Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Enigma 1.2 - game from the top of the world

  12:00aktualizováno  1. září 3:04
Pamatuji si časy, kdy slovo 3D nikdo neznal. Pamatuji si ty krásné časy osmibitových počítačů. Pamatuji si legendární hry a pamatuji si jejich klony. Pamatuji si Dizziho, Bruce Leeho, ba co víc, pamatuji si i Pacmana. Viděl sem i to jak na sebe vzal poprvé 3D kabát. Ale v takhle slušivém 3D ho neznáte !!

Enigma 1.2 - game from the top of the world

Platforma: Freeware
Výrobce: Enigma Game

Stáhnout

Enigma 1.2 - game from the top of the worldLegendou se nikdo nestane zadarmo. Aby se z vás v osmibitové éře stala legenda, nestačilo mít nejvíc polygonů, nejbarevnější textury, trilinearní filtry a podobné výdobytky naší dnešní kapitalistické společnosti. To nejdůležitější o co šlo byla, je a vždy bude hratelnost. Pokud čtete náš server pravidelně, pak jistě neušla vaší pozornosti hra Pacman 3D. A tady máme další variaci na 3D Pacmana. Nebudu už počítat kolikátá že to vlastně je variace na legendární arkádu, protože to jednak nemá smysl a pak bych na sebe nechtěl prozradit, že do tolika ani neumím počítat.

Během stahování vaše linky zatíží 3.4 MB dat (další desítky kB pak zaberou případné updaty ze stránek tvůrců). Nedivme se, vždyť jsem říkal, že hra je 3D, ne? Hra se neinstaluje, takže se nemusíte strachovat o registry ve Windows. Po rozbaleni hra zabírá něco okolo 8 MB, což je přijatelná velikost.

Při zobrazení nápisu PLEASE WAIT mne zamrazilo. Tak hnusnou grafiku sem již nespatřil dlouho. Pak se hra nahrála a mne zamrazilo podruhé. Tak překrásné menu? Bože, autoři si na něm nechali záležet, ale zbylo nějaké místo na hru?

Enigma 1.2 - game from the top of the worldSpustil sem hru. Chvíli sem zmateně přemýšlel jak se hra ovládá (kompletní popis je přiložen u hry v textovém souboru) a pak se jal sbírat jablíčka. Počas svého putování budete vůbec sbírat hlavně jídlo, mimo jablíček si pochutnáte i na banánu nebo na něčem co mi připomíná americkou koblihu (to je ta s dírkou uprostřed) s růžovou polevou. Navíc si ale můžete nasbírat život (srdíčko) a jsou tu i záporné věci. Pokud například obluda udělá zelenou loužičku, nesmíte na ni vstoupit. Pokud to uděláte, dejte sbohem životu. První level sem prošel velice rychle (jedno jediné jablíčko přímo před nosem). Druhý level si již ode mne žádal abych skákal. Nejvíc mě dostalo, že obludy které ve 2D verzi našeho Pacmánka nemilosrdně sežrali, ho v této hře "jen" odstrkují. Vzhledem k tomu, že hru hrajete ve výškách a máte mimo nekonečné hloubky k dispozici jen pár plošinek, brzo vás obludka shodí, tedy za předpokladu že nejste dostatečně šikovní a neuniknete jí. Hra běží v rozlišení 640x480x16 a graficky je na tom velice dobře. Pokud máte velký monitor, dobrou grafiku a toto rozlišení vám nevyhovuje, lze jej ručně změnit v souboru GLSCAPE.INI. K hraní je potřeba aby vám fungovalo rozhraní OpenGL a autor požaduje alespoň Direct X verze 5. Jisté problémy může mít hra ve Windows 2000, ale která hra v tomto systému problémy nemá, že?

Enigma 1.2 - game from the top of the worldTu nejzajímavější a nejchutnější věc sem si ovšem nechal nakonec. V menu totiž naleznete volbu CREATE LEVELS. K čemu tato volba slouží si již jistě někteří domysleli. Těm zbylým co neměli to štěstí, prozradím, že jde o plně funkční 3D editor ke hře, s jehož pomocí lze stavět nové mapy. Je to tak. K dispozici máte 48 textur pro plošinky a několik různých prostředí, takže pokud vás náhodou omrzí levely od autorů, není nic jednoduššího než si stvořit vlastní. Jen tak mimochodem, velice zábavné je stvořit strašně těžký level a ten pak dát svým kamarádům ke hraní. Ke zvukové stránce hry nemám žádné výtky, hudbu lze nazývat hudbou (nalijme si čistého vína, u free her není toto zrovna pravidlem) a zvuky jsou taktéž spraveny dobře.

Celkově vzato jde o dost vydařenou hru, která není zrovna jednoduchá a která taky asi nepojede na starších PC. Není to hra mnoho rozsáhlá, ale přibalený editor úrovní nabízí zábavu na nekonečně mnoho času. Pokud se vám nechce tvořit vlastní levely, autoři mají na své stránce k dispozici ke stáhnutí několik epizod a updatů na hru. Vaše přesné načasování během hry hraje svou roli a zcela jistě budete potřebovat hbité prstíky, aby jste nebohého Pacmana neshodili do nekonečné hlubiny a nezpůsobili tak jeho zánik v plamenech. Hodně pevných nervů!

Autor:


Nejčtenější

Další z rubriky

V morovém Plague by se mlha a napětí dalo krájet

Plague

Doktor s morovou maskou nespí ani v noci a zrovna vy máte smůlu, že se mu připletete do cesty. Pomůže vám hustá mlha...

Oolite je bezedná studna vesmírné zábavy ve stylu Elite

Oolite

Vesmír Oolite je téměř nekonečný, stejně jako počet hodin, které v něm můžete prožít. Jen pozor, hra je retro v každým...

Při hraní Indagar se vám jistě vybaví Silent Hill

Indagar

Je tady nebezpečné monstrum, měnící se stěny za zvuku sirén i neoblomný časový limit. Ano, všechno je na svém správném...Najdete na iDNES.cz