Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Dr. Bohuš – dojmy z očekávané adventury

  12:00aktualizováno  10. září 3:41
Dr. Bohuš je jedna z nejlépe vypadajících chystaných českých amatérských adventur. A protože již brzy se dočkáte jejího vydání exkluzivně na PH, podívali jsme se blíže na zoubek její demoverzi.

DR. BOHUŠ
Autor: Local Studio
Vyjde: duben 2004
homepage
Dr. Bohuš Dr. Bohuš měl být původně prvotinou týmu Local Studio, nakonec jej předběhla dvojice závodních arkád Local Ride a Local Air Ride, nicméně i tak se jedná o první větší hru tohoto dvoučlenného (a permanentně rozhádaného :) vývojářského týmu. Adventurní projekt, jenž jako jeden z prvních využije možnosti ryze českého enginu WME, se blíží ke svému dokončení. V nejbližších dnech až týdnech ho budou moci čtenáři Plných her stáhnout zcela exkluzivně – a tak je ten pravý čas podívat se blíže na zoubek aktuální a prakticky finální verzi.

Děj hry stále ještě není úplně jasný, neboť i v námi testované demoverzi chybělo vysvětlující intro. Hráčům tak musí stačit to, že se ocitají v kůži doktora Bohuše, jenž kupodivu spíše než váženého medicínského odborníka připomíná teenagera – a k roli spasitele světa se příliš nehodí. Ano, spasitele světa, neboť o to právě jde – Dr. Bohuš lidi kosí jakási podivná choroba a co je na ní nejzvláštnější je fakt, že s ní nikdo nic nedělá. Než se ovšem Bohuš dostane celé záhadě trochu více na kloub, bude muset projít několika desítkami lokací a vyřešit řadu logických hádanek.

Hratelnost Doktora Bohuše vyhovuje klasickým standardům point'n'click adventure her. Hlavní hrdina se pohybuje obrazovkami, sem tam sebere nějaký ten předmět, promluví si s nezávislou postavou či zkombinuje objekty a postoupí dále v ději. Hra běží pod českým enginem WME – a evidentně je to dobrá volba. WME zajišťuje plynulý chod a rozumnou velikost celé hry, zároveň pak poskytuje technické "zázemí" díky němuž je možné bezproblémově ukládat a nahrávat pozici a ovládat hru komfortně pomocí dvou tlačítek myši (pravé předměty zkoumá, levé pak sbírá a používá).

Celá hra začíná ve vlastním bytě hlavního hrdiny. Dr. Bohuš Mezi prvními lokacemi tak hráč prozkoumá ložnici, předsíň, či koupelnu, dále navštíví řadu lokací ve městě – okolí banky, náměstí s babičkou začtenou do nedělního Plesku, nemocnici či velice pěkně vymodelované molo s rybářem, epesní loďkou a hlavně perfektně animovanou mořskou hladinou (doufejme, že se podobné animace dočká i moře v další podobné lokaci ostrova, protože kontrast mezi nádherou první jmenované a ztuhlou sterilitou druhé je obrovský).

Prostředí a lokace patří k věcem, na něž mohou být autoři z Local Studia nadmíru pyšní. Jsou vytvořeny ve 3D a působí profesionálním dojmem, rozhodně o třídu kvalitněji, než většina volně šířitelných adventur. Poněkud horší je to občas s postavami, jež jsou vytvořeny za pomoci programu Poser a někdy je to na nich trošku znát, celkově však lze grafickou stránku hry hodnotit více než kladně.

Dr. Bohuš Samotná hratelnost je však zatím poněkud rozporuplná. Hra trochu postrádá atmosféru – souvisí to s již zmiňovanou absencí intra, jež by hráče více uvedlo do příběhu. Takhle zejména ze začátku jde jen o procházení lokací, k nimž hráč nemá prakticky žádný vztah a řešení jednoduchých logických úkolů, aniž by za nimi byl vidět vyšší cíl. Na druhou stranu, pochválit lze ve většině případů game designera za logické puzzly. Většina jich je poměrně logická a celá hra tak není přehnaně obtížná.

Doktor Bohuš je bezesporu titulem na výši zejména technicky. Bez nějakých diskusí demoverze potvrdila, že hra má na to stát se jednou z nejlepších doposud vytvořených českých freeware adventur. K dokonalosti jí ale ještě něco chybí. Ono něco je silnější příběh, lepší atmosféra – a s tím souvisí i věci jako lepší dialogy či absence pravopisných chyb v textech, jež se ve hře objevují. I přes to, že se vydání hry blíží mílovými kroky, mají však autoři stále ještě šanci na jmenované výtky zareagovat a Bohuše upravit (zejména přítomnost intra lze očekávat s takřka stoprocentní pravděpodobností), takže lze doufat, že se recenze ponese ještě v o něco pozitivnějším duchu.

Autor:Nejčtenější

Dream Of Me je skvělá puzzle hra, která vás nevede "za ručičku"

Dream Of Me

Dream Of Me je zástupce oblíbeného žánru hádanek, ve kterém se málokdy objeví něco vyloženě nového. Tahle graficky...

A Day In The Lie je zpověď masového vraha, která vás šokuje

A Day In The Lie

Krátká, přesto intenzivní výpověď člověka, který vzal jiným lidem život. Bloumavou a smutnou atmosféru si užijete jen...Další z rubriky

Návod: Awakener - zcela neznámý opilec

Awakener

Sympatická adventura s poměrně logickými řešenímu hádanek je vhodná i pro začínající hráče adventur. Pokud byste se i...

Pojmenovali dítě podle postavy ze hry a získali hry zdarma na doživotí

Dovahkiin

Čerstvě narozený Dovahkiin byl pojmenován podle postavy ze hry na hrdiny The Elder Scrolls V: Skyrim. Jeho rodiče...

Smrt mladíka vážícího 160 kilogramů mohou mít na svědomí videohry

Neurony

Letošní červen byl osudný pro třiadvacetiletého Francise Haydocka z britského Birminghamu. Mladík zemřel po náhlém...Najdete na iDNES.cz