Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Dungeon Master: Return to Chaos – návrat legendy

  12:00aktualizováno  24. srpna 11:30
Dungeon Master: Return to Chaos je úžasný fanouškovský projekt, který umožňuje zahrát si původní hru, pokračování Chaos Strikes Back a volné amatérské pokračování Return to Chaos – vše v jednom balíku. To je opravdu královská nabídka!
70

Dungeon Master: Return to Chaos

Platforma: Freeware
Výrobce: George Gilbert

Stáhnout

Return to ChaosDungeon Master. Toto sousloví už odedávna budí v hráčích nezvladatelné záchvaty nostalgie. Poslední generace už možná tak pohnutá nebude, ale zkušenější pařani jistě se slzou oku vzpomenou hodiny a hodiny strávené v temných kobkách strašlivého Chaose, nadšení, když ve Score konečně zveřejnili seznam kouzelných slabik (zároveň s původní hrou na CD) a zoufalství při závěrečném souboji s hlavním záporňákem v amigáckém pokračování Chaos Strikes Back. Historie projektu Return to Chaos je velice zajímavá. Už před několika lety přišel astrofyzik George Gilbert z univerzity Cambridge na formát souboru dungeon.dat z Dungeon Mastera. S tím se nespokojil a rovnou vytvořil program na editaci a následné vytváření těchto souborů – Dmute. Zároveň pak vytvořil první pracovní verzi vlastního pokračování pod názvem Return to Chaos. Jeho titul ale není zdaleka jediným a v současné verzi se po stažení instalačního balíku najde jak původní hra, tak pro PC předělaný Chaos Strikes Back a několik uživatelských kobek.

Return to ChaosReturn to Chaos zachovává naprosto herní principy originálu. Na začátku si tak hráči vyberou ze síně slávy čtyři hrdiny různých ras a povolání, sesbírají něco málo jídla a předmětů do začátků, načež se vydají do několika pater podzemních kobek, aby si to ještě jednou rozdali se starým nepřítelem. Stejný je RPG systém, kdy postavy získávají zkušenosti, zlepšují si dovednosti, počet životů, manu a staminu. Pozor je třeba dát na ukazatele hladu a žízně, čas od času nechat hrdiny vyspat, zkrátka klasika. Boje probíhají stejným způsobem – hrdinové jsou rozestavěni do čtverce, přičemž přední postavy mohou bojovat nablízko, hrdinové za nimi jen kouzly nebo střelnými zbraněmi. Zůstal i systém kouzlení skládáním run – kouzelných slabik, takže znalci si přijdou na své. Ovšem samotný Dmute umožňuje v uživatelských dungeonech tento a několik dalších prvků změnit. Magie se tak může odehrávat tak, že všechny runy se zpřístupní až po nalezení postavami, a tak nelze hned ze začátku kouzlit silné firebally.

Return to ChaosMezi další změny, jichž si povšimnou spíše znalci, patří zvýšení ze 4bitové grafiky vykreslování bodu na 24bitovou, různé efekty průhlednosti, světla, zajímavá je možnost tvořit neomezené dungeony, a to jak rozsahem, tak i počtem nepřátel. V moci autorů je dokonce implementovat do hry vlastní grafiku, při započetí nové hry lze zvolit obtížnost a po grafické stránce zaujme zvýšení rozlišení ze 320x200 na 640x480, což více vyhovuje dnešním větším monitorům. Return to Chaos zdaleka není jen fanouškovská hra, je to spíše celý systém na jejich vytváření, který vznikl díky dekódování hlavního zdrojového souboru Dungeon Masteru. Pro ty, kdo by si chtěli znovu připomenout hru svého mládí, aniž by museli řešit problémy s kompatibilitou ve Windows 2000, ME či XP, konečně si na PC vychutnat Chaos Strikes Back, který dříve museli závidět amigáčům, nebo se přesvědčit, jak si s tématikou poradil amatérský autor, je Return to Chaos jasnou volbou. A možnost zkusit si vyrobit vlastní katakomby také rozhodně není k zahození.


Autor:


Hodnocení hry

Naše hodnocení

70 %

Hodnocení čtenářů

86 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 72 čtenářů

Nejčtenější

Po nesprávné odpovědi v Baldi's Basics dostanete pravítkem přes prsty

Baldi's Basics

Noční můra může mít mnoho podob. Někoho děsí tmavá monstra, dalšího uzavřené prostory a pak jsou tací, které málem...

Writer's Block je úžasný příběh o zničující závisti

Writer’s Block

Pro spisovatele je nejhorší, když nemůže psát. Hlavní hrdina této krásné adventury je přesvědčený, že má nepřekonatelný...Další z rubriky

Sheep Dreams Are Made Of This je snad ta vůbec nejpodivnější hra

Sheep Dreams Are Made Of This

Ve světě nočních můr je možné všechno. Tahle nevšední plošinovka vás překvapí svou neopakovatelnou atmosférou a...

The Dark Mod přináší legendární Thief moderním hráčům

The Dark Mod

Město spí pod rouškou mlhového oparu a oblohu osvětluje jen srpek měsíce. Přesně v takových chvílích vyráží do ulic...

Ztroskotání ve skvělé Alluvium bude víc, než dramatické

Alluvium

Zapomeňte na klidné tropické prostředí opuštěného ostrova. V této skvělé adventuře s kompletním namluvením a...Najdete na iDNES.cz