Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Extrem tontaubenschiessen - vystřelte si z katapultu!

  12:00aktualizováno  2. září 9:08
Je rok 50 před Kristem. Celá Galie je obsazena Římany..Celá? Ne! Jedna vesnice, obývaná nepoddajnými Galy, ještě stále odolává nájezdníkům...Takhle nějak vždy začíná populární comics s neohroženým galem Asterixem, jeho parťákem Obelixem a dalšími skvělými charaktery. Po animovaných filmech, hraném filmu a po několika komerčních hrách vstupují na scénu v bezchybném freewarovém produktu.

Extrem tontaubenschiessen - vystřelte si z katapultu!

Platforma: Freeware
Výrobce: Infogrames

Stáhnout

Extrem tontaubenschiessen - vystřelte si z katapultu!Přiznám se, že příběhy o Asterixovi mám rád odmalička a lásku a obdiv k nim cítím doteď. Galská vesnička plná podivínů, bránící se před nájezdy proradných Římanů svým důvtipem a hlavně kouzelným nápojem od druida Panoramixe, se spoustou vtipných odkazů na historii, ale i dnešní kultury z dílny Goscinny-Uderzo si mě prostě získali. První animovaný film s Asterixem, Obelixem, psíkem Idefixem a dalšími postavami jsem viděl asi v mých devíti letech. Jmenoval se Asterix a překvapení pro Césara. Má maminka mi tento film v tomto věku moc nedovolovala vidět, jelikož mírně obsahoval sprostá slova, a to se mi v té době zdálo celkem vzrušující. Pár comicsů doma také mám, jsem prostě sice nijak zvlášť skalní fanda, ale počítat se mezi ně myslím mohu. Bohužel u nás popularita těchto francouzských postaviček nedosahuje takové míry, jakou by si určitě zasloužili. Již nyní se nemohu dočkat druhého hraného pokračování.

Jaké bylo mé překvapení, když jsem na jednom ze serverů nabízející “freegames“ objevil hru právě s touto tématikou. Zaplesal jsem radostí a dal se do okamžitého stahování asi jednomegvého souboru, a následně do hraní plného očekávání.

V menu si vyberete ze čtyř oblíbených postav, siláka Obelixe, Asterixe, hudebníka Trubadixe, a pro hráčky tu je Paní Metuzalixová. (Když jsem nechal hrát desetiletou sestru,vybírala si stále jenom ji. :-)

Vaším úkolem je střelba z katapultu, na různé objekty. (Menhiry, balíčky slámy, sudy, a v dálce si můžete zasáhnout třeba římský oddíl s hlídkovou věží, což je odvaz!) Jako střelivo používáte balík slámy, oslíka nebo piráta. Ano, slyšíte dobře. Za každý zásah získáváte určitý počet bodů. Pokud některý objekt svítí radioaktivně zelenou barvou, a ve vašich reproduktorech se začne vyluzovat něco, co připomíná pískání komára, sestřelit ho musíte, jinak objekt narazí do vašeho katapultu a rozdrtí ho na „cimprcampr“. Na tyto “drobné omyly“ máte k dispozici tři životy.

Extrem tontaubenschiessen - vystřelte si z katapultu!Možná to tak nevypadá (ani podle screenshotů, které mě od downloadu také nejdříve odrazovali), ale hra má úžasnou hratelnost a dokonce mírný on-line herní potenciál. Pokud se totiž po dosažení vašeho prvního jakéhokoliv skóre zaregistrujete, můžete poté svůj zisk bodů odesílat na oficiální stránku hry, kde jsou vypsáni nejlepší hráči. Musíte být v tu chvíli, kdy víte, že už jste někoho překonali, samozřejmě připojeni. Seznam nyní čítá 341 lidí. Tato možnost hratelnost ještě znásobuje, a hned po mém prvním zapsání do high-score listu se hra zařadila po bok mých “best of“ her Pac-Mana a Tetrisu. Dále můžete hru někomu poslat e-mailem nebo poslat vaše highscore e-mailem kamarádovi, což je také super. Je to opravdu zábava, musíte tomu všemu ovšem přijít na kloub.

