Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

DotCom - že by něco těžkého?

  12:00aktualizováno  7. srpna 10:13
Máte rádi hry, kde se hraje na čas? A ještě k tomu u toho musíte hodně přemýšlet? Pak je dnešní hra určena právě vám! V daném limitu se budete snažit splnit opravdu těžký úkol – posbírat všechny zlaté krabice. Že je to snadné? Však si ji stáhněte a poznáte, že právě opak je pravdou.

DotCom

Platforma: Freeware
Výrobce: Zvika Israeli

Stáhnout

DotCom

Určitě mezi jedny z nejtěžších her, které si z našeho archívu můžete stáhnout, se dnes zařadí gameska DotCom. Její obtížnost rapidně stoupá po každém dokončeném kole a sami poznáte, že přehoupnout se přes pátý level dá hodně úsilí. I když by se mohlo na první pohled zdát, že sbírání zlatých krabic nebo šplhání po žebříku může být jednoduchá věc, rozhodně budete po první hře zcela vyvedeni z omylu.

I když DotCom neoplývá žádnou převratnou grafickou stránkou a ani muzika není nijak revoluční (i když o tom bychom mohli polemizovat:-)), rozhodně si zaslouží pozornosti nějaké početnější skupinky. Nejvíce mě na této hře zaujala její jednoduchost a zároveň ta obtížnost. Budete se až divit, jak je možné nesplnit zpočátku se zdající tak primitivní úkol. Prostě záhada! Pusťme se ale do popisu samotné gamesky.

Velikost hry by neměla být noční můrou snad žádného majitele pomalejšího připojení. Po stažení je ale nutné hru rozbalit. Po spuštění budete chvilku čekat, než co se hra načte (rychlost závisí na výkonu počítače) a poté se už můžete začít kochat jednoduchým menu. V něm nenaleznete žádné nabídky, ale pouze nápis, kde vás autor informuje o tom, jak postoupit do prvního kola. Po tímto nápisem si ale můžete všimnout pěti textových položek, které ve hře zastupují funkce menu. Ovládají se klávesami F1-F6 (kromě F4). Podrobněji se ale o nich zmíním v následujících řádcích. Teď už stiskněte libovolnou klávesu a připravte se na první kolo.

DotCom

V něm si budete moci dole všimnout hlavní postavy – žluté kuličky bez krku. S tou budete muset plnit všechny úkoly, které na vás autor Zvika Israeli přichystal (mimochodem jsme tu už od něho jednu hru měli – Pica II). Vaším úkolem bude posbírat po celém kole všechny zlaté krabice, které tam najdete. Nejhorší na tom ale je, že na to máte opravdu krátký limit, který ještě k tomu ubíhá šíleně rychle. Jakmile se vám to povede, můžete si vybrat, zda chcete postoupit do dalšího kola či nikoliv. V případě neúspěchu jste také dotázáni, ale na to, zda chcete kolo opakovat. V tomto případě přicházíte o jeden život. Na začátek jich máte celkem pět. Bohužel si je nemůžete během hry nijak doplňovat (není na to ani čas). Jako bonus vám autor umožnil sbírání padajících žlutých kroužků, které vám přidají deset vteřin (nejedná se ale o skutečné vteřiny!). Ty ale většinou padají v dosti špatnou chvíli a na dosti špatné místo, takže bude opravdu náhoda, když na ně narazíte. No a nebo nepadají vůbec.

Co ale rozhodně padá jsou oranžové balónky. Ty teda padají o sto šest a vašim dalším úkolem bude vyhnout se jim. Pokud vás zasáhnou, přicházíte o jeden život a začínáte kolo znovu (limit díkybohu také;-)). Za co ale patří autorovi dík, je možnost balónky odpalovat zpět. K tomu vám poslouží klávesa Ctrl. I když tuto funkci moc používat asi nebudete (opět na to nebude čas), rozhodně není na škodu se o ní zmínit. Třeba ji někdo z vás bude plně využívat.

DotCom

Další kladná věc, která potěšila zejména mě samotného, byla možnost rychlého uložení neboli Quick Save. K tomu vám poslouží jedna z již zmíněných kláves Fx a to samotná F5. K opětovnému nahrání použijte její sestru F6. Pokud by vás nějak deptala doprovodná hudba, nemusíte přímo vypínat bedničky, stačí použít klávesu F2 a klidně ji vypnout (zapnete F3). Pro nápovědu zvolte F1.

Doufám, že dnešní plná hra potěší nemalé procento našich čtenářů a budou s ní navýsost spokojeni tak, jako já. Grafická stránka je podle mě dostatečně vyhovující, i když pár detailů by mohlo být zpracováno lépe. Ani hudebně si DotCom nevede nejhůř. Muzika tu je vytvořena spíše do disko žánru. I když po chvilce začne být dosti stereotypní, nemůžu říct, že by mi přímo vadila ( rozhodně lepší než dechovka;-)). Pokud jste už delší dobu nehráli nějakou obtížnou gamesku, nyní máte možnost. Myslím si ale, že se moc daleko nedostanete (berte prosím s humorem:-)). Takže pevné nervy!

Autor:


Nejčtenější

RoonSehv: NeTerra je po všech stránkách dokonalé dobrodružství

RoonSehv: NeTerra

Jedna z nejslavnějších adventur zdarma? Ne tak docela. RoonSehv je jen kopie Mystu. Ale zato v každém ohledu...

V morovém Plague by se mlha a napětí dalo krájet

Plague

Doktor s morovou maskou nespí ani v noci a zrovna vy máte smůlu, že se mu připletete do cesty. Pomůže vám hustá mlha...V utopické From Ivan manipulujete lidmi pomocí přáníček

From Ivan

Podobně jako v Papers, Please, i tahle víceméně textová hra nastiňuje nepříjemnou realitu života pod dohledem totalitní...

Další z rubriky

Taktická City of the Shroud má nejpodivnější soubojový systém

City of the Shroud

Taktické strategie nemusejí být nutně klony X-Comu. Prapodivný příběh téhle hry předčí snad jenom sám soubojový systém,...

V logické The Polaroid si musíte dávat dobrý pozor na detaily

The Polaroid

Při prohlížení zašlých fotografií je dobré vnímat jednotlivé maličkosti, detaily, které vyprávějí. To je v The Polaroid...

Při hraní Indagar se vám jistě vybaví Silent Hill

Indagar

Je tady nebezpečné monstrum, měnící se stěny za zvuku sirén i neoblomný časový limit. Ano, všechno je na svém správném...Najdete na iDNES.cz