Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Doom 6666 – znovuzrození, anebo hereze?

  12:00aktualizováno  12:00
Pokusit se znovuzrodit na volně šířitelné scéně takovou legendu, jakou bezesporu FPS Doom je, může skončit jen dvěma způsoby: úžasným, kultovním titulem, anebo propadákem, při pohledu na nějž každého ihned napadne: který kacíř mohl něco takového stvořit? Do jaké kategorie spadá Doom 6666?
60

Doom 6666

Platforma: Freeware
Výrobce: Henrique Luna

Stáhnout

Doom 6666Doom. Jedno krátké slovo a tolik skrývá. Snad v každém hráči vzbudí nostalgické vzpomínky na žhavící se procesory tři a čtyř osm šestkových procesorů, dlouhé noci strávené nad temnými úrovněmi s plenkami připravenými zadržet náhlý příval strachu a dětské nadšení, které postihlo každého, komu kamarádi prozradili kouzlo kombinací IDDQD, IDKFA či IDCLIP. Ještě více fanoušků a nadšených ohlasů si získal Doom 2 a v době, kdy vychází dlouho očekávaný, technologicky naprosto odlišný a hypem do nebes vynášený Doom 3 je velice dobrá chvíle pokusit se prorazit s vlastním klonem zneužívajícím jméno slavné série na volně šířitelné scéně. Je Doom 6666 jen takovým alibistickým pokusem o přiživení, či přináší něco skutečně cenného z hlediska zábavy? To je těžké rozhodnout, nicméně úspěch má asi dopředu zaručen.

Doom 6666Doom 6666 není pochopitelně ničím jiným, než střílečkou z pohledu první osoby. Spodní lišta připomíná původního Dooma, nechybí obrázek hlavy hlavního hrdiny, celkově se hraje v podobném stylu: o přežití rozhoduje stav brnění, vlastního zdraví, munice ve zbraních – a jedinou novinkou je tak nutnost přebíjení. Každá puška má omezený zásobník, a tak je nutné čas od času vyčkat pár vteřin, než hlavní hrdina střelivo doplní, což je leckdy ve víru boje rozhodující. Jinak hratelnost sestává z klasického procházení plochými levely, zabíjením typických nepřátel vojáky počínaje a růžovými démony rozhodně nekonče a sbírání všudypřítomných bonusů v podobě zbraní, munice i lékárniček. Ovládání je podobné originálu, nicméně autoři vytvořili hru v kompletně 3D provedení. To umožňuje například plynulé rozhlížení pomocí mouse-looku, skákání přes překážky či vymodelování nepřátel, kteří tak nejsou tvoření pouhopouhými 2D sprity. Autoři dále přiblížili hratelnost modernějším akčním titulům jako Half-Life, když implementovali i výraznější logické a dovednostní překážky. Vše se tedy nescvrkává jen na boj, ale součástí hry je i přeskakování přes smrtící kapalinu po bednách, jež jsou tu a tam zalévány, a tak je nutné přesné načasování, nebo proskakování kombinací lasery a jejich různé zapínání a vypínání.

Doom 6666Tato rozmanitost je hlavním kladem Doom 6666. Na první pohled ze screenshotů působí velmi dobře i celkové vizuální provedení, tady už lze ale mít i více výhrad. Problém grafiky je zřejmě nízké rozlišení, a to nejen hry samotné, ale spíše jednotlivých textur, díky nimž vypadá hra značně kostičkovaně a ne úplně hezky (zejména na větších monitorech). Též ovládání není úplně příjemné, protože skákání na A znemožňuje nastavit jako pohybové klávesy W,A,S,D a tedy nutí k nepříjemnému přehmatávání ve chvíli, kdy chce hráč skočit dopředu: musí pustit myš, přestat se rozhlížet a přetáhnout levou ruku z jedné části klávesnice na druhou, což značně omezuje rychlost daného pohybu. Je toho trochu škoda, protože jinak působí Doom 6666 velice příjemným dojmem a rozhodně ho nelze jen tak šoupnout do na začátku popisované alibistické škatulky. Takhle ale asi sedne málokomu…


Autor:


Hodnocení hry

Naše hodnocení

60 %

Hodnocení čtenářů

75 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 120 čtenářů


Nejčtenější

Další z rubriky

Prazvláštní sci-fi The Alpha Device má naprosto filmový příběh

The Alpha Device

The Alpha Device není ani tak hra, spíš zážitek podepřený úžasným dějem, z jehož vyprávění rozhodně neodvodíte, jak...

V akci scAvenger 2 nesundáte prst ze spouště

scAvenger 2

Loď je plná nepřátel, pomalu se vám rozpadá před očima a záchranný tým má před sebou ještě pěknou štreku. Je na čase...

Dream Of Me je skvělá puzzle hra, která vás nevede "za ručičku"

Dream Of Me

Dream Of Me je zástupce oblíbeného žánru hádanek, ve kterém se málokdy objeví něco vyloženě nového. Tahle graficky...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz