Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Escape From Hen – šílené slepice

  12:00aktualizováno  8:34
Dnes vás seznámíme s hrou, která se i přes její výbornou hratelnost může na špici dnešních freewarovek může koukat jenom se závistí; může za to mimo jiné také její ztřeštěný nápad, že svět ovládají zlí krocani a vaším úkolem je sesadit jejich tyranského vládce a znovu nastolit „slepičí mír“.

Escape from Hen

Platforma: Freeware
Výrobce: Lenny’s Ecstazy

Stáhnout

Escape from HenZačnu prvním hlodem – freewarové arkády, mezi které se Escape from Hen řadí, většinou jsou arkády v pravém slova smyslu. Žádné delší komentáře k ději, obvykle vám dají do ruky dělo a hranici sestřelených letadýlek/panáčků, kterou musíte pokořit k tomu, abyste se dostali do další úrovně, kdy se ona hranice ještě více rozrůstá. Proto mi připadá trochu zbytečné, abychom se v této hře dočkali tak silného vlivu zápletky na to, co se ve hře děje. Na freewarovku sáhodlouhý manuál vypráví o jakési invazi armády krocanů, kteří převzali vládu nad světem a pozavírali všechny slepice do podzemních cel. Hráč se vžívá do role kohouta Baka, kterému se nějakým záhadným způsobem podařilo před krocaní policií uniknout.

Někdy v tu dobu si asi náš „sympaťák“ uvědomil, že musí kolegyně slepice zachránit, a vydává se zničit mocného Kuku De-Mona, který stojí v armádě krocanů. Cestu k němu ale střeží spousta dalších krocanů, včetně několika pojmenovaných, kteří mají být menšími vyvrcholeními několika částí hry. No, není to trochu moc přehnané? Nemám nic proti nápadu udělat hru se slepicemi, krůtami a podobnou havětí, ale je nutno na každé obrazovce najít tuny vajíček, krocanů anebo rodinných portrétů nějakých předků onoho hrdinného kohouta? Přiznám se, že po chvíli kýčovité žluté a růžové barvy splynou se zmíněnými objekty a dívá se na to opravdu špatně ...

Escape from HenPokud bych měl mluvit s nadsázkou humoru, žánrově by se pro Escape from Hen muselo založit nové, slepičí, odvětví :). Naštěstí se ale ve hře najde pár normálních prvků, díky kterým můžeme hru zařadit do odvětví hodně zakčnělé skákačky. Princip spočívá ve skákání po různých plošinkách a sbírání nejrůznějších vajíček, klíčů a několika podivných předmětů, které za sebou zanechají usmrcení krocani (zřejmě jde o závěť). Každá obrazovka má vlastní klíč, v těch prvních stačí pomlátit krocany a vlézt do dveří, v dalších třeba musíte nasednout na výtah a zároveň se vyhnout silnému krocanovi nahoru, který po vás hází jakési bombičky. Tím se dostáváme k dalšímu faktu – pokud vás některá z bombiček trefí třikrát, hra skončí a musíte začít od začátku (v případě, že se dostanete do několika málo klíčových míst hry, obdržíte kód, přes nějž se můžete z hlavního menu dostat zpět na ono místo). Stejné je to v případě, že se vás dotkne nebo vás „přejede“ některá z letájících plošin, kterých ve hře také několik najdete.

Escape from HenNa odstranění krocanů používá Bak tlačítko Z, jehož stisknutím ze svého zobáku (a nutno říci, že fest rychle) vyplivne nějaký otrávený vnitřní jazýček, či jak tomu autoři řikají. Podle toho, co vidíte na obrazovce, by se onen „jed“ dal popsat jako obyčejná otrávená šipka, která účinkuje ihned po zasáhnutí cíle (což absolutně nechápu, protože ačkoliv se krocan zřítí k zemi a je evidentně mrtvý, ještě stačí napsat závěť a položit ji na místo svého hrobu! :). Ovládání dále ještě tvoří šipky pro udávání směru a tlačítko pro skok.

Nejlépe se o Escape from Hen mluví stručně; jednoduchá a výrazně pošahaná arkáda, kterou nebudete hrát příliš dlouho, oblečená do nevkusných barev a přehnaným kvantem slepicí/kohoutů/krůt. Nevím, z jakého důvodu si Lenny’s Ecstazy vybrali právě onu drůbež, ale pokud se jí budete věnovat jen pár minut, hrozí vám vážné nebezpečí, že z toho zešílíte. Pokud se vám to podaří přežít, stojíte před slušně hratelnou hrou, která může pobavit a ukrátit čekání (třeba na autobus).

Autor:Nejčtenější

Dream Of Me je skvělá puzzle hra, která vás nevede "za ručičku"

Dream Of Me

Dream Of Me je zástupce oblíbeného žánru hádanek, ve kterém se málokdy objeví něco vyloženě nového. Tahle graficky...

Další z rubriky

V Boolean Escape přežijete jen díky vlídnosti jiného hráče

Boolean Escape

Ačkoliv je svět této inovativní hry omezený jen na několik místností a podřizuje se přísné dvouhodnotové logice, dokáže...

Kreslená Find Him sice působí pohádkově, ale pro děti rozhodně není

Find Him

Klasická plošinovka Find Him vypadá, jakoby ji nakreslil nezbedný školák v zadní lavici během přestávky na svačinu....

Bojíte-li se hluboké vody, Blood Bath Bay ani nestahujte

Blood Bath Bay

Bojíte se hloubek a podmořských monster žijících v temných hloubkách, čekajících na svou nic netušící kořist? Pak pro...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz