Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Dr. Goo II – v roli zelené brambory

  12:00aktualizováno  1. října 6:47
Volně šířitelných skákaček bychom na internetu našli opravdu velké množství. Ale ruku na srdce, kolik z nich je skutečně kvalitních? Zde by se možná hodilo rčení „Hledej jehlu v kupce sena.“ Ale věřte nebo nevěřte, nevím, čím to je, ale já tu jehlu našel! A předem upozorňuji, že je pořádně ostrá!

Dr. Goo II

Platforma: Freeware
Výrobce: Josh Bender

Stáhnout

Dobrých freewarových plošinovek na internetu bohužel moc nenajdeme. Mezi množstvím podprůměrných začátečnických počinů se jen tu a tam vyskytne nějaká trošku lepší a sem by se možná hodilo rčení „Hledáš jehlu v kupce sena.“ Jenže já jsem tu jehlu našel! Jedná se hru Dr.Goo II od Joshe Bendera a předem vás upozorňuji, že je se na co těšit.

Dr. Goo IIDr.Goo se podle mě opravdu může zařadit mezi ty lepší freewarové hry. Zaujala mě na ní nejenom její grafika, ale také skvělá hratelnost a neobvyklá rozsáhlost. Hra má dokonce i své vlastní intro a příběh. Není to sice nic extra, ale myslím si, že vás přesto zaujme. V prvním díle jste měl sbírat léky pro nemocného chlapce, ale v díle druhém bude vaše role ještě mnohem důležitější. Vaším úkolem totiž je nalézt lék pro celý svět. A to rychle, nebo všichni zemřeme!

Poté, co shlédnete ono intro, ocitnete se v pěkně zpracovaném menu, kde budete mít na výběr z několika položek. Kromě obvyklého Start a Quit zde najdete také Controls pro nastavení ovládání, Options, kde navolíte něco kolem audia, zvuků či hudby, a nakonec i Cheats. Vy totiž po dokončení každého levelu dostanete čtyřmístný číselný kód, přes který daný level ve volbě Cheats znovu vyvoláte.

Dr. Goo IICelá hra obsahuje něco kolem deseti různě obtížných levelů. Obtížnost jde samozřejmě s každým vyšším levelem nahoru, ale řeknu vám, že ani první kolo není žádný med. Sami poznáte, že hra nebude ani zdaleka tak lehká, jak by se na první pohled mohlo zdát. Prostředí kol je různé, ale každé kolo je v zásadě jiné než to druhé. Jedno kolo se odehrává třeba v podzemní stoce s odřenými zdmi a druhé s fantasy olejovým pozadím. Originálnost a nápaditost tedy rozhodně chybět nebude.

Ony léky, které máte přinést pro záchranu světa, jsou ukryty v bílých lékárničkách s červeným křížem. Všechny lékárničky, co v levelu jsou, musíte sesbírat, Země potřebuje hodně léků a vy je musíte co nejrychleji donést. A to je právě to. Vaši cestu ještě navíc ztěžuje časový limit, který je většinou tak dvěstě sekund. Většinou není nedostatek času příčinou vaší smrti, ale kdo ví...

Dr. Goo IIVaše cesta ale rozhodně nebude procházkou růžovým sadem, ale lépe bychom to vystihli, kdybychom o hře mluvili jako o noční můře. Možná trošku přeháním, ale opravdu to něco do sebe má. Tedy, jak byste nazvali to, že se v roli nemotorné zelené potvůrky, nebezpečně podobné bramboře prodíráte nejnepříjemnějšími překážkami. Nadskakováním nad radioaktivními barely a uhýbáním přes laserovými výboji počínaje a přeskakováním extra velkého bazénu se žralokem konče. Zkrátka a jednoduše, tahle hra není žádná legrace. Troufnout si na ni mohou jen ti, kdož mají hodně štěstí a hlavně dobré vůle. Sesbírat vždy všechny lékárničky je často nesmírně obtížné, někdy se musíte probojovat přes všechny nevšední překážky k nějaké páce, pomocí té vypnout elektrický proud, jít zase zpět, dávat si velký pozor a projít do exitu. Dost často se vám stane, že těsně před exitem u nějakého velmi těžkého levelu selžete, a to byste si v tu chvíli vytrhali všechny vlasy, co máte na hlavě. Nebojte se, nebudete určitě jediní, kdo ten pocit bude mít, věřím, že nás určitě bude více.

Kdybych měl hodnotit hru po grafické stránce, napsal bych jí do žákovské knížky velkou jedničku a opravdu by si ji zasloužila. I efekty jsou naprosto skvěle zpracované a nevím, co by se jim dalo vytknout. A hratelnost? Inu, ta je také velice dobrá, gamesku jsem hrál poměrně dlouho a na žádnou větší chybu se mi nepodařilo narazit. Takže vám Dr.Goo II vřele doporučuji a doufám, že se vám bude líbit stejně tak, jako se líbil mě.

Autor:


Nejčtenější

Další z rubriky

V utopické From Ivan manipulujete lidmi pomocí přáníček

From Ivan

Podobně jako v Papers, Please, i tahle víceméně textová hra nastiňuje nepříjemnou realitu života pod dohledem totalitní...

Endless Sky s otevřeným vesmírem budete hrát i stovky hodin

Endless Sky

Všechno, co byste očekávali a chtěli od vesmírné hry v Endless Sky najdete. Stovky galaxií, souboje na ostří nože,...

Akční Lay Lines vám nedovolí vypnout mozek

Lay Lines

Se svou egyptskou tématikou vzdáleně připomíná Serious Sama, ale nenechte se mýlit. Hektickou akci v Lay Lines doplňují...Najdete na iDNES.cz