Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Empipe – hrátky s trubkami a trubičkami

  12:00aktualizováno  23. srpna 10:21
Zábavná logická hra, kde máte za úkol, co nejrychleji stavět z náhodně se objevujících trubek, cestu od startu k cíli tak, aby v ní mohla proudit voda. Hra obsahuje různé levely, lišící se od sebe různorodostí úkolů. Někdy například musíte stavět více cest nebo jí propojit s určeným místem.
40

Empipe

Platforma: Freeware
Výrobce: EmSoft

Stáhnout

EmpipeLogických her si vážím. Jsou často velmi jednoduché a přesto dokáží zabavit na dlouhé hodiny. Z těch posledních, které jsem měl možnost hrát, mě zaujala logika od slovenského RT Softu - Bludisko. Ta nedávno vyšla i na našem portálu a kloubila prvky hned několika zahraničních legendárních games jako například Panga, Sokobana nebo Boulder Dashe. Dále mě potěšila logická arkádovka Best Fridens, což je takový letošní letní dáreček hráčům od jednoho z největších vývojářů freeware her ve flashi - od Miniclipu. No a do třetice všeho dobrého i zlého, mě u sebe tři hodiny na Linuxech držela Mörbling, což je zase klon her typu Bust-A-Move.

Jak už jsem řekl, dobrá logická hra může být jednoduchá a držet vás u sebe několik hodin, dní, měsíců nebo třeba i let. Nemusí zabírat desítky cédéček a nemusí mít ani skvělé grafické zpracování a hromadu zvuků. Hlavním kladem dobré logické pařby totiž musí být hratelnost. EmpipeZnám lidi, kteří denně sedají k počítači, aby rozlouskli level, do kterého se den předtím dostali. Nad svojí oblíbenou logickou hrou jsou tito "šílenci" ochotni strávit neuvěřitelné množství času a jejich jedinou odměnou je třeba jen závěrečné intro nebo obrazovka s nápisem "Congratulations".

Jeden můj dobrý známý hraje již přes rok (i když s několika malými přestávkami) Fillets od Altaru a já strávil zase půl roku 2001 u Boovie od Future Games a až po tom jsem to vzdal, protože jsem prostě nevěděl jak dál. Zkrátka dobrá logika má tu výhodu, že vás upoutá a vy na ni nemůžete přestat myslet. Když usínáte, přemýšlíte jak daný problém vyřešit a neusnete dříve, než na něco nepřijdete.

Dnes představovaná hra EmPipe mi připomíná minimálně dva povedené staré logické kousky. Prvním z nich je Loopz Windows, což byla hra určená především pro nadstavbový operační systém Windows 3.x a byla strašně návyková. EmpipeHráčovým úkolem bylo sestavit z trubek různých tvarů uzavřený okruh na nevelikém čtvercovém poli. Přičemž do jednoho čtverce bylo možno vložit pouze jednu trubku. Problém byl v tom, že trubky, které jste měli k dispozici, se zjevovaly náhodně a tak jste je nemohli vždycky použít při stavbě okruhu. Druhým kouskem, který mi připomíná dnešní hru, je pak gamesa AntRun od Bureau Software, kde jste z různých částí cestiček (což byla obdoba trubek v Loopz Windows) stavěli cestu pro běžícího mravence. Hra se opět odehrávala na čtvercovém poli. Ovšem svojí roli zde hrála i rychlost vašeho stavěcího umu. Jakmile totiž mravenec narazil na konec cesty, prohráli jste.

V EmPipe stavíte cestičku z trubek, které máte k dispozici. Trubky se zjevují v náhodném pořadí a vaším úkolem je propojit startovní a cílovou trubku. Stavěná cesta se pomalu plní vodou směrem od startu k cíli. Pokud nestavíte dostatečně rychle a voda narazí na nedokončenou cestu, přijdete o jeden ze tří životů, které máte na začátku k dispozici. EmpipePokud se vám naopak povede propojit cestu, postupujete do dalšího levelu. S přibývajícími koly se problémy stěžují, například musíte propojit dva i více barevně odlišených startovních a cílových trubek zároveň nebo musíte při stavbě cesty od startu k cíli projít ještě jinou předem určenou trubkou.

Pokud se vám to zda příliš jednoduché nebo naopak složité, vyzkoušejte a uvidíte, jak na tom jste. Třeba vás hra chytne a strávíte nad ní víkend, který jste plánovali využít úplně jinak.

Hra vznikla v roce 1999 pod hlavičkou EmSoftu. EmSoft stojí ještě za několika gamesami, jakými je například předělávka Arkanoidu - Block Breaker nebo remake Tetrisu - Emlith. Obě zmíněné hry patří stejně jako EmPipe mezi freeware, což znamená, že si nyní můžete EmPipe stáhnout a užít si ho i na svém PéCé.


Autor:


Hodnocení hry

Naše hodnocení

40 %

Hodnocení čtenářů

42 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 9 čtenářů

Témata: Linux

Nejčtenější

Dream Of Me je skvělá puzzle hra, která vás nevede "za ručičku"

Dream Of Me

Dream Of Me je zástupce oblíbeného žánru hádanek, ve kterém se málokdy objeví něco vyloženě nového. Tahle graficky...

Další z rubriky

Prazvláštní sci-fi The Alpha Device má naprosto filmový příběh

The Alpha Device

The Alpha Device není ani tak hra, spíš zážitek podepřený úžasným dějem, z jehož vyprávění rozhodně neodvodíte, jak...

Před nepřáteli v Brother Wake Up se budete muset perfektně schovávat

Brother Wake Up

Černobílý svět této adventury se sice podle všeho nachází ve snu, ale spíš je to pěkná noční můra. Pomalu ubíhající čas...

V Balls Of Duty se fotbal hraje hodně netradičně, v tanku

Balls Of Duty

V této politicky nekorektní arkádě se hraje fotbal, jak jinak, nekorektně. Tým nacistů vyráží proti týmu...Najdete na iDNES.cz