Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Elemental Panic Crash - barvy v hlavní roli

  12:00aktualizováno  10:17
Ač možná EPC vypadá ze screenshotů jako další z řady dvojrozměrných logických hříček, rozhodně tomu tak nění. Mísí se v něm prvky arkády s trochou nenáročné strategie a akční atmosféra spolu s nezaměnitelným grafickým zpracováním a perfektním hudebním doprovodem. Máte-li rádi pestrobarevné freewarovky, je pro vás EPC naprostou nutností.

Elemental Panic Crash - barvy v hlavní roli

Platforma: Freeware
Výrobce: Gustav Kilman

Stáhnout

Elemntal Panic CrashKdyž jsem se po několikadenní pauze zase probíral mnoha freewarovkami čekajícími na zrecenzování, zabrousil jsem svým bystrým okem pro změnu do populární kategorie her strategických, kterých na Plných hrách bylo poslední dobou vcelku poskrovnu. Jaké však bylo mé překvapení, když jsem po nainstalování hry Elemental Panic Crash s podivem zjistil, že ono její zaškatulkování mezi strategie bylo přinejmenším trošku vedle - pokud bychom ji chtěli charakterizovat co nejpřesněji, pak by zřejmě patřila do žánru akčně-strategicko-arkádového; v našem případě si budeme muset vystačit s jednoslovným a trošku alibistickým zařazením.

Přestože je Elemntal Panic Crash (dále jen EPC) hrou pouze "dvousouborovou", jistě vás překvapí především svým velice atraktivním grafickým zpracováním, speciálně pak velice sympatickými speciálními efekty. Možnosti, které vám nabízí sice nejsou zrovna nepřeberné, nicméně od hry podobného zaměření ani vyšší míru komplexnosti čekat nelze. Příjemným překvapením je vcelku inteligentní pointa, která vaše hraní doprovází od počáteční obrazovky až po "oblíbený" nápis Game Over. Zjednodušeně řečeno je vaším cílem střílet do barevných kuliček zběsilým mačkáním klávesy Shift a to co nejdéle to půjde. Úkol je to nezáviděníhodný zejména z několika prostých důvodů...

Elemntal Panic Crash1) kuličky se pohybují a mají rozdílnou barvu, která předem určuje jejich odolnost vůči některým typům střel - v praxi to znamená, že jestliže střílíte například červenými střelami do červených kuliček, nevylepšíte si své výsledné skóre, ale naopak jej o nějakou tu hodnotu snížíte. Abyste mohli střílet do jiných druhů kuliček, než které právě eliminujete, musíte se dopravit ke středu obrazovky na některý z barevných symbolů. Jakmile budete na místě, stačí stisknout Enter a barva vašich střel se změní na barvu symbolu, na němž stojíte. Jinou možností je sebrání malého kulatého barevného symbolu, pozůstatku po velkých odstřelených kuličkách (či chcete-li Drones, jak jim říkají autoři), ježto má účinek naprosto shodný.

2) každý kontakt s jakoukoli kuličkou vám ubírá několik bodů z celkového hodnoty vaší zbylé energie a vyčerpání přídělu energie neznamená nic jiného, než konec vašeho destruktivního snažení. Naštěstí i na její nedostatek ve hře existuje lék - je jím speciální bonus, který vám kýženou energii promptně doplní.

Naopak mírné zjednodušení hry přináší skupinka nápomocných bonusů a také tzv. komba, vzniknuvší při správné konstelaci barevných kuliček. Mimo již zmíněného životodárného bonusu jsou v EPC dalšími pomocníky bonusy urychlovací, střílecí (způsobí, že vaše postavička střílí s větší intenzitou), destruktivní (vytřelí osm univerzálních střel do všech směrů) a ultimátní (opět můj český velice volný překlad - způsobí, že vám dotyk s kuličkami nejen neubere životy, ale zároveň také odstraní z povrchu zemského všechny kuličky, se kterými přijdete do kontaktu).

Elemntal Panic CrashVýše zmíněné komba jsou zase pro změnu zřetězené výbuchy kuliček, k nimž dojde, pakliže se po výbuchu vámi zničeného cíle kolem vyskytne příhodna konstelace cílů ostatních - myslí se tím zejména správná kombinace barevná (logicky z toho lze vyvodit, že pravděpodobnost jednoduchého komba v případě, že se kuličky nacházejí zároveň ve příhodné pozici, je přesně 33 procent).

Dost ale bylo popisu herního prostředí, vrhněme se na zhodnocení technického zpracování EPC. Pakliže byla jeho herní část více než zvláštní a velice zajímavá, pak po stránce grafické a především hudební přesvědčí o svých kvalitách jistě i toho nejzarytějšího odpůrce freewarovek. Pohodářské melodie, které naprosto skvěle podbarvují vaše destruktivní počínání, jsou jedny z nejlepších, jaké se pro podobnou hru dají vybrat. Totéž platí i o trefném grafickém zpracování, jemuž také nelze prakticky nic vytknout. Máte-li tedy zálusk na nějakou zajímavou, pohodovou a atmosférckou akční hru, pak je EPC hrou stvořenou přesně pro vás.

Autor:


Nejčtenější

Další z rubriky

Endless Sky s otevřeným vesmírem budete hrát i stovky hodin

Endless Sky

Všechno, co byste očekávali a chtěli od vesmírné hry v Endless Sky najdete. Stovky galaxií, souboje na ostří nože,...

V morovém Plague by se mlha a napětí dalo krájet

Plague

Doktor s morovou maskou nespí ani v noci a zrovna vy máte smůlu, že se mu připletete do cesty. Pomůže vám hustá mlha...

V utopické From Ivan manipulujete lidmi pomocí přáníček

From Ivan

Podobně jako v Papers, Please, i tahle víceméně textová hra nastiňuje nepříjemnou realitu života pod dohledem totalitní...Najdete na iDNES.cz