Dílko je vytvořeno mou oblíbenou technologií Flash. Je zde ale jedna nevýhoda, a to nároky na konfiguraci počítače. Můžete si zahrát ve dvou rozlišeních: 360x260 a 500x360. Pro první rozlišení tvůrci doporučují minimálně P2 233Mhz, pro druhé P3 450 Mhz. Jako vlastník Celerona 400 se 128 MB RAM jsem celkem plynule rozběhal i druhé rozlišení, takže se rozhodněte podle vaší konfigurace. Pokud máte hodně rychlou „mašinu“, nic vám nebrání pustit si hru ve full screen modu (v němž jsem dělal screenshoty a ta plynulost je opravdu nic moc) :-D

Gameska vyšla z dílny firmy Infogrames a patří do rodiny reklamních produktů, lákající potencionální zákazníky ke koupi nějakého komerčního titulu s těmito hrdiny, jež u českých recenzentů dostávají průměrné až podprůměrné hodnocení (podle mě ale byly docela zábavné).

Extrem tontaubenschiessen - vystřelte si z katapultu!Dále zde mám malé upozornění. Verze, jež vám na našem serveru nabízíme je v německém jazyce. Pokud by jste z nějakého důvodu toužili po verzi anglické,(jmenuje se Sheet to Suvive) stáhněte si ji na homepage hry. O její existenci jsem se dozvěděl až při jejím průzkumu.

Celkové hodnocení je více než příznivé. Grafika není sice nic moc, ale vše je vynahrazeno parádní hratelností a zábavou. Hudba zde není, to však nevadí stejně by působila rušivě. Ozvučení je super. (Zahýkání oslíka opravdu stojí za to :-) ) Zkrátka konečně je tu hra pro celou rodinu, razantně zkracující chvíle nudy.

P.S: Při poslední kontrole highscore listu (dostanete se tam z hlavního menu hry) jsem zjistil, že jsem na 155. místě se ziskem 2990 bodů. Samozřejmě mířím výš! Moje pády a vzestupy můžete sledovat, mám přezdívku mr.cooler. Budu rád, když mi napíšete, že jste se do listiny také zapsali, můžeme pak spolu soupeřit!

Autor:


Nejčtenější

V surreálné a děsivé Rot je svět kolem vás ve smyčce

Rot

Horor s obtížně čitelným dějem, ale nekonečně podmanivou atmosférou. Rot má vizuál, který vám vyrazí dech.

V Monster Sanctuary jste pánem divé zvěře a Pokémonů

Monster Sanctuary

Podobně jako ve slavných Pokémonech, i v této hře za sebe necháváte bojovat zvířecí kamarády. Monster Sanctuary je...V pohádkovém Shattered bojujete proti zlu svým ptačím zpěvem

Shattered

Ostrov ptačích pěvců je v ohrožení a jen vy, jakožto nejzdatnější z nich můžete vše zachránit. Tedy, pokud vás neodradí...

Svět loutek je v Ruben's Puppets na pokraji války

Ruben’s Puppets

Tato hra není neobvyklá jen zasazením do pohádkového světa loutek, ale také svým žánrem. Akčních strategií se poslední...

Další z rubriky

V surreálné a děsivé Rot je svět kolem vás ve smyčce

Rot

Horor s obtížně čitelným dějem, ale nekonečně podmanivou atmosférou. Rot má vizuál, který vám vyrazí dech.

Oolite je bezedná studna vesmírné zábavy ve stylu Elite

Oolite

Vesmír Oolite je téměř nekonečný, stejně jako počet hodin, které v něm můžete prožít. Jen pozor, hra je retro v každým...

V utopické From Ivan manipulujete lidmi pomocí přáníček

From Ivan

Podobně jako v Papers, Please, i tahle víceméně textová hra nastiňuje nepříjemnou realitu života pod dohledem totalitní...Najdete na iDNES.cz