Façade - nefalšovaná herní revoluce!

  12:00aktualizováno  7. září 11:43
Façade je na první pohled nenápadný, ale veledůležitý projekt. Adventura, která se hraje pokaždé jinak, s úplně novým přístupem k vyprávění příběhu a vynikající AI nehráčských postav. Revoluční hra, jež možná otevírá cestu úplně novému směru. Necháte si ji ujít?
90

Façade

Platforma: Freeware
Výrobce: Procedural Arts

Stáhnout

FaçadeUž doména, na které se rozprostírá oficiální webstránka Façade, leccos napovídá. Je to InteractiveStory.net - a Façade skutečně představuje nelineární, generovaný, interaktivní přístup k vyprávění příběhu. Její děj není zdaleka pokaždé stejný, i když vychází ze stejných premis, liší se náhodné události, reakce postav třeba i na stejné repliky, závěry, ke kterým dospějí. To vše je dáno robustním systémem umělé inteligence a zabudováním řady náhodných událostí, jež tím, že se stanou či nestanou, ovlivní směřování zápletky.

Základem příběhu Façade je návštěva hráčovy postavy (její pohlaví i jméno lze určit před započetím hry) u přátel, manželů Tripa a Grace. Jejich vztah ale zrovna prochází problematickým obdobím, a tak netrvá dlouho a vyskytnou se spory: zpočátku menší, jenže z plamínku banální hádky nad prkotinou se snadno vznítí požár stravující hysterie. Situace, kdy už nikdo neví, proč vlastně spor začal, ale je mu nad slunce jasné, že za všechno může jeho oponent, a že kdyby přestal křičet, pravděpodobně by mu Atlas Façadeúdivem z náhlého ticha pustil na hlavu nebesa, vycházejí ze života, a proto je Façade zejména při prvních několika zahráních silným zážitkem.

Jiné NPC se ve hře nevyskytují a co do lokací, omezuje se také jen na Gracein a Tripův byt. Ani hrací doba není z nejdelších. Jak tedy ospravedlnit až neuvěřitelnou velikost instalačního souboru? Je fakt, že 800 MB je hodně. Je to zatraceně, safrmentsky, kurňa hodně - a kdyby byli autoři zabalili zvuky v rozumnějším formátu, mohli klidně z celkové nabobtnalosti výrazně ubrat. Na druhou stranu: kouzlo Façade spočívá ve znovuhratelnosti. První pokus třeba skončí rozhádanou Grace a Tripem, kteří hráče naštvaně vyprovodí, v dalším umožní telefonát rodičů změnit téma a manželé se i díky tomu na konci usmíří... možností je hodně a na internetu už se dají sehnat záznamy nejrůznějších úspěšných i neúspěšných her.

Jak se přesně Façade hraje? Zasahování do příběhu je možné jednotlivými replikami. Ty fungují na principu chatovacích prográmků typu Pokyd: Façadeskutečně je třeba do textového inputu zadávat, co přesně postava říká (samozřejmě anglicky a pokud možno bez chyb a překlepů). Autorům se nějakým zázrakem povedlo, že Grace a Trip dovedou zareagovat na prakticky každou smysluplnou větu a jen ve velmi malém množství případou se výrazněji spletou, odpoví neutrálně, či dokonce význam docela převrátí. Stává se to, ale přesto je jejich AI obdivuhodně schopná.

Popsat atmosféru Façade je obtížné. Pocit z hraní je obtížně srovnatelný s jakýmkoliv dosud publikovaným titulem, a to i díky realtivně dobré komiksové grafice a ozvučení. Postavy Grace a Tripa, o něž tu jde především, jsou schopny vyjádřit širokou škálu emocí, skvělým krokem pak bylo jejich kompletní namluvení. Dabing je sice amatérský, člověk by to ale ani nepoznal: když se ti dva na sebe rozkřičí, chce se zalézt někam za gauč i v reálném světě.

Pravda: po několika dohráních lze vysledovat jisté pravidelnosti v systému. Je jasné, že Façade ještě zdaleka není úplně interaktivní příběh, jenž by se vyvíjel docela náhodně. Spoléhá na určité uzly, náhodné události a několik možností vývoje vztahu Grace-Trip. FaçadePřesto je na hony daleko od všech klasických i méně klasických adventur.

Význam Façade bude zřejmě doceněn až v budoucnosti. Zatím jde o vlaštovku, která jaro nedělá: na to je nepoměrně velká a málo strhující. Nicméně přesto si přízvisko revoluční hry zaslouží. Façade je průkopník, ukazuje alternativní cestu lineárnímu, filmovému vyprávění příběhu - a ukazuje ne, že to může někdy fungovat, ale že už to funguje, že už to je proveditelné. Necháte se také přesvědčit?

P.S.: Na webu autorů lze 800 MB velký soubor stáhnout také z torrentové sítě.

Autor:


Hodnocení hry

Naše hodnocení

90 %

Hodnocení čtenářů

67 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 46 čtenářů

Nejčtenější

Ve Spinnortality jste šéfem megakorporace, která se neštítí ničeho

Spinnortality

Velmi reálnou a ještě smutnější budoucnost nám ukazuje obchodní strategie Spinnortality. Svět je zlý a vy, chcete-li...

Ve Startup Panic začínáte softwarovou firmu takříkajíc z garáže

Startup Panic

Nadšení a nápady jsou pro založení startupu potřeba. Ale taky je nutné mít štěstí. Dokáže se vaše malá firmička na trhu...V bleskurychlé Archtower nejspíš vystřídáte desítky životů a hrdinů

Archtower

Ne každému dobrodruhovi, kterému se zasteskne po slávě přeje štěstí. V této akci s prvky hry na hrdiny je smrt denním...

Další z rubriky

V surreálné a děsivé Rot je svět kolem vás ve smyčce

Rot

Horor s obtížně čitelným dějem, ale nekonečně podmanivou atmosférou. Rot má vizuál, který vám vyrazí dech.

V morovém Plague by se mlha a napětí dalo krájet

Plague

Doktor s morovou maskou nespí ani v noci a zrovna vy máte smůlu, že se mu připletete do cesty. Pomůže vám hustá mlha...

Démonická Faith vypadá jako teletext, ale je nečekaně působivá

Faith

Vymítání Satana z mladé dívenky je ve Faith stane obtížnější, než byste čekali. Už jen proto, že ji není mezi těmi...

České porodnice nedodržují standardy pro podporu kojení, ukázal průzkum
České porodnice nedodržují standardy pro podporu kojení, ukázal průzkum

Jak před pár dny informoval portál iDNES.cz, porodnice by podle UNICEF a Světové zdravotnické organizace měly dodržovat 10 kroků, které vedou k úspěšnému kojení. Podle průzkumu iniciativy Šestinedělky a České ženské lobby však všechny tyto kroky nedodržuje žádná z českých porodnic.Najdete na iDNES.cz