Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Dyson - zasaď strom, obsaď asteroid

  12:00aktualizováno  10:22
Ne všechny strategie musí zaručeně stavět na důvěrně známém konceptu. Dyson je toho důkazem - nabízí nám totiž originální koncepci, kde svou ústřední roli sehrají stromy klíčící v jádře asteroidu.
70

Dyson

Platforma: Freeware
Výrobce: Alex May

Stáhnout

DysonStrategické hry mohou mít mnoho podob a právě v kategorii freewarových titulů vývojáři rádi experimentují. A to jednoduše proto, že jejich případný neúspěch a nezájem ze strany hráčů nemůže finančně poškodit jak jejich existenci, tak ani vydavatelskou společnost či zbytek týmu. Právě proto mohla vzniknout originální hra jako je Dyson. p> Na tom, že se v této hře podíváme tak trochu do vesmíru by nebylo ještě nic podivného, kdyby ovšem zdejší vesmír nefungoval na zcela jiných principech. Ono vlastně ani nejde o vesmír celý, ale jen kolonii či chcete-li uskupení asteroidů. Jeden takový již obývá vaše maličkost a vlastně na něm se naučíte všechny důležité základy, které naštěstí nejsou vůbec jednoduché. DysonDůležité je jen vštěpit si základní myšlenku, jejíž základ spočívá v nejmenší stavební jednotce, tedy semenu. Semena jsou vlastně to jediné, co zdejší krajinu obývá a zároveň to hlavní, co ji drží při životě. Svědky toho budete již na prvním obydleném asteroidu. Kolem něj je většinou možné vidět neskutečně mnoho poletujících drobečků s malými křídly a jasnou zelenou barvou – a to jsou ony, obyvatelé, vojenská síla a zároveň zárodky nového života.

Abyste tomu správně rozuměli, ono zelené, co koření v samotném centru kulatého asteroidu a následně prorůstá kůrou až k povrchu je prostě strom. Ten jasně mluví o tom, že takto vypadající asteroid je již pod vaší vládou. Pokud jeden strom nestačí, můžete stisknutím tlačítka plant zasadit další, jež vám následně může přinést větší množství semen. Daleko Dysondůležitější je ale dobývání celé této kolonie a tedy sousedních asteroidů. To se děje poměrně jednoduše. Základem je nakumulovat na jediném asteroidu dostatek semen. To lze snadno pomocí klikání myší, což je vlastně i to jediné z hlediska ovládání, co od vás bude požadováno Poté, co je většina na jednom místě je možné je hromadně poslat na dosud neobydlený asteroid, kde svedou bitvu se semeny-domorodci a v případě vítězství nechají zaklíčit první strom. A takto to jde vlastně celé dokola. Více akcí než kontrolování dostatečného množství energie, budování stromů a přeskupování semen vás ani nečeká. I když by to někomu mohlo připadat trochu chudé, Dyson sází především na skvělou simulaci rostlinného života, jež se mimochodem opravdu podařila. Semena freneticky pohybují vzduchem, stromy klíčí, narůstají nové větve a celkově zkrátka svět kolem vás „žije“, což je radost pozorovat.

Na závěr bych ráda upozornila – Dyson není tuctovou záležitostí ani herním mainstreamem. Zalíbí se spíše náročnějším hráčům, kteří od hry požadují trochu více než jen pouhé přepracování známého konceptu…

Autor:


Hodnocení hry

Naše hodnocení

70 %

Hodnocení čtenářů

65 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 22 čtenářů

Témata: Asteroid

Nejčtenější

Další z rubriky

Intimate, Infinite je bez kontextu nepochopitelný zážitek

Intimate, Infinite

Divná spleť hádanek a nenavazujících událostí a scén. Bez znalosti krátké novely Jorge Luis Borgese se v této hře...

Endless Sky s otevřeným vesmírem budete hrát i stovky hodin

Endless Sky

Všechno, co byste očekávali a chtěli od vesmírné hry v Endless Sky najdete. Stovky galaxií, souboje na ostří nože,...

V psychoanalytické The Shape On The Ground nejste hráč, jste pacient

The Shape On The Ground

Máte sklony k sadismu, depresi, nebo jste jinak sociálně nestálí? The Shape On The Ground není hra, ale psychologický...Najdete na iDNES.cz