Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Final Fighter - rychlé prsty vítězí

  12:00aktualizováno  2. prosince 10:49
Máte na hraní málo času nebo si chcete s přáteli zahrát pořádnou síťovou akci? Final Fighter vám nabízí netradiční pojetí soubojů těžkotonážních tanků. Tak jako v každé správné arkádě dostanete na pomoc rozsáhlý zbrojní arzenál - miny, granáty či rakety, a pokud vás přestane boj proti botům bavit, stačí zvolit multiplayer.

Final Fighter

Platforma: Freeware
Výrobce: ZOK-Software

Stáhnout

Final Fighter

Z Německa k nám přispěchala nová zajímavá hra, kterou tvůrci "originálně" nazvali Final Fighter. Přestože je název téměř nicneříkající, je vám již teď z podtitulku jasné, že tady půjde o čistou akci, při níž nebudete potřebovat chytré myšlení, ale spíš štěstí a rychlé prsty (případně také dobrou a čistou myšku). Pokud vám tedy "sednou" rychlé arkády, plné výbuchů, střelby a stovek fragů, je hra Final Fighter (FF) určena právě vám.

Podívejme se tedy téhle tankové akční hříčce pod pokličku. Jediné, co vám FF nabízí je boj v jakési aréně (možná přesněji levelu) proti botům nebo proti živým protivníkům při soubojích po síti. Každý účastník konfrontace mnohatunových pojízdných obrů může do boje vyrazit s rozdílným typem tanku, hra jich nabízí kolem 20, přičemž další budou podle slov tvůrců k dispozici na Internetových stránkách FF. Tanky se od sebe liší, jak vzhledem (což je to téměř nejpodstatnější), tak vlastnostmi jakými jsou například rychlost či odolnost. Přestože jsou rozdíly mezi nimi zejména pokud se týče zmiňovaných vlastností téměř smazatelné, je tahle variabilita vítaným zpestřením akčního zážitku.

Final Fighter

V základní verzi hry je pouze jeden level, což bylo ze strany tvůrců poměrně chytrým tahem, nejen proto, že hráči musí pro získání nových úrovní navštívit jejich web, ale hlavně proto, že jedna aréna má zhruba necelé dva megabyty, což je přibližně 1,5násobek velikosti hry Nuclear War, jejíž recenze vyšla na plných hrách před několika dny. Právě velikost úrovní FF je řekl bych nejvýznamnější a prakticky jedinou podstatnou nevýhodou hry. Máte-li ovšem přibližně 30 minut času připojení před dial-up a program umožňující stahování souboru v několika proudech, není pro vás určitě problém si FF i se všemi levely stáhnout.

Hra pro jednoho hráče, nebo-li jinak řečeno single player, je jednoduchá a navíc poměrně zábavná, což z ní činí volbu pro pařany, kteří hrají pouze příležitostně nebo nemají chuť studovat dlouhé návody. Ovládání je v podstatě rozděleno mezi myš a směrové šipky a klávesnici. Šipkami ovládáte pohyb samotného vozidla - chvíli vám sice bude trvat, než si na něj zvyknete, ale pokud jste třeba hráli Micromachines, vězte, že zde je ovládání stejné. Pravým klikem myši měníte zbraně, jež máte momentálně k dispozici a druhým tlačítkem ovládáte střelbu. Skvělé je, že otočná horní část tanku je nezávislá na zbytku vozidla, což v praxi znamená, že se můžete pohybovat do jednoho směru a přitom střílet na nepřítele ve směru opačném.

Final Fighter

Multiplayer je zajímavý hlavně tím, že proti vám stojí (nebo spíš jedou) skuteční nepřátelé. V singleplayeru totiž po vás boti střílí i v případě, že se nenacházíte v jejich zorném poli a to FF nedělá příliž dobrou vizitku. Pokud hrajete po síti s několika přáteli, stává se z FF rázem jedna z nejlepších multiplayerových arkád současnosti. I když vás to po čase přestane bavit, stojí to za zkoušku. Protože je FF hrou pro Windows, nenašli jsme žádný problém ani v připojování případně zakládání nové multiplayerové seance, jak tomu bylo například ve zmíněné DOSové hře Nuclear War. Zajímavé by možná mohlo být i spojení hry s boty a hry proti reálným soupeřům, což by si ale zřejmě vyžádalo další zdlouhavé programování, takže se ve hře tato možnost nevyskytuje.

Grafické zpracování hry je nadmíru kvalitní. Možná k zpracování tanků bych měl drobné výhrady, ale pozadí úrovní se nic vytknout nedá. Můžete si vybrat ze dvou rozlišení, 800x600 a 640x480. Hra je 2D, tudíž odpadá problém mnoha her s plynulostí 3D zobrazování a při hraní tak nebudete rušeni žádným "cukáním" obrazu a podobně. Zvuková a hudební stránka hry je také veskrze kvalitní, přestože namluvení hry zrovna neodpovídá mému vkusu. Hudba doplňuje rychlou a akční arkádu FF skvěle, takže se nemusíte bát, že by vaše repráčky vyluzovaly nějaké nadpřirozené zvuky, o jejichž reálném původu by se dalo jen pochybovat.

FF je, jak jsem již řekl, skvělou volbou pro všechny milovníky rychlé akce, arkád nebo multiplayerových hříček. Doplňuje ji skvělá grafika i hudební doprovod; nevýhody se v ní hledají jen těžko. Vytknout bychom jí mohli snad pouze systémové nároky nebo její poměrně mnoha-megabytovou velikost, takže stahovači pozor, máte tu dalšího adepta na zaměstnání kapacity linky.

Autor:


Témata: Raketa

Nejčtenější

Dream Of Me je skvělá puzzle hra, která vás nevede "za ručičku"

Dream Of Me

Dream Of Me je zástupce oblíbeného žánru hádanek, ve kterém se málokdy objeví něco vyloženě nového. Tahle graficky...

A Day In The Lie je zpověď masového vraha, která vás šokuje

A Day In The Lie

Krátká, přesto intenzivní výpověď člověka, který vzal jiným lidem život. Bloumavou a smutnou atmosféru si užijete jen...Další z rubriky

Kreslená Find Him sice působí pohádkově, ale pro děti rozhodně není

Find Him

Klasická plošinovka Find Him vypadá, jakoby ji nakreslil nezbedný školák v zadní lavici během přestávky na svačinu....

A Day In The Lie je zpověď masového vraha, která vás šokuje

A Day In The Lie

Krátká, přesto intenzivní výpověď člověka, který vzal jiným lidem život. Bloumavou a smutnou atmosféru si užijete jen...

Před nepřáteli v Brother Wake Up se budete muset perfektně schovávat

Brother Wake Up

Černobílý svět této adventury se sice podle všeho nachází ve snu, ale spíš je to pěkná noční můra. Pomalu ubíhající čas...Najdete na iDNES.cz