Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Empipe – hrátky s trubkami a trubičkami

  12:00aktualizováno  23. srpna 10:21
Zábavná logická hra, kde máte za úkol, co nejrychleji stavět z náhodně se objevujících trubek, cestu od startu k cíli tak, aby v ní mohla proudit voda. Hra obsahuje různé levely, lišící se od sebe různorodostí úkolů. Někdy například musíte stavět více cest nebo jí propojit s určeným místem.
40

Empipe

Platforma: Freeware
Výrobce: EmSoft

Stáhnout

EmpipeLogických her si vážím. Jsou často velmi jednoduché a přesto dokáží zabavit na dlouhé hodiny. Z těch posledních, které jsem měl možnost hrát, mě zaujala logika od slovenského RT Softu - Bludisko. Ta nedávno vyšla i na našem portálu a kloubila prvky hned několika zahraničních legendárních games jako například Panga, Sokobana nebo Boulder Dashe. Dále mě potěšila logická arkádovka Best Fridens, což je takový letošní letní dáreček hráčům od jednoho z největších vývojářů freeware her ve flashi - od Miniclipu. No a do třetice všeho dobrého i zlého, mě u sebe tři hodiny na Linuxech držela Mörbling, což je zase klon her typu Bust-A-Move.

Jak už jsem řekl, dobrá logická hra může být jednoduchá a držet vás u sebe několik hodin, dní, měsíců nebo třeba i let. Nemusí zabírat desítky cédéček a nemusí mít ani skvělé grafické zpracování a hromadu zvuků. Hlavním kladem dobré logické pařby totiž musí být hratelnost. EmpipeZnám lidi, kteří denně sedají k počítači, aby rozlouskli level, do kterého se den předtím dostali. Nad svojí oblíbenou logickou hrou jsou tito "šílenci" ochotni strávit neuvěřitelné množství času a jejich jedinou odměnou je třeba jen závěrečné intro nebo obrazovka s nápisem "Congratulations".

Jeden můj dobrý známý hraje již přes rok (i když s několika malými přestávkami) Fillets od Altaru a já strávil zase půl roku 2001 u Boovie od Future Games a až po tom jsem to vzdal, protože jsem prostě nevěděl jak dál. Zkrátka dobrá logika má tu výhodu, že vás upoutá a vy na ni nemůžete přestat myslet. Když usínáte, přemýšlíte jak daný problém vyřešit a neusnete dříve, než na něco nepřijdete.

Dnes představovaná hra EmPipe mi připomíná minimálně dva povedené staré logické kousky. Prvním z nich je Loopz Windows, což byla hra určená především pro nadstavbový operační systém Windows 3.x a byla strašně návyková. EmpipeHráčovým úkolem bylo sestavit z trubek různých tvarů uzavřený okruh na nevelikém čtvercovém poli. Přičemž do jednoho čtverce bylo možno vložit pouze jednu trubku. Problém byl v tom, že trubky, které jste měli k dispozici, se zjevovaly náhodně a tak jste je nemohli vždycky použít při stavbě okruhu. Druhým kouskem, který mi připomíná dnešní hru, je pak gamesa AntRun od Bureau Software, kde jste z různých částí cestiček (což byla obdoba trubek v Loopz Windows) stavěli cestu pro běžícího mravence. Hra se opět odehrávala na čtvercovém poli. Ovšem svojí roli zde hrála i rychlost vašeho stavěcího umu. Jakmile totiž mravenec narazil na konec cesty, prohráli jste.

V EmPipe stavíte cestičku z trubek, které máte k dispozici. Trubky se zjevují v náhodném pořadí a vaším úkolem je propojit startovní a cílovou trubku. Stavěná cesta se pomalu plní vodou směrem od startu k cíli. Pokud nestavíte dostatečně rychle a voda narazí na nedokončenou cestu, přijdete o jeden ze tří životů, které máte na začátku k dispozici. EmpipePokud se vám naopak povede propojit cestu, postupujete do dalšího levelu. S přibývajícími koly se problémy stěžují, například musíte propojit dva i více barevně odlišených startovních a cílových trubek zároveň nebo musíte při stavbě cesty od startu k cíli projít ještě jinou předem určenou trubkou.

Pokud se vám to zda příliš jednoduché nebo naopak složité, vyzkoušejte a uvidíte, jak na tom jste. Třeba vás hra chytne a strávíte nad ní víkend, který jste plánovali využít úplně jinak.

Hra vznikla v roce 1999 pod hlavičkou EmSoftu. EmSoft stojí ještě za několika gamesami, jakými je například předělávka Arkanoidu - Block Breaker nebo remake Tetrisu - Emlith. Obě zmíněné hry patří stejně jako EmPipe mezi freeware, což znamená, že si nyní můžete EmPipe stáhnout a užít si ho i na svém PéCé.


Autor:


Hodnocení hry

Naše hodnocení

40 %

Hodnocení čtenářů

42 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 9 čtenářů

Témata: Linux

Nejčtenější

RoonSehv: NeTerra je po všech stránkách dokonalé dobrodružství

RoonSehv: NeTerra

Jedna z nejslavnějších adventur zdarma? Ne tak docela. RoonSehv je jen kopie Mystu. Ale zato v každém ohledu...

Další z rubriky

Intimate, Infinite je bez kontextu nepochopitelný zážitek

Intimate, Infinite

Divná spleť hádanek a nenavazujících událostí a scén. Bez znalosti krátké novely Jorge Luis Borgese se v této hře...

V psychoanalytické The Shape On The Ground nejste hráč, jste pacient

The Shape On The Ground

Máte sklony k sadismu, depresi, nebo jste jinak sociálně nestálí? The Shape On The Ground není hra, ale psychologický...

V morovém Plague by se mlha a napětí dalo krájet

Plague

Doktor s morovou maskou nespí ani v noci a zrovna vy máte smůlu, že se mu připletete do cesty. Pomůže vám hustá mlha...Najdete na iDNES.cz