Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Epsilon - laserová vesmírná přestřelka

aktualizováno 
Vydařená akce typu sestřel-co-vidíš má sice jednoduchou grafikou, ale jsvou hratelností určitě míří v hodnocení o hodně výš.
78

Epsilon

Platforma: Freeware
Výrobce: RetroSouls

  • grafika objektů
  • hratelnost
  • grafika efektů

Stáhnout
Epsilon 1

Zvláštní je svět herního redaktora… Předevčírem jsem tu pitval detaily arénové střílečky Invaders: Corruption a snažil se vyjádřit, jak je u tohoto žánru pro hodnocení důležitá atmosféra. A dnes? Dnes tu máme reparát, který vás od první chvíle chytne po stránce hratelnosti téměř okamžitě, ale vývojáři vám nahází pod nohy sadu nových klacků. Naštěstí ten nejzrádnější je v případě Epsilonu v tom, že hra vznikla v rámci ruské vývojářské soutěže pořádané Microsoftem. Musíte tak mít nainstalovaný nový Framework a XNA. Přesto když vezmeme v potaz délku vývoje, je dnešní hra mnohem stabilnější a z grafického pohledu povedenější – i když pořád jde o minimalistickou grafiku, kterou tvoří barevně olinkované prostory. Zde se však vizuální vzhled mění v průběhu jednotlivých arén a prostředí se dynamicky přetváří. Celkově by takový kabátek klidně slušel nějaké TRON hře nebo legendárnímu QIXu s lasery.

Epsilon 2

Právě na dynamickém generování Invaders: Corruption naprosto zkolaboval. Náhodné generování nepřátel a jejich pohybu je zde koncepčně převráceno. Arény se dynamicky přetváří, ale počet vln protivníků a jejich pohyb je předem připraven. A co je hlavní: Jdou vám po krku! Žádné vyhýbání se a náhodné srážky. Hra je rozdělena do arén a levelů. V jednom levelu je několik arén, které se mnohdy za běhu po jedné vlně nepřátel přestaví. A takové vlny obvykle na vás míří dvě z různých stran. Mnohdy je arény tak postavena, že se k nepříteli ani nedostanete a vše se změní v zákopovou přestřelku. Po vypořádání se s jednou letkou se občas dočkáte bonusu v podobě ochranného štítu nebo silnější zbraně.

Epsilon 3

Počet životů je ale poměrně omezen a i na nejjednodušší úroveň se pěkně zapotíte. Právě nižší obtížnost by ale paradoxně přispěla k lepší hratelnosti. U podobných japonských variant je běžné, že se na nějakou tu zbloudilou střelu nebo lehký kontakt moc nehledí a vše je usměrněno ve prospěch hratelnosti a vizuálního „ohromení“.

Epsilon patří rozhodně k nejlepším shoot ´em up her v poslední době. Ještě vyšší hodnocení by si odnesl v případě lepších doprovodných efektů. Celkové ztvárnění je fajn, ale vykreslované particle efekty by lépe vyzněly v doprovodu blur efektů, které jsou aplikovány jen na bodové skóre a při objevování a mizení nepřátel.

Autor:


Hodnocení hry

Naše hodnocení

78 %

Hodnocení čtenářů

31 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 10 čtenářů

Nejčtenější

Oolite je bezedná studna vesmírné zábavy ve stylu Elite

Oolite

Vesmír Oolite je téměř nekonečný, stejně jako počet hodin, které v něm můžete prožít. Jen pozor, hra je retro v každým...

RoonSehv: NeTerra je po všech stránkách dokonalé dobrodružství

RoonSehv: NeTerra

Jedna z nejslavnějších adventur zdarma? Ne tak docela. RoonSehv je jen kopie Mystu. Ale zato v každém ohledu...Další z rubriky

Not Alone je plný atmosféry a také obskurních hádanek

Not Alone

Co může být větší horor, než opuštěná nemocnice s nesmrtelným monstrem? Co takhle opuštěná nemocnice s nesmrtelným...

V psychoanalytické The Shape On The Ground nejste hráč, jste pacient

The Shape On The Ground

Máte sklony k sadismu, depresi, nebo jste jinak sociálně nestálí? The Shape On The Ground není hra, ale psychologický...

Endless Sky s otevřeným vesmírem budete hrát i stovky hodin

Endless Sky

Všechno, co byste očekávali a chtěli od vesmírné hry v Endless Sky najdete. Stovky galaxií, souboje na ostří nože,...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz