Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Epsilon - laserová vesmírná přestřelka

aktualizováno 
Vydařená akce typu sestřel-co-vidíš má sice jednoduchou grafikou, ale jsvou hratelností určitě míří v hodnocení o hodně výš.
78

Epsilon

Platforma: Freeware
Výrobce: RetroSouls

  • grafika objektů
  • hratelnost
  • grafika efektů

Stáhnout
Epsilon 1

Zvláštní je svět herního redaktora… Předevčírem jsem tu pitval detaily arénové střílečky Invaders: Corruption a snažil se vyjádřit, jak je u tohoto žánru pro hodnocení důležitá atmosféra. A dnes? Dnes tu máme reparát, který vás od první chvíle chytne po stránce hratelnosti téměř okamžitě, ale vývojáři vám nahází pod nohy sadu nových klacků. Naštěstí ten nejzrádnější je v případě Epsilonu v tom, že hra vznikla v rámci ruské vývojářské soutěže pořádané Microsoftem. Musíte tak mít nainstalovaný nový Framework a XNA. Přesto když vezmeme v potaz délku vývoje, je dnešní hra mnohem stabilnější a z grafického pohledu povedenější – i když pořád jde o minimalistickou grafiku, kterou tvoří barevně olinkované prostory. Zde se však vizuální vzhled mění v průběhu jednotlivých arén a prostředí se dynamicky přetváří. Celkově by takový kabátek klidně slušel nějaké TRON hře nebo legendárnímu QIXu s lasery.

Epsilon 2

Právě na dynamickém generování Invaders: Corruption naprosto zkolaboval. Náhodné generování nepřátel a jejich pohybu je zde koncepčně převráceno. Arény se dynamicky přetváří, ale počet vln protivníků a jejich pohyb je předem připraven. A co je hlavní: Jdou vám po krku! Žádné vyhýbání se a náhodné srážky. Hra je rozdělena do arén a levelů. V jednom levelu je několik arén, které se mnohdy za běhu po jedné vlně nepřátel přestaví. A takové vlny obvykle na vás míří dvě z různých stran. Mnohdy je arény tak postavena, že se k nepříteli ani nedostanete a vše se změní v zákopovou přestřelku. Po vypořádání se s jednou letkou se občas dočkáte bonusu v podobě ochranného štítu nebo silnější zbraně.

Epsilon 3

Počet životů je ale poměrně omezen a i na nejjednodušší úroveň se pěkně zapotíte. Právě nižší obtížnost by ale paradoxně přispěla k lepší hratelnosti. U podobných japonských variant je běžné, že se na nějakou tu zbloudilou střelu nebo lehký kontakt moc nehledí a vše je usměrněno ve prospěch hratelnosti a vizuálního „ohromení“.

Epsilon patří rozhodně k nejlepším shoot ´em up her v poslední době. Ještě vyšší hodnocení by si odnesl v případě lepších doprovodných efektů. Celkové ztvárnění je fajn, ale vykreslované particle efekty by lépe vyzněly v doprovodu blur efektů, které jsou aplikovány jen na bodové skóre a při objevování a mizení nepřátel.

Autor:


Hodnocení hry

Naše hodnocení

78 %

Hodnocení čtenářů

31 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 10 čtenářů


Nejčtenější

Dream Of Me je skvělá puzzle hra, která vás nevede "za ručičku"

Dream Of Me

Dream Of Me je zástupce oblíbeného žánru hádanek, ve kterém se málokdy objeví něco vyloženě nového. Tahle graficky...

Další z rubriky

Prazvláštní sci-fi The Alpha Device má naprosto filmový příběh

The Alpha Device

The Alpha Device není ani tak hra, spíš zážitek podepřený úžasným dějem, z jehož vyprávění rozhodně neodvodíte, jak...

Před nepřáteli v Brother Wake Up se budete muset perfektně schovávat

Brother Wake Up

Černobílý svět této adventury se sice podle všeho nachází ve snu, ale spíš je to pěkná noční můra. Pomalu ubíhající čas...

V Keep Them Below musíte vykopat z hrobu svou babičku

Keep Them Below

Zdědit farmu, kterou vůbec nechcete je horor. Alespoň podle povedené a pořádně děsivé Keep Them Below. Nejenom že na...Najdete na iDNES.cz