Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Epoch Star - kam se dosud nikdo nevydal

  12:00aktualizováno  2:00
Je to pták? Je to letadlo? Je to Epoch Star! V záplavě stále stejných jednoduchých indie stříleček, adventur a RPG se čas od času objeví jasná perla â jako například dnešní nadprůměrně epochální vesmírné RPG.
90

Epoch Star

Platforma: Freeware
Výrobce: Rick Battagline

Stáhnout

Epoch StarJe to už několik týdnů, co jsem si opravdu intenzivně užil freewarovku i za rámec recenzentkých povinností, přičemž vždy šlo o sci-fi. Dokonalé Battleships Forever nebo Millenium Remake, to jsou zkrátka perly. A Epoch Star je jednou z takových her. Rick Battagline si vzal do hlavy, že vytvoří komplexní RPG zasazené do vesmírného prostředí. Epoch Star připomíná shora viděnou zjednodušenou verzi kultovního Elite, což mnohým z vás asi plně stačí k rozhodnutí hru si hned stáhnout.

Pro ostatní delší popis. V Epoch Staru se zhostíte role pilota vesmírné lodičky a před vámi je otevřená celá galaxie. V každé soustavě, zpracované trochu á la Star Trek: Armada, můžete létat kolem gigantických hvězd a planet, střílet-těžit asteroidy, nebo - a to nejčastěji - plnit nějaké bojové mise pro znesvářené strany tajemného galaktického konfliktu.

Epoch StarSouboje a celá hra probíhá v jediném jednoduchém výhledu. Hře chybí klasická save, namísto toho se vám vždy uloží při poslední návštěvě vesmírné stanice, které naleznete ve spřátelených sektorech. Na stanici si také můžete doplnit palivo, munici, prodat nastřádané suroviny nebo si upgradovat loď. K dispozici máte "crew points", což není nic jiného než klasické skilly, kterými můžete loď vylepšit v několika různých třídách, od většího výkonu zbraní po rychlejší regeneraci energie.

Zastavím se krátce ještě u map. Rick Battagline má evidentně správný cit pro vytváření těch hezkých klišovitých obrázků gigantických uzavřených hvězdokup a obřích asteroidových polí, zkrátka leckdy je radost jen tak se proletět novou soustavou a tady se přiblížit až ke hvězdné koroně a támhle proplouvat mezi asteroidyâÂŚ Trojrozměrný engine tomu i díky cutscénám dodává správný feeling. Jakmile zahájíte útok na nepřátelský konvoj, sami poznáte, že vést bitvu mezi čtyřmi rudými velebobry je cosi exotického.

Epoch StarKromě světlých stránek síly má ale Epoch Star na duši i některé temné skvrny. Zamrzí absence kvalitního soundtracku, nicméně to je věc, kterou perfektně zalátá odněkud sehnaná hudba třeba z Battlestar Galacticy. Vážnějším problémem je občasný bug v některých misích, který vám znemožní některé z nich řádně dokončit, popřípadě vás donutí hru načíst znova. Vesmír je ale obrovský a osobně jsem ochotný u takovéhle hry se stovkou soustav několik misí oželetâÂŚ

Nějakou dobu jsem dokonce uvažoval, že by si Epoch Star zasloužil ultimátům 10/10, byť by to bylo jiných 10/10, než u komerčních her vydaných zdarma. Kvůli zmíněným bugům a lehké nepřehlednosti Epoch Star na legendární hodnocení nedosáhl. Nicméně ačkoliv není dokonalý, je natolik povedený, že je podle mého povinností pro každého milovníka RPG a science fiction.


Autor:


Hodnocení hry

Naše hodnocení

90 %

Hodnocení čtenářů

59 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 17 čtenářů

Témata: Asteroid, Galaxie

Nejčtenější

V pohádkovém Shattered bojujete proti zlu svým ptačím zpěvem

Shattered

Ostrov ptačích pěvců je v ohrožení a jen vy, jakožto nejzdatnější z nich můžete vše zachránit. Tedy, pokud vás neodradí...

V surreálné a děsivé Rot je svět kolem vás ve smyčce

Rot

Horor s obtížně čitelným dějem, ale nekonečně podmanivou atmosférou. Rot má vizuál, který vám vyrazí dech.Další z rubriky

V surreálné a děsivé Rot je svět kolem vás ve smyčce

Rot

Horor s obtížně čitelným dějem, ale nekonečně podmanivou atmosférou. Rot má vizuál, který vám vyrazí dech.

V morovém Plague by se mlha a napětí dalo krájet

Plague

Doktor s morovou maskou nespí ani v noci a zrovna vy máte smůlu, že se mu připletete do cesty. Pomůže vám hustá mlha...

V utopické From Ivan manipulujete lidmi pomocí přáníček

From Ivan

Podobně jako v Papers, Please, i tahle víceméně textová hra nastiňuje nepříjemnou realitu života pod dohledem totalitní...Najdete na iDNES.cz