Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Erie – troška hry na kočku s myší

  7:55aktualizováno  7:55
Když ze světla na konci chodby vyleze obrys něčeho, co byste nejradši ani neviděli, je třeba se dát na útěk.
95

Erie

Platforma: Freeware
Výrobce: UGF

  • vynikající grafika
  • atmosféra je podmanivá
  • člověk se často lekne
  • inteligentní systém záchytných bodů
  • sem tam něco málo bugů, především technického rázu

Stáhnout

Erie je dalším zástupcem nové vlny hororu a jako takový se řadí ke hrám jako Slender, The Briefcase, SCP - Containment Breach či na poli komerčním k takové Amnesii či Penumbře. Ačkoliv mají všechny tyto hry jisté společné znaky, každá je svým způsobem více či méně výjimečná. Co tedy Erie přináší do tolik naditého pytle hororů nové vlny? Hrátky na kočku a myš!

Erie
Erie


Je zajímavé, jak se nám tyhle horory množí. Byly časy, a to poměrně nedávno, kdy člověk o pořádně strašidelnou 3D indie hru ani koutkem oka nezavadil, a hle: Dnes tu máme celý zástup titulů tohoto žánru, které se škemravě hlásí o slovo, popřípadě vaši přízeň. Slender nám brzy vyjde komerčně a tak se vývojáři předhánějí. A my se radujeme, jak jinak.

Erie
Erie


Kdybych měl teoretizovat (jako že budu), řekl bych, že nejvíce se Erie podobá právě hře Slender či SCP. To tedy po hratelnostní stránce. Po té grafické oba tituly zdaleka předčí. Krásné efekty světel a stínů, velmi slušné animace tekutin a difůze světla do prostoru, částicové efekty (kouř, prach) a v neposlední řadě kvalitní textury dělají z Erie jednu z nejlépe vypadajících her poslední doby. To mi věřte. Jak je to ale po té hratelnostní stránce?

Erie
Erie


Hráč je vržen do prostoru podivné základny, kde se odehrávají zvrhlé experimenty. Faktem, jak moc je toto klišé, se nebudeme zabývat. Je vyzbrojen jen svou prohnaností, rychlým sprintem (omezeným) a plechovkou sprejové barvy. Tou si může na zdi čmárat a značit, kde už byl a kde ne, aby moc nebloudil. To je vše. Zbytek je již na prostředí, které je velmi tmavé, graficky i zvukově výborně zvládnuté a především velmi prodchnuté atmosférou. Kdyby nás však mělo děsit jen samotné prostředí, nebáli bychom se tak moc (i když možná že ano) a tak se v dlouhých koridorech základny potácejí podivné kreatury, které baží po hráčově krvi.

Erie
Erie


Tato monstra jsou velmi pohyblivá a okamžitě běží za hráčem, pokud jej spatří. Ten musí utíkat a v labyrintu chodeb před nimi zmizet. K tomu mu slouží onen sprint, který velmi efektně rozostří obrazovku a zůží výhled. Erie není tak děsuplná jako Sleder či SCP. Jedná se spíše o lekací záležitost, kdy z nejbližší chodby vykoukne potvora a vy před ní utečete. Je to však adrenalin. Když vám útěk nevyjde, zemřete, ale hra vás díky příjemnému systému samočinného ukládaní oživí za nejbližším rohem. Není tedy tak sadistická, jako mnohé jiné plné hry tohoto žánru.

Erie
Erie


Erie nestaví na konstantním pocitu chladného strachu, jako třeba Slender. Díky ukládání není prohra takový nápor na nervy a prostě se jede dál. Více se však soustředí na schopnost vylekat hráče a to se jí daří výtečně. Ačkoliv se občas naskytne nějaký menší problém, jako to, že se monstra sem tam zaseknou do dveří a podobně, je to jen nepodstatný nedostatek v kontextu celé hry, která je graficky a vůbec technicky brilantní, atmosféricky podmanivá a více než zábavná.

Zdejší obrázky pocházejí přímo ze stránky autorů hry. Nějak se mi nepodařilo ze hry obrázky vytípat žádným programem. Video pod textem pochází z dílny dvou internetových komiků, kteří se specializují na hraní děsivých her. Snad se vám bude jejich ztřeštěný humor líbit. Nasajte atmosféru a hru si zahrajte sami, stojí za to.

Autor:


Hodnocení hry

Naše hodnocení

95 %

Hodnocení čtenářů

68 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 21 čtenářů

Nejčtenější

RoonSehv: NeTerra je po všech stránkách dokonalé dobrodružství

RoonSehv: NeTerra

Jedna z nejslavnějších adventur zdarma? Ne tak docela. RoonSehv je jen kopie Mystu. Ale zato v každém ohledu...

Další z rubriky

V logické The Polaroid si musíte dávat dobrý pozor na detaily

The Polaroid

Při prohlížení zašlých fotografií je dobré vnímat jednotlivé maličkosti, detaily, které vyprávějí. To je v The Polaroid...

RoonSehv: NeTerra je po všech stránkách dokonalé dobrodružství

RoonSehv: NeTerra

Jedna z nejslavnějších adventur zdarma? Ne tak docela. RoonSehv je jen kopie Mystu. Ale zato v každém ohledu...

Peace-Keeper je nepřetržitá a brutální řežba

Peace-Keeper

Skvělých 3D akcí je mezi Plnými Hrami pomálu a Peace-Keeper je o to cennějším přírůstkem. Krvavá a rychlá akce se tady...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz