Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Donald Dowell and the Ghost of Barker Manor je skoro dokonalá hra

  14:00aktualizováno  14:00
Absurdní a vtipná, dlouhá a téměř profesionální adventura Donald Dowell je duchařský příběh s jedním nezastavitelným důchodcem v hlavní roli.
90

Donald Dowell and the Ghost of Barker Manor

Platforma: Freeware
Výrobce: AprilSkies

  • propracovaná adventura
  • velmi dlouhá herní doba
  • téměr profesionální prezentace
  • škoda, že postavy nejsou namluveny
  • v některých aspektech příliš staromilské
  • zákysy a záseky

Stáhnout

Donald Dowell and the Ghost of Barker Manor | foto: Jan Hanáček, Bonusweb.cz

Donald Dowell and the Ghost of Barker Manor

Co udělá stařík Donald Dowell, když si v důchodu uvědomí, že ho vlastně nic nebaví? Najde si práci krotitele duchů. Nebýt některých chybek v designu, nepřesných animací a chybějícího namluvení rozhovorů, dala by se tato hra označit za téměř profesionální počin. Hra disponuje dlouhou herní dobou, spoustou lokací k průzkumu a dialogů k "vykecávání", plus mírně praštěným duchařským dějem s nezastavitelným důchodcem v hlavní roli.

Donald Dowell and the Ghost of Barker Manor

Skutečně, tato hra by se dala klidně i prodávat. A jistě by si kupce našla. Chtělo by to krapet doladit detaily a z Donalda Dowella by byl hit.

Autorům se nedá upřít obrovské odhodlání. Tam, kde jiné hry jen naznačují a ulehčují si práci, je zde vyprávěno explicitně. Třeba jen taková cesta od brány ke dveřím domu je "snímána" snad ze tří úhlů. Nudit se zde rozhodně nebudete.

Donald Dowell and the Ghost of Barker Manor

Duchové našeho hrdinu, který snad viděl už všechno, nijak nerozhodí. Největší krotitel duchů v Irsku je v nebezpečí a jediný, kdo může pomoci, je jeho neoficiální pomocník, osmdesátiletý Donald, který si tím plní klukovské sny.

Že tento děj nebude jen kratičká povídka, ale slušný román, je jasné hned na začátku. Tuto hru nedohrajete za deset minut. Lokace se počítají na desítky stejně postavy. Rozhovory s nimi jsou občas možná delší, než je zvykem, ale alespoň člověk pořádně nasaje atmosféru absurdity.

Donald Dowell and the Ghost of Barker Manor

Samozřejmě ani Donaldovi a jeho příběhu se nevyhnuly některé chyby. Zaprvé je to až nepěkná snaha držet se zažitých, ale už překonaných principů klasických adventur. Hra se ovládá přepínáním mezi příkazy (běž, seber, mluv, atd.), což v dnešní době kvitují jen zarputilí staromilci. Způsobuje to, že hra odsýpá pomaleji, než by mohla. Stejně tak si autoři neodpustili repetetivní opakování některých rozhovorů a situací.

Donald Dowell and the Ghost of Barker Manor

Vzhledem k tomu, že hra je klasickou adventurou a ještě k tomu dost praštěnou, některé kroky, které jsou pro postup hrou nutné, by vás ani ve snu nenapadly. Třeba takové systematické ucpávání záchodu pomocí obvazů z mumie. Jindy máte v inventáři předmět, jehož význam je dokonale neznámý.

Donald Dowell and the Ghost of Barker Manor

Hra obsahuje mnoho dialogů, ale ty nejsou namluveny. Nevadí to. Přece jen, dabing je u hry zdarma luxusním zbožím. Jen mi připadá, že Donald Dowell and the Ghost of Barker Manor je přesně ta hra, u níž by namluvení stálo za to.

Stejně se dá argumentovat i u animací. Těch je spousta, ale některé nejsou dost detailní. Třeba pohyb Donalda po obrazovce vypadá, jako by se snažil zvednout nohu, ale nešlo mu to.

Donald Dowell and the Ghost of Barker Manor

Vypadá to, že si u hry jen stěžuji a je to pravda. Vynáším na světlo nedostatky, protože moc dobře vím, že pozitiv je takové množství, že o nich hovořit na tak malém prostoru nemá smysl. Donald Dowell je vynikající adventura, která je jen kousek od dokonalosti. Skvělá kreslená grafika vypráví veselý děj, který si budete užívat poměrně dlouho. Kvalita zaručena.

Autor:


Hodnocení hry

Naše hodnocení

90 %

Hodnocení čtenářů

61 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 13 čtenářů

Nejčtenější

RoonSehv: NeTerra je po všech stránkách dokonalé dobrodružství

RoonSehv: NeTerra

Jedna z nejslavnějších adventur zdarma? Ne tak docela. RoonSehv je jen kopie Mystu. Ale zato v každém ohledu...

V morovém Plague by se mlha a napětí dalo krájet

Plague

Doktor s morovou maskou nespí ani v noci a zrovna vy máte smůlu, že se mu připletete do cesty. Pomůže vám hustá mlha...V utopické From Ivan manipulujete lidmi pomocí přáníček

From Ivan

Podobně jako v Papers, Please, i tahle víceméně textová hra nastiňuje nepříjemnou realitu života pod dohledem totalitní...

Další z rubriky

Intimate, Infinite je bez kontextu nepochopitelný zážitek

Intimate, Infinite

Divná spleť hádanek a nenavazujících událostí a scén. Bez znalosti krátké novely Jorge Luis Borgese se v této hře...

V psychoanalytické The Shape On The Ground nejste hráč, jste pacient

The Shape On The Ground

Máte sklony k sadismu, depresi, nebo jste jinak sociálně nestálí? The Shape On The Ground není hra, ale psychologický...

Endless Sky s otevřeným vesmírem budete hrát i stovky hodin

Endless Sky

Všechno, co byste očekávali a chtěli od vesmírné hry v Endless Sky najdete. Stovky galaxií, souboje na ostří nože,...Najdete na iDNES.cz