Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Downfall chce být jako Dead Space, ale tolik vás neděsí

  20:16aktualizováno  20:16
Kopie slavné hry Dead Space s názvem Downfall je hratelnou jednohubkou, přestože obsahuje velké množství nedodělků a chyb. Kromě toho, že vás jako hráče moc neděsí.
60

Downfall

Platforma: Freeware
Výrobce: JB

  • kopie Dead Space
  • celkem ucházející grafika
  • žádný nástin děje
  • hra neděsí
  • příšerné ovládání

Stáhnout

Downfall | foto: Jan Hanáček, Bonusweb.cz

Downfall

Nestoudné kopírování nápadů je v herní branži přípustné, pokud je výsledná hra zábavná a pro hráče přitažlivá. I takový fenomén, jako je Dead Space, už pocítil několik titulů, které si pomalu "ukrajovaly" z jeho výživného konceptu. Downfall je přesně takový. Bohužel je někde na půli cesty. Přesto, pokud skousnete několik much, kterými vám hra znepříjemňuje den, vás na malou chvíli zabaví.

Downfall

Je třeba ovšem dopředu říct, že současná verze této hry je jen jakási ochutnávka, kterou autoři připravili jako prezentaci svých snah, aby pro vývoj hry získaly na webu Greenlight dotace. Takže o co vlastně jde? Nejsme ani nijak uvedeni do děje, zkrátka se nacházíme na opuštěné vesmírné stanici či lodi a kolem se to hemží zombíky a mutanty. Proč sama naše postava vypadá jako děsivé monstrum s LCD displejem místo hlavy nám nikdo bohužel nevysvětlí.

Downfall

Stejně jako Dead Space i Downfall je snímán kamerou umístěnou za ramenem našeho protagonisty. Jedním tlačítkem myši zamíříte svou pistoli a druhým vystřelíte. Downfall neobsahuje žádné puzzly, nebo něco podobného, jedná se zde skutečně jen o akci. Jakákoliv interakce s prostředím končí u nalezení a použití karty ke dveřím. Vaším úkolem je samozřejmě přežít a dostat se k únikovým modulům.

Downfall

Bohužel hra trpí několika nepříjemnými chybami, ať už designovými, tak co se týče hratelnosti. Faktem je, že vás vůbec neděsí, což je, pokud si uvědomíme, z jakého zdroje čerpá svoje nápady, absurdní. Grafika je celkem slušná (i když i o tom lze v některých chvílích polemizovat), ale nenabízí příliš atmosférické prostředí. Na stíny a ambientní osvětlení se zde moc nehraje. Na druhou stranu je to dobrá zpráva pro hráče, kterým vadí, když je hra děsí.

Downfall

Větší problém je v ovládání a animacích. Kontrolu nad vaší postavou získáte plně až po pořádné chvíli cviku, což je dáno především tím, že funkce jednotlivých tlačítek se mění v závislosti na tom, co zrovna děláte. Příklad: pomocí ovládání pro chůzi se pohybujete, kam chcete, ale pokud máte zaměřenou zbraň, fungují jen tlačítka k úkrokům do boků, tlačítko pro chůzi vzad najednou způsobí, že si postava klekne. To, které slouží pro pohyb kupředu, nefunguje raději nijak. Navíc vám hra nedovoluje volně se rozhlížet pomocí myši, ale jen vodorovně do stran, což je prvek skoro "na zabití".

Downfall má spoustu problémů. Animace jsou tragické a fyzika prostředí skoro neexistuje. Nijak vás neděsí a co do ergonomie ovládání má co dohánět. Pokud přesto máte pocit, že starý Dead Space znáte jako své boty, můžete vzít zavděk tímto nedokonalým odvarem.

Na webu Game Joltu můžete najít i verzi Downfall pro Linux.

Autor:


Hodnocení hry

Naše hodnocení

60 %

Hodnocení čtenářů

56 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 9 čtenářů

Témata: Dead Space, Linux

Nejčtenější

Oolite je bezedná studna vesmírné zábavy ve stylu Elite

Oolite

Vesmír Oolite je téměř nekonečný, stejně jako počet hodin, které v něm můžete prožít. Jen pozor, hra je retro v každým...

RoonSehv: NeTerra je po všech stránkách dokonalé dobrodružství

RoonSehv: NeTerra

Jedna z nejslavnějších adventur zdarma? Ne tak docela. RoonSehv je jen kopie Mystu. Ale zato v každém ohledu...V [REC] Shutter se vám bude pořád motat hlava. Doslova.

[REC] Shutter

Neobvyklá mechanika strachu v této jinak zajímavé hororové hře způsobuje, že pokud má hrdina strach, obrazovka se...

Další z rubriky

Při hraní Indagar se vám jistě vybaví Silent Hill

Indagar

Je tady nebezpečné monstrum, měnící se stěny za zvuku sirén i neoblomný časový limit. Ano, všechno je na svém správném...

Peace-Keeper je nepřetržitá a brutální řežba

Peace-Keeper

Skvělých 3D akcí je mezi Plnými Hrami pomálu a Peace-Keeper je o to cennějším přírůstkem. Krvavá a rychlá akce se tady...

Not Alone je plný atmosféry a také obskurních hádanek

Not Alone

Co může být větší horor, než opuštěná nemocnice s nesmrtelným monstrem? Co takhle opuštěná nemocnice s nesmrtelným...Najdete na iDNES.cz