Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Fiearan's Day Out - zachraň babičku!

  12:00aktualizováno  10:40
Námět netradiční skákací arkády o malinkém stvoření jménem Fiearan je stejně podivný, jako hra samotná. Cestou napříč světem Hendregia (a dokonce i mimo něj) musíte totiž sesbírat všechny léčivé pilulky, abyste tak zachránili svou babičku, která byla uštknuta odporným hadem, před smrtí otravou.

Fiearan's Day Out

Platforma: Freeware
Výrobce: Tamitik Interactive

Stáhnout

Fiearan's Day Out

Je sympatické, že freewaroví tvůrci rádi a často myslí i na ty hráče, kteří se dosud musí pachtit s pročítáním slabikáře a učením malé násobilky, na ty, které spíš než vyvražďování bezcitných nacistů, baví skákání a hopsání s Raymanem. Občas jim ale nedojde, že malí hračičkové obvykle nemají schopnosti zmenšené mutace supermana a nezvládnou mávnutím levé ruky levely, na nichž si vyláme zuby i řada dospělých a zkušených pařanů. Vydají pak podivnou kombinaci infantilního námětu a zajímavé arkády, již hrají všichni, krom těch kterým je primárně určena.

Babička malého sympatického stvoření Fiearana je v nebezpečí - uštkl ji totiž odporný Skizzlit, potvora podobná hadovi. Existuje jediný způsob, jak ji před smrtí na otravu jedem zachránit. Projít patnácti nesnadnými úrovněmi v pěti graficky i hratelnostně rozdílných světech, sesbírat léčivé pilulky, vyhýbat se vybuchujícím dynamitům a všímat si bodových bonusů označených symbolem dolaru. Pokud totiž každý level od životadárných léků dokonale nepročistíte, hra vás danou úroveň nechá opakovat tak dlouho, dokud přidělený úkol nesplníte nebo dokud se stejně jako později vaše babička neodeberete na onen svět. Kruté, leč spravedlivé.

Fiearan's Day Out

Fiearan se skrz levely pohybuje poměrně netradičním způsobem - sedí v malé raketce a odpinkává se od malé pružné červené plošky posouvající se na spodním okraji obrazovky. Ta zase neustále monitoruje jeho pohyby a tak je vždy připravena jej odrazit do téhož směru, z něhož právě přistál. Dalšími Fiearanovým dopravními prostředníky jsou oranžové plošky, od nichž se odrazí relativně snadno, avšak nijak výrazně, a dva druhy větších, pérovacích plošek. První z nich Fiearana vždy odpinkne o něco výš než obyčejná ploška, druhý pak funguje jako trampolína a zvyšuje výchylku postupně. Stále je ovšem třeba se mít na pozoru před všudypřítomným dynamitem, který je připraven vybouchnout ve chvíli, kdy se jeitřeba jen náznakem dotknete. Netřeba připomínat, že každý výbuch rovná se ztrátě jednoho života a ztráta všech životů nepříjemnému "game over".

Jak se ale vyhnout takovému nebezpečí ve chvíli, kdy dynamity hrozí explozí na místech nutných k přesunu za posledními zbylými pilulkami? Možností je vícero, stačí například použít mou oblíbenou strategii "kamikadze" a v rychlém sledu nejdřív nemilosrdně "napálit" do překážejícího dynamitu a posléze pročištěnou cestou dohopsat ke kýžené odměně. Tato strategie se bohužel o něco komplikovaněji uplatňuje v situaci, kdy vám v cestě překáží více dynamitů za sebou. Je totiž nutné skrz zbylé nevybuchlé nálože proskákat dřív, než se barva vašeho svěřence změní z vybledlé (indikující nezranitelnost krátce po protrpěném výbuchu) na zářivě barevnou (a tedy zákonitě i zranitelnou). Šikovnější hráči zase mohou ke skákání opatrně použít i políčka s dynamitem - musí však neustále obezřetně sledovat, zda se Fiearan k žádnému z nich povážlivě nepřibližuje.

Fiearan's Day Out

Fiearan's Day Out je hrou, která se nejen dobře hraje (a přispívá tomu i fakt, že k jejímu ovládání permanentně používáte pouze dva klávesy), ale také hrou, která dobře vypadá a která chytne a nepustí. Mírně přestřelenou obtížností tak trochu popírá své zaměření na mladší hráčské publikum, nicméně vám starším (předpokládám, že valná část čtenářské obce Plných her spadá do kategorie 16 a více let) pravděpodobně nebude činit významnější potíže (po každém dohraném "světě" se vám navíc na obrazovce objeví krátký nápis - cheat, jehož naťukáním v hlavním menu hry můžete automaticky přeskočit všechny dosud dohrané levely). Baví-li vás tedy netradiční arkády a ustojíte-li infantilní kýčovitě barevné grafické zpracování, netřeba váhat.

Autor:


Nejčtenější

RoonSehv: NeTerra je po všech stránkách dokonalé dobrodružství

RoonSehv: NeTerra

Jedna z nejslavnějších adventur zdarma? Ne tak docela. RoonSehv je jen kopie Mystu. Ale zato v každém ohledu...

V morovém Plague by se mlha a napětí dalo krájet

Plague

Doktor s morovou maskou nespí ani v noci a zrovna vy máte smůlu, že se mu připletete do cesty. Pomůže vám hustá mlha...V utopické From Ivan manipulujete lidmi pomocí přáníček

From Ivan

Podobně jako v Papers, Please, i tahle víceméně textová hra nastiňuje nepříjemnou realitu života pod dohledem totalitní...

Další z rubriky

V [REC] Shutter se vám bude pořád motat hlava. Doslova.

[REC] Shutter

Neobvyklá mechanika strachu v této jinak zajímavé hororové hře způsobuje, že pokud má hrdina strach, obrazovka se...

Peace-Keeper je nepřetržitá a brutální řežba

Peace-Keeper

Skvělých 3D akcí je mezi Plnými Hrami pomálu a Peace-Keeper je o to cennějším přírůstkem. Krvavá a rychlá akce se tady...

V morovém Plague by se mlha a napětí dalo krájet

Plague

Doktor s morovou maskou nespí ani v noci a zrovna vy máte smůlu, že se mu připletete do cesty. Pomůže vám hustá mlha...Najdete na iDNES.cz