Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Dr.Horst - zmizte, příšerky!

  12:00aktualizováno  11:14
Duchařský klon tetrisu, který se po pár vteřinách hraní mění v logickou adrenalinovku a po pár minutách v graficky nenáročnou parodii na hororové freewarovky. Je-li logický žánr vaším šálkem kávy, rozhodně byste jej měli vyzkoušet - třeba už proto, že jeho instalace nezabírá víc než půl megabytu.

Dr.Horst

Platforma: Freeware
Výrobce: andi & dumbo

Stáhnout

Dr.Horst

Kdyby se pořádala soutěž o pokud možno co nejvíc nicneříkající název freewarovky, logická rychlovka Dr.Horst by se pravděpodobně umístila na jednom z prvních míst. Ačkoli totiž její název zní zprvu doslova tajemně, po pár momentech se z ní nevyklube nic jiného, než pár dobrými nápady opepřený starý dobrý Tetris. Podíváme-li se na něj ale blíž, možná přeci jen několik těch tajuplných prvků vyhrabeme - přinejmenším co do drobností zvyšujících poměrně slušně vyváženou hratelnost.

Tak tedy - prvním podstatným znakem, který Dr.Horst odlišuje od Tetrisu, je fakt, že v něm primární úlohu pro skládání jednotlivých kamenů plní barva, nikoli tvar. Pokud tedy ve snaze odstranit jednu řadu kamenů zaplníte danou řadu sadou různobarevných částí, nic se nestane a obrazovka se bude vesele plnit až po okraj. Místo toho - pokud budete chtít být úspěšní - musíte vytrvale sázet kameny téže barvy vedle sebe, dokud ve vertikálním či horizontálním směru nebudou víc jak čtyři. V takové chvíli kameny zmizí a ty nad nimi (pokud nejde o jednoho z duchů, jak si prozradíme později) promptně zaujmou jejich pozice. Jednoduché a přesto hratelné.

Aby to všechno ale nebylo přehnaně snadné a po krátkém čase stereotypní, přidali tvůrci do hry ještě jeden typ "kamenů", tzv. duchy (díky nimž se ostatně hra jmenuje tak jak se jmenuje :-). Duchové jsou nehybná stvoření charakterizovaná jednou ze tří barev (modrá, zelená, bílá), která každého z nich páruje s jednou ze "standardních" barev kamenů padajících z horní částí obrazovky. Díky tomu, že nemají možnost se pohybovat, ani odnikud nepadají, neposunují se a ani zčistajasna nevznikají. Pro hráče je podstatné jedno - dokud nejsou zlikvidování všichni duchové daného levelu, hra pokračuje dál a dál.

Dr.Horst

Způsob jak duchy zlikvidovat je jeden jediný - zařadit je do svislé či vodorovné řady kamenů téže barvy (resp. danou řadu kolem nich vybudovat) a následně je odpravit na onen svět všechny dohromady. Vtip je v tom, že duchů je na obrazovce hned několik (=hodně) a to (částečně v závislosti na zvolené obtížnosti) velmi zákeřně rozmístěných. Jejich likvidace je tak často otázkou dlouhotrvajícího promýšlení, na které na druhou stranu máte jen minimum času. A nejen proto tato hra patří mezi starou školu tzv. logických rychlíků.

Levelů, jejichž obtížnost se spolu s jejich pořadovým číslem závratně stoupá, je v Dr. Horst opravdu požehnaně a pokud připočítáme možnost ovlivnit na začátku posuvníkem počet duchů, které bude nutné zlikvidovat, dospějeme k závěru, že nudit se u něj bude jen zatvrzelý hnidopich. A i ten asi bude na téhle freewarovce jen stěží hledat jakoukoli výraznější programovou či na venek se viditelně projevující chybu.

Grafickým ztvárněním Dr. Horst nápadně připomíná některé své flashové klony, ale vzhledem k tomu, že k němu tvůrci přistupovali za použití nepoměrně klasičtějších metod, se co do technického zpracování jen marně pokouší vyhrabat neatraktivně působící šedi průměru. Totéž se týká i ohraných MIDI melodii, které vaše nervy neustále dráždí vypískanými zvuky připomínající projev hrdinky béčkového hororu krátce předtím, než je efektně rozpárána vraždícím maniakem. Stručně řečeno - nuda. Tato negativa ale vyvažuje již zmíněná pestrost hracích kamenů a přidané hratelnostní hodnoty typu duchů, přechodů mezi levely atd. A to je rozhodně pádný důvod, proč si Dr. Horst stáhnout - přestože na obrázcích nemusí vypadat nijak vábně. Bát se ale u téhle freewarovky i přes evidentní snahu tvůrců nebudete (což je možná na druhou stranu dobře :-).

Autor:Nejčtenější

Další z rubriky

V akci scAvenger 2 nesundáte prst ze spouště

scAvenger 2

Loď je plná nepřátel, pomalu se vám rozpadá před očima a záchranný tým má před sebou ještě pěknou štreku. Je na čase...

V Balls Of Duty se fotbal hraje hodně netradičně, v tanku

Balls Of Duty

V této politicky nekorektní arkádě se hraje fotbal, jak jinak, nekorektně. Tým nacistů vyráží proti týmu...

Bojíte-li se hluboké vody, Blood Bath Bay ani nestahujte

Blood Bath Bay

Bojíte se hloubek a podmořských monster žijících v temných hloubkách, čekajících na svou nic netušící kořist? Pak pro...Najdete na iDNES.cz