Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

DriftZone – dokonalá vesmírná akce!

  12:00aktualizováno  15. září 9:24
Her s vesmírnou tématikou vzniká snad desítka měsíčně, ale pouze některé tituly se mohou pyšnit nálepkou „úspěšná hra“. Zářným příkladem povedené hry odehrávající se v hlubokém vesmíru může být právě DriftZone, která k téměř dokonalé grafice přidává i perfektní hratelnost a onu důležitou chytlavost. Samozřejmě při maximální obtížnosti.

DriftZone

Platforma: Freeware
Výrobce: TeamC3

Stáhnout

Již v krátkém úvodu pod nadpisem článku jsem nastínil, že DriftZone patří mezi skupinku her víceméně povedených. A za tím si také stojím, neboť přestože jsem k této hře (stejně jako k jiným titulům s podobným tématem) přistupoval s jistou dávkou kritického pohledu, po odehrání několika minut jsem svůj poměrně jednostranný názor musel nejenom změnit, ale zcela přehodnotit.

Po instalaci hry, která by neměla dělat problémy ani začínajícím uživatelům, se vám přímo do systémového menu Windows přidá odrážka, která bude odkazovat na právě nainstalovanou hru. A pakliže bych to u jiných her bral spíše jako mínus, v tomto případě opět měním názor, neboť tak mám vždy na očích jednu z nejlepších vesmírných stříleček poslední doby. Sami uvidíte.

DriftZone – dokonalá vesmírná akce!Krátce po spuštění hry se vám zobrazí graficky poměrně dobře vyvedené okno, na kterém máte přístupných hned několik položek. První je poměrně jasná a pod nápisem Launch Driftzone každý objeví ono důležité tlačítko START. V Preferences si můžete definovat rozlišení, které má hra používat. Od naprosto jednoduchého rozlišení 320x200 se můžete při dodržení jistých zásad dopracovat až k maximálnímu 1600x1200 při 16ti bitových barvách. A řeknu vám, v tomto rozlišení je hra opravdu krásná a grafický téměř dokonalá. A to i přesto, že je zařazena do skupinky freeware a její instalační soubor má přibližně 5 MB. Autoři si v tomto zaslouží zcela zřejmou pochvalu. Dále následuje několik tlačítek, které buď odkazují na stánku výrobce – TeamC3, - případně nabízejí online manuál a možnost stažení aktuálních aktualizací a updatů. Tím končíme konfiguraci hry.

Následně je hra v daném rozlišení spuštěna a nám již nic nebrání udělat pár posledních formalitek nutných ke spuštění hry. Předně je na vás, zda si vyberete typ hry jako ARKÁDA nebo CLASSIC . V tomto jsem shledal lepší ARKÁDA, neboť se mi zdá, že vesmírný koráb se poté poněkud lépe ovládá a celá hra působí poněkud lepším dojmem. Dále si zvolíte typ vesmírné lodě, neboť i toto je velmi důležité pro celou hru. Každý z korábů má totiž úplně jiný vzhled a celkově se i jinak chová. Také jeho střely jsou naprosto jiné, v každém jednotlivém typu se tak můžete setkat s něčím novým, doposud nepoznaným. Další velké plus pro celkové hodnocení hry. Až teď tedy můžete zvolit tlačítko START a vpustit se do samotné hry.

DriftZone – dokonalá vesmírná akce!Myslím si, že mi dáte za pravdu, když sem napíši, ze grafika hry je opravdu povedená. Sice neobsahuje žádné perličky a skvosty, které známe z komerčních titulů, ale naproti tomu si myslím, že autoři našli opravdové optimum, které tyto hry mají obsahovat. Jednoduché tvary a přesto krásně provedené modely, prokreslené a dobře vyanimované výbuchy, střety a další efekty vše jen účelně doplňují.

Ale pojďme konečně k samotné hře. Ta probíhá obvyklým způsobem, kdy ovládáte malý vesmírný koráb, s jehož pomocí musíte čelit útokům meteoritů a dalších nežádoucích těles. Přesněji řečeno, vaším cílem je tyto tělesa najít a následně zničit, což nemusí být zas až tak snadné, jak by se možná mohlo zdát. Po každém zásahu nebezpečného objektu se jeho velikost i rozložení změní a až po několikerém zásahu je konečně zničeno. Takto postupujete několikrát, než najdete a zničíte všechny tělesa v daném levelu. Samozřejmě se vám do cesty nepletou pouze kameny, ale mnoho dalších předmětů jako jsou nejrůznější hvězdice a podobné patvary. Až poté si tedy můžete do kolonky level připsat hodnotu o jedno větší. Vaše výsledky jsou samozřejmě archivovány, takže se vždy snadno dozvíte, kdo je nejlepší.

Celkově si hra na nic nehraje, což se mi velmi líbí. Naopak, má se čím chlubit, neboť její provedení je opravdu téměř dokonalé a k naprosté dokonalosti chybí opravdu jen málo. Takže mi nezbývá, než se těšit na druhý díl, který, jak doufám, autoři již v této chvíli připravují. Tato hra si totiž pokračování určitě zaslouží.

Autor:


Témata: Meteorit

Nejčtenější

Další z rubriky

RoonSehv: NeTerra je po všech stránkách dokonalé dobrodružství

RoonSehv: NeTerra

Jedna z nejslavnějších adventur zdarma? Ne tak docela. RoonSehv je jen kopie Mystu. Ale zato v každém ohledu...

Akční Lay Lines vám nedovolí vypnout mozek

Lay Lines

Se svou egyptskou tématikou vzdáleně připomíná Serious Sama, ale nenechte se mýlit. Hektickou akci v Lay Lines doplňují...

V logické The Polaroid si musíte dávat dobrý pozor na detaily

The Polaroid

Při prohlížení zašlých fotografií je dobré vnímat jednotlivé maličkosti, detaily, které vyprávějí. To je v The Polaroid...Najdete na iDNES.cz