Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Fire - Berušky v roli hasičů

  12:00aktualizováno  23. srpna 11:26
Logická hra s pěknou 3D grafikou, ve které musíte pomocí koule a bedny stavět překážky a procházíte bludištěm, kde hasíte ohníčky. V základní verzi na vás čeká čtyřicet pět levelů, pomocí malého add-onu se však jejich počet rozšíří až téměř na dvě stovky.
70

Fire

Platforma: Freeware
Výrobce: Stéphane Mitermite

Stáhnout

FireVe městě vybuchla chemická továrna a následný požár zachvátil celé město. Vy jako statečný hasič či hasička musíte uhasit všechna ložiska. To je stručný příběh hry Fire. A protože jde o hru logickou a ne akční, je jasné, že při hašení budete muset hlavně uvažovat a ne pobíhat po městě s hadicí. Pro hašení máte k dispozici jednu speciální kouli využívající vesmírné technologie, která plameny spolehlivě uhasí. Druhou pomůckou je nehořlavá bedna, která však hasit neumí. I emzáci mají své dny, takže bedna i hasící koule se mohou pohybovat jenom čtyřmi směry a navíc se zarazí o překážky a bedna i o plameny. Vy využíváte překážek i pomůcek k pohybu po ploše. Pravidla jsou tedy jednoduchá, ale splnění tohoto úkolu je těžší a vyžaduje promyšlenou strategii, protože jeden krok může dostat kouli do oblasti smyčky, ze které se již nedostane.

Hra má lehčí a těžší úroveň obtížnosti, v lehčím módu procházíte 21 levely, v těžším 24 levely. Každý level se odehrává na ohraničené čtvercové ploše s překážkami, které z ní dělají bludiště. Každé kolo má samozřejmě odlišné uspořádání, ale líbilo se mi, že při opakovaném restartu jednoho kola se mění grafika plochy a stěn. FirePo splnění jednoho kola se vám automaticky uloží a vy z menu můžete načítat libovolný level z těch, které jste již splnili. Menu vám také umožní nastavení hlasitosti hudby, zvuků či smazaní uložených kol. Rozlišení obrazovky nastavujete při každém spuštění. K pohybu bedny a koule využíváte šipek, k přepínání mezi bednou a koulí mezerník. Numerickými klávesami 1-7 změníte pohled kamery na plochu. Já jsem toho však nikdy nevyužil, protože i při základním pohledu je plocha hezky přehledná. Možná vám to ale pomůže po několika hodinách marného hledání správného řešení a vy získáte - jak se říká - jiný pohled na svět :-). Užitečnou klávesou je i F2, která restartuje právě hraný level. Fire je remakem stařičké hry OLAF z roku 1992. Podobnost najdeme i u populární české freewarovky Berušky či další freewarovky Lasher Tank. Každá z těchto her nese podobnou myšlenku, ale přitom má originální zpracování. Lehčím módem hry s 21 levely jsem prošel celkem hladce, u toho těžšího jsem musel již mnohem víc přemýšlet. V jednom kole máte uhasit většinou tři až pět ohňů. K některým se dostanete snadno, ale někdy jde pouze o lákadlo, protože jejich uhašení jste si měli nechat až nakonec, neboť vám uzavře cestu k dalším ohňům. Často se dostanete do situace, kdy musíte i kouli použít jako překážku, o kterou zarazíte bednu a dále pokračujete s koulí. FirePokud jste se úspěšně prokousali všemi levely, můžete navštívit oficiální stránky hry, odkud si můžete stáhnout dalších 150 levelů!

Hra je kompletně 3D, textury podkladu, stěn, koulí i beden existují vždy v několika variantách, které se náhodně kombinují, a to i ve stejných levelech. Pokud vás hra zaujme, můžete si ji i snadno editovat. V adresáři textures jsou k dispozici všechny textury (včetně menu), které snadno upravíte v libovolném grafickém editoru. Na jednom screenshotu k této recenzi jsem třeba použil jako podklad logo Bonuswebu. Pokud se vám tento způsob nezamlouvá, můžete si z oficiálních stránek stáhnout originální level-editor. Hudba ve hře je harmonická, takže vám při přemýšlení nebude do uší znít žádné rušivé techno. A kdyby se vám náhodou nelíbila, můžete ji snadno ztišit či vypnout.

Fire je logická hra s hezkým nápadem, velmi povedenou 3D grafikou a vůbec celým technickým zpracováním. Co však na ní oceníte nejvíce, je čtyřicet pět levelů, které vás zabaví na hezkou řádku hodin v případě, že se vám myšlenka hry (a vůbec žánr logických her) zamlouvá.


Autor:


Hodnocení hry

Naše hodnocení

70 %

Hodnocení čtenářů

47 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 13 čtenářů


Nejčtenější

Dream Of Me je skvělá puzzle hra, která vás nevede "za ručičku"

Dream Of Me

Dream Of Me je zástupce oblíbeného žánru hádanek, ve kterém se málokdy objeví něco vyloženě nového. Tahle graficky...

A Day In The Lie je zpověď masového vraha, která vás šokuje

A Day In The Lie

Krátká, přesto intenzivní výpověď člověka, který vzal jiným lidem život. Bloumavou a smutnou atmosféru si užijete jen...Další z rubriky

Prazvláštní sci-fi The Alpha Device má naprosto filmový příběh

The Alpha Device

The Alpha Device není ani tak hra, spíš zážitek podepřený úžasným dějem, z jehož vyprávění rozhodně neodvodíte, jak...

V některých situacích v Close Your Eyes je lepší se nedívat

Close Your Eyes

Existuje snad děsivější představa, než zavřít oči před blížícím se nebezpečím a doufat, že se vám jen zdá? Ve skvělém...

Bojíte-li se hluboké vody, Blood Bath Bay ani nestahujte

Blood Bath Bay

Bojíte se hloubek a podmořských monster žijících v temných hloubkách, čekajících na svou nic netušící kořist? Pak pro...Najdete na iDNES.cz