Empire XP - ukojte své dobyvatelské choutky

  12:00aktualizováno  27. listopadu 6:56
Empire XP je počítačovým remakem deskové hry Risk, ve které ovládáte armády v jednotlivých státech světa a snažíte se promyšlenou strategií získat převahu nad okolními státy. Dokážete ovládnout celý svět?
60

Empire XP

Platforma: Freeware
Výrobce: Jan Buurstra

Stáhnout

Empire XPVětšina deskových her se dočkala také své počítačové podoby. U nás se samozřejmě nachází dostatek originálních a zábavných her, bohužel je mnohdy těžké najít jejich výrobce a požádat je o souhlas s použitím jejich nápadů. Po pádu komunismu se totiž klasické české deskové hry jakoby vytratily a vytlačily je zahraniční klasiky jako Monopoly či Scrabble. A právě jednou ze zahraničních deskových klasik je i hra Risk, která se pro své počítačové zpracování přímo nabízí. Na hrací plochu v podobě mapy světa umísťujete armády a pomocí kostky stanovujete sílu útoku. Poté můžete napadnout své spoluhráče a zbavit je nadvlády nad obsazeným územím. Před nedávnem jsme na Plných Hrách přinesli jeden z jeho klonů TurboRisk, dnes zde máme dalšího zástupce Empire XP. V čem se obě hry liší a která je povedenější? To se dozvíte v dnešní recenzi.

Empire XPHra spíše připomíná klasickou windowsovskou aplikaci a myslím si, že u tohoto druhu her to není na škodu. Spíše než barevné vychytávky totiž vyžaduje taktické přemýšlení a jednoduchá a přehledná hrací plocha je důležitá. Počítač si údaje zapíše na disk, s grafikou nepracuje a klidně může hrát na fialové ploše se zelenými puntíky, ale vám by barevná změť jenom překážela. Stejně jako u deskového originálu, i zde se hraje na mapě světa. Na počátku dostanete několik státečků rozmístěných na všech kontinentech. Je dobré se v zájmu posílení soustředit pouze na několik kontinentů a zbytek "obětovat". Do těchto státečků rozmístíte na počátku 21 armád a to tak, že v žádném nesmí být více než čtyři armády. Toto opatření má zabránit tomu, abyste si vybudovali jeden superstát. Trochu mě mrzí, že musíte vždy hrát za modrou barvu (i když je má oblíbená). Na začátku si také vyberete způsob rozhodování bitev. Buď platí "silnější vyhrává", kdy větší armáda vždy porazí slabší, nebo platí "silnější armáda většinou vyhrává". Druhá možnost se blíží více realitě, pravidlům deskové hry a je celkově zajímavější. Jen si vzpomeňte na hodiny dějepisu, kolikrát vyhrál outsider. Empire XP se hraje na tahy. Během tahu můžete zaujmEmpire XPout obrannou či útočnou pozici. V případě obranné taktiky rozmístíte do jednoho či více států své armády. Útočná taktika je trochu zvýhodněna. Sice neposílíte svou armádu, ale po útoku můžete její část přesunout ze silnější do slabší a připravit se na odvetu.    

Celkově se mi zdá, že Empire XP je o dost propracovanější než jeho kolega TurboRisk. Nabízí lepší hratelnost a vyžaduje promyšlenější strategii, takže se více blíží deskové předloze. Hrát můžete proti počítači, kamarádům nebo v multiplayeru. Trochu mě ovšem zklamalo ovládání, které jaksi zapomíná na existenci vícetlačítkové myši a kupříkladu rolovací formulář pro umísťování armád není nejpovedenějším řešením. Na vývoji se ovšem intenzivně pracuje a každá vydaná verze několik mušek odstraňuje. 

Autor:

Hodnocení hry

Naše hodnocení

60 %

Hodnocení čtenářů

63 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 39 čtenářů

Nejčtenější

Roulette Knight je nejbizarnější hra na hrdinu v historii lidstva

Roulette Knight

Hrdinská dobrodružství mají mnoho podob. Nemusíte zrovna zachraňovat svět. Stačí, abyste se snažili neprostřelit si...

Další z rubriky

Krásný retro Nightkeep si můžete zahrát i v češtině

Nightkeep

Třebaže jen jako hra s předběžným přístupem, Nightkeep se ukazuje v tom nejlepším světle. Je to krásná akční hra na...

Paper & Ink Dungeon je podzemí nakreslené tužkou na papír

Paper & Ink Dungeon

Kdysi se ke hraní starých dungeonů doporučovalo používat tužku a čtverečkovaný papír ke kreslení mapy. Zde by to bylo...

Roulette Knight je nejbizarnější hra na hrdinu v historii lidstva

Roulette Knight

Hrdinská dobrodružství mají mnoho podob. Nemusíte zrovna zachraňovat svět. Stačí, abyste se snažili neprostřelit si...

Najdete na iDNES.cz