Easter Avenger - vejce s pořádnými vejcemi

  12:00aktualizováno  25. dubna 11:21
Easter Avenger vyšel v rámci Velikonoční soutěže na serveru Caiman a dobyl slušivé šesté místo z celkových sedmdesáti pěti. Dá se takový úspěch považovat za zasloužený? Na tuto řečnickou otázku najdete odpověď v následujíc recenzi.
60

Easter Avenger

Platforma: Freeware
Výrobce: josepho

Stáhnout

Easter Avenger Tahle hra je prostě těžká. Vážně, něco s tak zvrhlou obtížností pamatuju naposled ze ZX Spectra. Ačkoliv v konkurenci titulů té doby se Easter Avenger stále jeví jako procházka růžovým sadem, současným hráčům plošinovek dá jistě pokouřit. Oč běží? Příběh vás situuje do vcelku netradiční role Velikonočního vejce, jež se vydává pomstít smrt svého otce, kterého zlotřilý Velikonoční zajíček nechal zalít v čokoládě, takový úkol však není snadný a tak jste v jeho roli nuceni čelit armádám robotických vejcoidů.

Na vaší trestné pouti vám naštěstí proti rozličným soupeřům vejčitých tvarů poslouží bezpočet zbraní od baseballové pálky, dvojice koltů, přes brokovnici a samopal až po jet-pack. Nevyhnete se samozřejmě ani obligátním soubojům s bossy, či různým pohyblivým plošinám, přesto se po celou dobu hraní, která vzhledem k obtížnosti může být však poměrně krátká, neubráníte pocitu, že to vše tu již někdy bylo. 

Jediným méně tradičním, nikoliv však neviděným, prvkem je ovládání. Zatímco hrdinou pohybujete směrovými šipkami, zbraň kterou drží a jíž jste nuceni mířit se zhostíte za pomoci myši. Princip je identický s tím, jenž byl k vidění například v Codename: Gordon, vzhledem k jedinému životu vašeho hrdiny a narůstajícímu počtu nepřátel, kteří se na vás hrnou bez přestání ze všech stran se však v kontrastu se zmíněným vzorem, kde byl spíš k vzteku než k užitku jeví jako funkční. Celkově mi připadalo ovládání velice pohodlné, byť s basseballovou pálkou, zbraní kterou máte k dispozici již od začátku hry, jsem se sžíval poněkud déle. Její dosah je totiž velmi krátký a věřím, že nebudu jediný, komu chvíli zabere načasovat si správně úder. 

Easter Avenger Znělka homerunu, kterou jste po úspěšném odpalu nepřítele odměněni dává znát druhý nepřehlédnutelný zdroj inspirace Easter Avengeru a totiž komerční sérii Worms. Ať už se jedná o komixově laděnou vizuální stylizaci, výběr zbraní, či takový detail jako zaměřovací kříž, nic vás nenechá na pochybách, že Jose Perez Cabo s červíky jistě nějaký ten pátek strávil. Tím se již volně dostáváme k těm méně podstatným věcem jako je herní zpracování. 

Grafiku jsem již mírně naťukl a budu v jejím hodnocení pokračovat. Rozlišení hry nepatří k největším, nebál bych se jej však nazvat dostačujícím, může za to zejména kvalita textur, jež jsou tak akorát detailní aby i přes fakt, že se poměrně rychle opakují, vytvářely dojem plnosti. Ztvárnění hlavního protagonisty, nepřátel, bossů i některých specifických prvků jednotlivých světů působí sice symbolicky, ale rozhodně ne hloupě či neumnětelsky. Grafika sice působí poměrně jednoduše a nedetailně, jejímu autorovi však nelze upřít cit. Easter Avenger Nutno podotknout, že právě vizuální stránka hry patří k tomu nejsilnějšímu, co může nabídnout. 

Hudební složka překvapivě nezaostává. Trefný hudební doprovod podtrhuje atmosféru a za ozvučení zbraní, skoků a jiného se autoři rozhodně rovněž nemusí stydět. Kód šlape bez chyby, tedy pokud máte nainstalováno alespoň dircetx8 a tak jen podpoří příjemný pocti z plynulosti. Shrnuto a podtrženo - Easter Avenger je čistě odvedená práce s naprosto nepochopitelnou obtížností, která vás nechá vypotit první tři levely a pak se můžete jít klidně bodnoutl. Možná je to tak správně, neboť titul krom enormních nároků na hráčovi schopnosti nedokáže ničím překvapit a to je vzhledem k potenciálu autora skutečná škoda. 


Autor:


Hodnocení hry

Naše hodnocení

60 %

Hodnocení čtenářů

56 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 12 čtenářů

Nejčtenější

Ve Spinnortality jste šéfem megakorporace, která se neštítí ničeho

Spinnortality

Velmi reálnou a ještě smutnější budoucnost nám ukazuje obchodní strategie Spinnortality. Svět je zlý a vy, chcete-li...

V bleskurychlé Archtower nejspíš vystřídáte desítky životů a hrdinů

Archtower

Ne každému dobrodruhovi, kterému se zasteskne po slávě přeje štěstí. V této akci s prvky hry na hrdiny je smrt denním...Ve Startup Panic začínáte softwarovou firmu takříkajíc z garáže

Startup Panic

Nadšení a nápady jsou pro založení startupu potřeba. Ale taky je nutné mít štěstí. Dokáže se vaše malá firmička na trhu...

Další z rubriky

V Monster Sanctuary jste pánem divé zvěře a Pokémonů

Monster Sanctuary

Podobně jako ve slavných Pokémonech, i v této hře za sebe necháváte bojovat zvířecí kamarády. Monster Sanctuary je...

V utopické From Ivan manipulujete lidmi pomocí přáníček

From Ivan

Podobně jako v Papers, Please, i tahle víceméně textová hra nastiňuje nepříjemnou realitu života pod dohledem totalitní...

V surreálné a děsivé Rot je svět kolem vás ve smyčce

Rot

Horor s obtížně čitelným dějem, ale nekonečně podmanivou atmosférou. Rot má vizuál, který vám vyrazí dech.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz