Fate of Monkey Island – opičí příběh

  12:00aktualizováno  13. srpna 2004 1:00
Jak již název napovídá, přinášíme dnes na Plných hrách fanouškovskou adventuru, která se inspirovala slavnou sérií Lucas Arts. Guybrushe Threepwooda se sice tentokrát nedočkáme, ale i tak to stojí za to.
40

Fate of Monkey Island

Platforma: Freeware
Výrobce: Scurvyliver Interactive

Stáhnout

Fate of Monkey IslandLucas Arts, ač se již v dnešní době čistokrevným adventurám nevěnují, patří k největším osobnostem historie klasických kreslených point’n’click her z počátku 90. let. Jejich Monkey Islandy, Indiana Jonesové, Zak McKrackeni, Day of The Tentacle, Samové a Maxové a další a další soutěžili s nekonečnými Questy od Sierry či ranými pokusy Revolution Games. A nutno uznat, že i když rozdíl nebyl velký, povětšinou vítězily právě lucasovky – snad kvůli své roztomilé grafice, snad kvůli svému lehkému a inteligentnímu humoru, snad kvůli perfektní hratelnosti. Série Monkey Island pak patří k vrcholům i v rámci Lucas Arts – a tak není divu, že když už chtějí fanoušci vytvořit parodii či prostě jen freewarovku založenou na tématice některé z klasik, vyberou si velmi často právě dobrodružství začínajícího piráta Guybrushe Threepwooda.

Fate of Monkey Island od Scurvyliver Interactive je přesně takovým případem. Je vytvořen v nechvalně proslulé Games Factory, přesto nabízí slušnou zábavu, ve které se mixují adventure a akční prvky (ty první ale naštěstí vítězí). Hlavním hrdinou není – jak by se možná dalo očekávat – starý známý Guybrush, ale – dramatická pauza – opice. Ano, ostatně kdo by se tomu na Opičím ostrově divil, že?

Fate of Monkey IslandOpičák (jeho jméno ve hře nepadne, budeme mu tedy říkat takto) by se nejraději pokojně válel na stromě a ládoval si lavór banány, situace mu to ale nedovoluje. Dobře známý pirát LeChuck chce v rámci svého strašlivého plánu udělat ze všech opic na ostrově otroky (to by zas tak nevadilo), které využije k nejrůznějším pracem (to už je horší). Je třeba zachovat důstojnost opičího druhu a bránit svou nezávislost v povstání.

Fate of Monkey Island je technicky udělán trochu jinak, než jsou asi adventuristé zvyklí. Celá hra je dvojrozměrná, jako by se jednalo jen o plošinovku. Šipkami se hlavní hrdina pohybuje do stran, Shiftem skáče, má-li zásoby kokosových ořechů, může i Ctrl střílet. A všechny tyto schopnosti se ve hře využijí – bude nutné omračovat stráže či odvracet útok lodí na opičí pevnost. Mimo to ale může ještě Opičák pomocí klávesy T vést rozhovor s přátelštěji naladěnými postavami a akční klávesou P sebrat či pohnout/přehodit/zatlačit aktivní předmět. Mezerníkem se pak používají vybrané předměty z inventáře. Je to trochu krkolomné, ale funguje to – byť každý by určitě raději dal přednost klasickému point’n’click způsobu.

Ač se to může zdát nepravděpodobné, Fate of Monkey Islandadventure prvky skutečně převažují a hráč se zapotí nad přemýšlením, kde přijít k banánům k zaplacení přechodu přes most či jak získat sošku, o které si většina lidí myslí, že je to jen mýtus. Hraní sestává z klasického pobíhání po lokacích, sbírání a používání předmětů a občasných rozhovorů, což je dobře, akční mezihry bohužel nejsou dvakrát propracované a hru sice zpestřují, osobně bych se ale bez nich raději obešel.

Grafické zpracování nepatří k nejdokonalejším. Je fakt, že některá pěkná pozadí i postavy se najdou, to jsou ale většinou ta/ty vykradené z původního Monkey Islandu. Za pozitivum lze považovat fakt, že hra běží v rozlišení 640x480 a obsahuje řadu původních melodií, kterým léta na atraktivitě neubrala ani v nejmenším.

Závěrečné hodnocení bude možná znít trochu rozporuplně: adventure fanoušci si FOMI stáhnout mohou, milovníci Monkey Islandu musí – a ostatní nechť si to dobře rozmyslí. Nejde o špatnou hru, ale na Plných hrách máme lepších adventur spousty.

P.S.: Tradičně jsme připravili i kompletní návod, byť FOMI není příliš obtížnou hrou…


Autor:

Hodnocení hry

Naše hodnocení

40 %

Hodnocení čtenářů

59 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 20 čtenářů

Nejčtenější

Roulette Knight je nejbizarnější hra na hrdinu v historii lidstva

Roulette Knight

Hrdinská dobrodružství mají mnoho podob. Nemusíte zrovna zachraňovat svět. Stačí, abyste se snažili neprostřelit si...

Paper & Ink Dungeon je podzemí nakreslené tužkou na papír

Paper & Ink Dungeon

Kdysi se ke hraní starých dungeonů doporučovalo používat tužku a čtverečkovaný papír ke kreslení mapy. Zde by to bylo...

Další z rubriky

Horor Northbury Grove je osmdesátková vyvražďovačka pro silné žaludky

Northbury Grove

Osmdesátky neskončili. Alespoň v hlavě šíleného vraha, který na vás v tomto hektickém hororu uspořádá lov právě v...

Paper & Ink Dungeon je podzemí nakreslené tužkou na papír

Paper & Ink Dungeon

Kdysi se ke hraní starých dungeonů doporučovalo používat tužku a čtverečkovaný papír ke kreslení mapy. Zde by to bylo...

V oddechové Epic Shop si dva kulturisti otevřou obchod

Epic Shop

Dva bratři, chlapi jako hora a společný sen. Otevřít si vlastní fantasy krámek je jednoduché, ale přijít na to, jak...

Najdete na iDNES.cz