probouzí a zjišťuje, že ztratil paměť a přílbu má s hlavou spečenou vlastní krví. Diver DownVydává se na průzkum okolí a postupně zjišťuje z různých zpráv, vzpomínek a vlastního elektronického deníku, co je vlastně zač, proč se ocitl na místě, kde původně ležel – a kdo jsou jeho přátelé a nepřátelé.

Zápletka Diver Down by vydala na kvalitní film, je plná intrik, překvapivých zvratů a výtečně provedené jsou i momenty, kdy se hlavní hrdina Drek snaží dát dohromady to, co o sobě a planetě, na níž se ocitl, doposud zjistil. Hra dovedně mixuje fantasy a sci-fi prvky, stejně dobře autoři dávkují i napětí a dramatické momenty, a tak je rozuzlení na konci zhruba dvacetihodinové herní doby opravdovou katarzí, jak má být. Rozvoj postavy díky tomu ustupuje do pozadí, stejně tak i boje.

Diver DownV nich se objevuje několik originálních konceptů, například je možné věnovat tah nabíjení vlastních statistik, celkově je nutné zapojit více strategické uvažování. Velkou část herní doby zabírá interakce s prostředím a řešení různých hádanek, některé z nich jsou dokonce tak obtížné, že si vysloužily speciální rady v manuálu a na homepage hry. Nejlepší na hratelnosti je ovšem spád, který je způsobený absencí zbytečných momentů, kdy hráči jen pobíjejí potvory a snaží se vyšplhat na co nejvyšší level.

Diver Down po grafické stránce nabízí ve fázích pohybu prostředím jen průměrný zážitek. Hra využívá rozlišení 320x240, vše je viděno pohledem z ptačí perspektivy Diver Downa samotné lokace leckdy vypadají značně tuctově. Vše si ale autoři plně vynahrazují v cut-scénách a animovaných sekvencích. Tam jsou k vidění výborné ukázky kreslířského umění, detailně namalované postavy, efekty, dobrá práce s barvami a kontrasty, zkrátka – radost pohledět. Na špičkové úrovni v rámci amatérské scény je pak hudba, která skvěle děj uvede a ani v průběhu hry neztratí pranic na své přitažlivosti.

Ovšem kvality technického provedení nejsou tím, proč by fanoušci RPG měli po Diver Down sáhnout především. Hlavním tahákem zde není ani délka, ani propracovanost, ani počet lokací, předmětů či kouzel. Diver Down je v první řadě hra nečekaně originální se skvěle vyprávěným a zajímavým dějem a strhující hratelností. Právě to ji pasuje na titul jednoho z horkých kandidátů na titul RPGčka roku.


Autor:


Hodnocení hry

Naše hodnocení

80 %

Hodnocení čtenářů

69 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 36 čtenářů

Nejčtenější

RoonSehv: NeTerra je po všech stránkách dokonalé dobrodružství

RoonSehv: NeTerra

Jedna z nejslavnějších adventur zdarma? Ne tak docela. RoonSehv je jen kopie Mystu. Ale zato v každém ohledu...

V morovém Plague by se mlha a napětí dalo krájet

Plague

Doktor s morovou maskou nespí ani v noci a zrovna vy máte smůlu, že se mu připletete do cesty. Pomůže vám hustá mlha...Další z rubriky

Při hraní Indagar se vám jistě vybaví Silent Hill

Indagar

Je tady nebezpečné monstrum, měnící se stěny za zvuku sirén i neoblomný časový limit. Ano, všechno je na svém správném...

V morovém Plague by se mlha a napětí dalo krájet

Plague

Doktor s morovou maskou nespí ani v noci a zrovna vy máte smůlu, že se mu připletete do cesty. Pomůže vám hustá mlha...

Hlavní hrdinka Ten Weeks nepoznává ani vlastní rodinu

Ten Weeks

Ztráta vlastní identity je hrozná. V této experimentální adventuře, která vám ukáže, jak děsivá může být psychologická...Najdete na iDNES.cz