Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Extreme Race - vyhrajete závod?

  12:00aktualizováno  18. srpna 2004 2:33
Po nedlouhé odmlce nabízíme opět ke stáhnutí soutěžní hru od šesti-členného kolektivu Sgames, pod vedením Aleše Krátkého, který se pomalu, zato ale jistě dostává do popředí v oblasti tvůrců her tohoto oblíbeného žánru. Sami poznáte, že jejich dílka se neustále zlepšují, je v nich stále více nových a nápaditých prvků, zkrátka, přesvědčete se.
60

Extreme Race

Platforma: Freeware
Výrobce: Sgames

Stáhnout

Extreme Race

Tato závodní soutěžní hra je pokračováním celé série her od Sgames na toto téma, je třeba ovšem konstatovat, že svá díla autoři neustále a soustavně zdokonalují, i když nutno říci, že tato hra mi připadala jakoby víceméně nedodělaná. Lze ovšem bez nadsázky říci, že Sgames tvoří velmi dobré hry, rozhodně se řadí mezi ty nejlepší. O nedodělání hry hovořím proto, že jsem si zpočátku myslela, že nejdou nastavit všechny prvky, které jsou v menu nabízeny. Hned po spuštění hry si totiž můžete navolit zahájení nové soutěže, nastavit si hru, spustit informace, nebo hru ukončit. Dále je tu možnost zvolit si jazyk, v tomto případě češtinu, nebo angličtinu. Vybrat si můžete také mezi třemi obtížnostmi, lehká, střední a těžká.

To, o čem hovořím, je ovšem jenom první dojem, trochu jsem si dovolila vás napnout, neboť po zdárném dokončení prvních soutěží se začnou zpřístupňovat i ze začátku nedostupné nabídky v menu, chce to jen vydržet a dostanete se všude, co menu nabízí. Nebudu vám dopředu popisovat, co všechno se zpřístupní, byli byste připraveni o požitek ze hry, který opravdu stojí za to. Fantazie tvůrčího kolektivu se zde projevila v tom nejlepším světle, alespoň já neznám tak dopodrobna a do nejmenších detailů propracovanou hru v žánru závodních či soutěžních her. Tato maličká závodní autíčka umějí dokonce i svítit, světla lze zapnout pomocí klávesy L. Klávesou M si zapínáte mapu tratě, která se vám ukáže vpravo nahoře na obrazovce.

Extreme Race

Ovládání hry je velmi snadné, je však nutno připomenout, že jízdu po trati a ovládání svého závodního autíčka sledujete z ptačí perspektivy a proto se vám někdy, alespoň ze začátku, mohou plést směrové klávesy. Závodní vůz ovládáte kurzorovými šipkami, můžete i couvat, pokud vyjedete z tratě. Pokud se pokusíte závodní trať si zkrátit, objeví se oznámení, že toto kolo není uznané, i na to autoři hry pamatovali. Závodit můžete pod svým jménem, které si zapíšete hned po spuštění hry. K dispozici máte možnost vybrat si buďto závod, volnou jízdu, okruhy nebo parkoviště, zdůrazňuji, že v posledně jmenovaných sekcích si můžete dokonale nacvičit ovládání autíčka, aniž byste byli proháněni soupeřem.

Extreme Race

Vybrat si můžete i barvu autíčka, máte možnost volby mezi čtyřmi nabízenými barevnými alternativami. Pokud se cítíte unaveni a nechcete přijít o dosažený výsledek, stiskněte Escape a budete žertovně dotázáni, proč jste si tuto přestávku ve hře vyžádali. Samozřejmě, že potom můžete v rozehrané soutěži pokračovat dále. Nechci samozřejmě přehánět, ale možností je v této hře tolik, že ani v prostoru vymezeném pro tuto recenzi, nejde vše popsat. Grafika hry je skvělá, zobrazují se i smykové efekty na závodní trati, stopy po pneumatikách. Hudební doprovod je nadprůměrný, trošku jsem postrádala zvukové efekty, jako burácení motorů při přidávání, nebo ubírání plynu.

Ostatní popsané efekty však dají na zmíněný nedostatek rychle zapomenout. Určitě se bude hra líbit a mohu už teď prozradit, že tento opravdu plodný autorský tým už připravuje druhý díl, tedy pokračování této skvělé hry, prý ještě lepší a propracovanější, než je tato. Prozradil mi to sám Aleš Krátký, takže se máte, opravdu bez nadsázky, nač těšit. Věřím pevně, že se opravdu u této hry dobře pobavíte!

Autor:


Hodnocení hry

Naše hodnocení

60 %

Hodnocení čtenářů

82 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 154 čtenářů


Nejčtenější

Dream Of Me je skvělá puzzle hra, která vás nevede "za ručičku"

Dream Of Me

Dream Of Me je zástupce oblíbeného žánru hádanek, ve kterém se málokdy objeví něco vyloženě nového. Tahle graficky...

A Day In The Lie je zpověď masového vraha, která vás šokuje

A Day In The Lie

Krátká, přesto intenzivní výpověď člověka, který vzal jiným lidem život. Bloumavou a smutnou atmosféru si užijete jen...Další z rubriky

Dark Devotion je převedeni milovaných Dark Souls do dvou rozměrů

Dark Devotion

Máte rádi akční rubačky, obtížné souboje na ostří meče, smrt číhající na každém rohu a nefér herní mechaniky. Tak to...

V Keep Them Below musíte vykopat z hrobu svou babičku

Keep Them Below

Zdědit farmu, kterou vůbec nechcete je horor. Alespoň podle povedené a pořádně děsivé Keep Them Below. Nejenom že na...

V akci scAvenger 2 nesundáte prst ze spouště

scAvenger 2

Loď je plná nepřátel, pomalu se vám rozpadá před očima a záchranný tým má před sebou ještě pěknou štreku. Je na čase...Najdete na iDNES.cz