Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ethernal Daughter - holka do nepohody

  5:57aktualizováno  10:22
Kdo by si snad myslel, že dámy (a slečny), jakožto zástupkyně ""něžného"" pohlaví, nemohou občas některým svým nepřátelům pořádně nakopat zadky, měl by zkusit plošinovku Ethernal Daughter. Její hlavní hrdinka je totiž opravdová emancipovaná ""amazonka"". Nevěříte? Tak ji zkuste!

Ethernal Daughter

Platforma: Freeware
Výrobce: Black Eye Software

Stáhnout

Ethernal Daughter

Nestává se to často, aby se na trhu objevila plošinovka s propracovanou zápletkou a poutavým příběhem, který nepostrádá hlavu ani patu, atraktivním grafickým zpracováním a v neposlední řadě také přívětivým uživatelským interfacem. A vida - jedna přesně taková se k nám právě zatoulala. Její velikost (9 MB) by sice mohla leckoho překvapit, nicméně zejména v tomto případě se hodí poznamenat, že "soudit knihu podle obalu" není zrovna nejlepší způsob, jak "oddělit zrno od plev". Ale dosti zbytečného filozofování, pojďme se tedy téhle sympatické bichli podívat na zoubky...

První, co vás na ní zcela jistě překvapí, je poměrně rozsáhlé intro uvádějící hráče až přímo "do víru dění". Dozvídáme se mj. kdo jsou ti podivní plecháčci, kteří si najednou nárokují právo přebývat na naší Zemi a dokonce se k lidem chovají jako k otrokům. Ale - a to především, seznamujeme se s vaší novou svěřenkyní - mladou emancipovanou slečnou, které je ve souzeno zachránit lid od utrpení, kterému jsou tisice zástupců homo sapiens každý den vystavovány. Jak ale vyvraždit takové množství monster - navíc ještě sólo? Odpověď je nasnadě - hezky jednoho po druhém. Za pomoci jediné hlavní hrdinky? To si piště!

Ethernal Daughter

Ač se to totiž může zdát až neuvěřitelné, tahle slečna vás rozhodně nenechá ve štychu - a to ani co do častých bojůvek (v boji nezná bratra :-) ani po "intlektuální" stránce (je sice ještě mladá, ale "huba už jí mele" jak by říkaly naše babičky :-). Výměnou za to ale budete muset po dobu hraní Ethernal Daughter plně důvěřovat vy jí, což je někdy setsakramentsky těžká práce. Vzhledem k akceptovatelné omezenosti jejích možností se to ovšem jakž takž překousnout dá - tedy pokud se vám do hlavy vryje jednoduché, několik-tlačítek-zaměstnávající ovládání, jehož hlavní "neobvyklostí" je možnost jakési "podržené" střelby, neboli intenzivnějšího výstřelu po řádném nabití zbraně (synonymum pro podržení stisknutého příkazu pro útok).

Pokud byste chtěli, aby se vám ve hře dařilo alespoň průměrně - nebo možná radši o něco lépe, doporučuji vám právě s možností jednoduchého útoku, pokročilého útoku a pokleku si chvíli hrát - ono ostatní víc zkušeností nikdy není na škodu :-). Díký podrobného příběhu, který vás hrou provází jako nicneříkající aura, ovšem ony zkušenosti přicházejí až později v srdci děje a to současně s neustále se zintezivňujícím tempem hry.

Ethernal Daughter

Stručně řečeno - není to žádná balada, a ani pokud jste podobných her hráli tucty, neznamená to, že nebudete počátačenímu chaosu vydáni na pospas - tomu se totiž pravděpodobně nikdo nevyhne. Ale zase se pak nemusíte bát žádných velkých překvapení, Ethernal Daughter už si to bude v klidu diktovat jako typická plošinovka (s jednou netradiční ženskou hrdinkou v hlavní roli :-). Typická se vším všudy - s mnoha nepřáteli (kteři si ne a ne dát pokoj :-), řádkou bonusů, několika různými zbraněmi a především důmyslně nadesignovanými prostředími.

Když už jsme u toho designu - byl by hřích nezmínit se také o přednostech její grafické stránky, která za tou herní mimochodem nezaostává ani o malý krůček. Potvůrky a hlavní hrdinka samotná sice občas vypadají poněkud nepropracovaně a legračně, nicméně slovy klasika - "that's a part of the game" - neboli, pokud to tam sedí, proč něco zbytečně měnit. Navíc tvůrci k programování téhle hry využili vývojový software, který používají již delší dobu a s nímž si tak mohou být stoprocentně vědomi, co si dovolit můžou a co už je příliš.

Podobné je to i s hudbou. Nejenže je na ní významnou měrou znát profesionální přístup toho, kdo ji mixoval a vybíral, ale bezchybně doprovází jak dění na obrazovce, tak atmosféru hry. Jedním slovem - mlask! :-) Škoda jen, že celkový dojem ze hry nepříjemně sráží trošku přestřelená obtížnost a občasné problémy s ovládáním - najít na téhle freewarovce významnou vadu je totiž úkol hodný mistra :-).

Autor:


Nejčtenější

V morovém Plague by se mlha a napětí dalo krájet

Plague

Doktor s morovou maskou nespí ani v noci a zrovna vy máte smůlu, že se mu připletete do cesty. Pomůže vám hustá mlha...

V utopické From Ivan manipulujete lidmi pomocí přáníček

From Ivan

Podobně jako v Papers, Please, i tahle víceméně textová hra nastiňuje nepříjemnou realitu života pod dohledem totalitní...Další z rubriky

RoonSehv: NeTerra je po všech stránkách dokonalé dobrodružství

RoonSehv: NeTerra

Jedna z nejslavnějších adventur zdarma? Ne tak docela. RoonSehv je jen kopie Mystu. Ale zato v každém ohledu...

Endless Sky s otevřeným vesmírem budete hrát i stovky hodin

Endless Sky

Všechno, co byste očekávali a chtěli od vesmírné hry v Endless Sky najdete. Stovky galaxií, souboje na ostří nože,...

Oolite je bezedná studna vesmírné zábavy ve stylu Elite

Oolite

Vesmír Oolite je téměř nekonečný, stejně jako počet hodin, které v něm můžete prožít. Jen pozor, hra je retro v každým...

Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?
Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?

Když jsem u nás v kanceláři řekla, že chystám článek o příhodách z dětství, spustila se lavina vzpomínání. Redakce se smíchem rázem otřásala v základech. Jedna si ostříhala řasy, druhá si touhu po papouškovi splnila v bažantnici, třetí nutila mladší sestru jíst mrtvé mouchy… a to není zdaleka všechno!Najdete na iDNES.cz