Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Duke Nukem – The Desktop Game

  12:00aktualizováno  27. srpna 10:07
Není jistě náhodou, že se poslední dobou na freewarovém poli objevují stále častěji remaky starších, leč známých her. Těšily se oblibě, proto na tuto kartu vývojáři sázejí. Duke Nukem je záležitost už letitá, ale její aktuálnost stabilně mezi hráči je. Co byste tedy řekli na takovou svižnou plošinovku, jež je provedena vskutku výtečně?

Duke Nukem - The Desktop Game

Platforma: Freeware
Výrobce: HT Software

Stáhnout

Duke Nukem – The Desktop GamePůvodní komerční Duke Nukem 3D se dočkal řadu pokračování, ať už na PC či konzoli. Pokud by vás zajímaly bližší informace o těchto projektech, pak se podívejte sem. My se však dnes zaměříme na předělávku, která je koncipována do 2D podoby, zabaví vás také na delší chvíli, a to hlavní – je zcela zdarma! Neváhejte tedy, prolouskejte následující řádky a následně si Duke Nukem – The Desktop Game (dále jen DNTDG) stáhněte.

Po rozbalení souboru o velikosti menší než dvě mega vám nic nebrání spustit hru. Ačkoliv byste mohli čekat intro nebo alespoň nějaký příběh (jak tomu někdy u plošinovek bývá), musím vás zklamat. Naopak spatříte sérii výbuchů s vysoce kvalitně provedenými zvukovými efekty, což vás jistě ihned upoutá. V menu nenaleznete očekávané funkce jako nastavení různých serepetiček, ale pouze tři základní položky na výběr – start, konec a password. Příprava je tedy snadná – žádná :-). Bojové úkoly čekají, tak neváhejte a přeneste se do akce samotné, kde žádný protivník nezaslouží slitování!

Duke Nukem – The Desktop GameZáměrně jsem zvolil slovo přeneste, neboť do prvního levelu se doslova transferujete na místo určení pomocí jakéhosi plasmového laseru. Po rychlém oklepání se, zjistíte, že se nacházíte v jakési meziměstské části, kde není pečováno o zdi a ani o přilehlé baráky. Duke je stále starý dobrý hezoun s vypracovaným tělem, batůžkem na zádech a hlavně se slunečními brýlemi :-). Během chvíle se už však zblízka seznámíte s nepřáteli v podobě různých zákeřných příšer se zbraněmi v ruce. Postupně se objevují ve stále hojnějším a hojnějším počtu. Je tedy nutné se mrštně pohybovat – skákat, skrčovat a hlavně střílet. Následně procházíte už mezi domy a najednou z čista jasna spadnete do kanálu. S dechem je na tom Duke obdivuhodně, a proto v klidu doplavete na pevnou zem. Ocitnete se v jakési továrně, kde protivníci časem rozhodně nemrhají a pálí do vás jeden náboj za druhým. Po chvíli se jistě probojujete na konec prvního levelu, kde na vás čeká “boss”. To je hlavní a obrovská potvora, která má síly minimálně za pět. Nezbývá než se smířit s osudem a bojovat.

Duke Nukem – The Desktop GameNa začátku každého úrovně vám bude představen “boss” (pouze vzhledově:-), který je určen právě pro následující misi. Lokace jsou vytvořeny na celkem zajímavé bázi, která je u tohoto typu her obdobná. Obtížnost se s přibývajícími levely stále stupňuje, a mohu vám říci, že první kolo je pouze takové seznámení s prostředím. Vše teprve začíná a také končí nápisem “Level 2”, neboť autoři vytvořili pouze tento počet, čímž se délka hratelnosti razantně sníží. Nic však nezoufejte, protože, tak jako tak se dobře pobavíte. Při hře si můžete v dolní části obrazovky všimnout stavu vašeho života, který máte možnost doplnit, pokud naleznete kufřík s popiskem “First Aid” (první pomoc). Stav vašeho zásobníku s náboji nikdy nezjistíte, protože jak to bývá u těchto amerických akčních hrdinů, střeliva bude vždy nekonečno :-).

Duke Nukem – The Desktop GameNyní se vrhněme na velice zajímavou část DNTDG, kterou je její zvuková i grafická podoba. Jak jsem se již zmínil, ihned po spuštění zjistíte, že vaše uši si každopádně přijdou na své. Zvukové efekty jsou vytvořeny vskutku brilantně. Bohužel velkým mínusem je absence hudby, která při hře chybí. Pouze se přihlásí o slovo, když se dostanete do konfliktu s “bossem”. Grafika je stránka sama o sobě. V rozlišení 640x480 všechno vypadá pěkně a dokonce i s animačními prvky. Němečtí autoři z týmu HT Software se tedy opravdu vyšvihli, protože ve světě free her se gamesky této kvality a s tak malou velikostí, objevují vskutku zřídkakdy. Navíc tvůrci slibují, že vydají nové verze či přímo samotné levely. Máme se tedy jistě na co těšit.

Závěrem si DNTDG zrekapitulujeme. Do rukou se nám dostala velice solidní retro gamesa, která vám připomene chlapíka s blonďatou hlavou, slunečními brýlemi, svalnatým tělem a zbraní v ruce, jenž si říká Duke Nukem. Přes svoji krátkou hratelnost určitě stojí za stáhnutí. Vřele doporučuji!

Autor:Nejčtenější

V Port of Call vás prapodivná loď odveze do záhrobí

Port of Call

Na onom světě je všechno ve formě náznaků. Port of Call je velmi neobvyklá adventura, ve které se přes řeku Styx duše...

Of Pith and Pumpkins je veselá hříčka, u které "chytíte rapla"

Of Pith and Pumpkins

Halloween je dávno ten tam, ale hlavní hrdina této zachmuřené postřehové hry pořád pěstuje dýně. Není to ale obyčejný...Další z rubriky

V temné Shadow Web nemůžete věřit jen vlastním očím

Shadow Web

Podobně jako v mnoha jiných hororech, i v Shadow Web musíte uniknout ze zamčené budovy a nenechat se sežrat. Hru...

miniDooM 2 je klasická řezničina ve 2D, ale neméně skvělá

miniDooM 2

Démoni, tvrdá hudba, motorová pila, plazmová puška, barevné klíče, tajné místnosti… Co ještě se vám vybaví, když se...

Bojíte-li se hluboké vody, Blood Bath Bay ani nestahujte

Blood Bath Bay

Bojíte se hloubek a podmořských monster žijících v temných hloubkách, čekajících na svou nic netušící kořist? Pak pro...Najdete na iDNES.cz