Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Don Horn in Orinoco - volným pádem!

  12:00aktualizováno  2. srpna 10:04
“Tohle už není zábava, tady jde o život,“ řekl Don Horn a navždy skonal. Také ho, stejně jako mnoho lidí předtím, opustilo štěstí v ten nejnevhodnější okamžik. Zrovna si užíval posledních chvil volného pádu a zkušeně chmatal po šňůrce otevírající zelenožlutý padák. Ten se však, podobně jako o chvíli později záložní klobouček, neotevřel.

Don Horn in Orinoco

Platforma: Freeware
Výrobce: Kasolvenzia

Stáhnout

Již v titulku této recenze je zmíněno ono magické dvojslůvko „volným pádem“. To totiž hraje ve hře Don Horn in Ariba Orinoco zcela jasně prim. Celá hra je postavena na jednoduchém principu, který autoři navíc dokonale zvládli přenést na obrazovky našich monitorů.

Don Horn in OrinocoJakožto Don Horn jste vysazen z letadla a volným pádem míříte neúprosně k zemi. Jedinou vaší záchranou před jistou smrtí může být padák, který se však otevře jen za předpokladu splnění několika podmínek.

Přestože je to svým zpracováním a nápadem poněkud neobvyklá hra, jisté podobnosti s ostatními tituly najdeme i zde. Už samotné plnění jediného a dokola se opakujícího úkolu, je vlastně něco, co známe z mnoha jiných her. Takže zatímco směřujete nelítostně k zemi, okolo vás se prodírají nejrůznější bublinky. Ty jsou velmi důležité, neboť každá z nich obsahuje jisté bodové ohodnocení a kontakt s nimi přináší bodový zisk. Ona tajemná podmínka, která musí být splněna aby se padák otevřel, je sesbírání celkem 100 bodů v každém levelu. I když se kolem vás občas vyskytne bublinka s padesáti bodovým ohodnocením, nesmíte dát na první dojem a myslet si, že hra je zatraceně lehká. Naopak, velká část bublinek je vyplněna body s ohodnocením „mínus“, takže jejich sběr vám body nepřidá, ale naopak nekompromisně sebere.

Rčení „nic netrvá věčně“ splňuje i tato hra, neboť na samotné sbírání máte omezený časový limit. Ten však může být po sebrání bublinky s budíkem uvnitř o nějakou tu sekundu prodloužen. A pakliže máte po uplynutí času zmiňovaných 100 bodů na kontě, nic nebrání postupu do dalšího levelu. Tam vše začíná znovu, ovšem rychlost hry se zvětšuje a také bublinky s plusovým ohodnocením potkáváte stále výjimečněji.

Don Horn in OrinocoV začátku této recenze jsem tvrdil, že autoři hry dokonale zvládli převod jednoduchého nápadu na obrazovky našich monitorů. A za tím si také stojím, hra kupříkladu skvěle simuluje povětrnostní podmínky, takže směr větru má přímo vliv na váš pohyb. Naštěstí je pro nás připravena v horní části obrazovky jakási směrovka, která zaručeně ukazuje sílu a směr větru.

Nejen vítr, ale i bouřkový mrak však mohou způsobit nenapravitelnou katastrofu. Takže zatímco si bez problémů připravujete ideální pozice pro získávání bodů, ze zespodu na vás může natvrdo útočit nelítostný bouřkový mrak. Stačí pouhý kontakt s ním a veškeré vaše naděje jsou ty tam a k zemi si to pošupajdíte velmi rychle. Setkání s bouřkovým mrakem však není jediná cesta k jisté smrti. Tu můžete nalézt také při sebrání bublinky s vyobrazením smrti.

Ovládání Dona Horna je vyřešeno nejlépe, jak jen to šlo. Pouze šipkové klávesy plně postačují k získání naprosté kontroly nad volným pádem. Samozřejmě, pouze za předpokladu že budete brát dostatečný ohled na sílu a směr větru.

Shrneme-li veškerá fakta do jednoho odstavce, vychází nám skvělá hra, která svým zpracováním opravdu nedělá ostudu a navíc je i dobře hratelná. Pro příznivce parašutismu je to povinnost, pro vás ostatní výzva. Dostanete se alespoň do desátého levelu?

Autor:Nejčtenější

V Port of Call vás prapodivná loď odveze do záhrobí

Port of Call

Na onom světě je všechno ve formě náznaků. Port of Call je velmi neobvyklá adventura, ve které se přes řeku Styx duše...

Of Pith and Pumpkins je veselá hříčka, u které "chytíte rapla"

Of Pith and Pumpkins

Halloween je dávno ten tam, ale hlavní hrdina této zachmuřené postřehové hry pořád pěstuje dýně. Není to ale obyčejný...Další z rubriky

A Day In The Lie je zpověď masového vraha, která vás šokuje

A Day In The Lie

Krátká, přesto intenzivní výpověď člověka, který vzal jiným lidem život. Bloumavou a smutnou atmosféru si užijete jen...

Při hraní Bloodworks zavzpomínáte na zapomenutý Crimsonland

Bloodworks

Podobně jako jeho velký vzor, i Bloodworks je střílečka z tzv. ptačí perspektivy, ve které po nepřátelích zůstávají...

V Port of Call vás prapodivná loď odveze do záhrobí

Port of Call

Na onom světě je všechno ve formě náznaků. Port of Call je velmi neobvyklá adventura, ve které se přes řeku Styx duše...Najdete na iDNES.cz