Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Fireworks - táborák ve velkém

  12:00aktualizováno  15. září 9:43
Ačkoli název přeložitelný jako ""ohňostroj"" přímo nabízí asociaci s pořádáním mamutích, pyrotechnickými efekty nabitých barvami hýřících akcí, vězte, že v téhle akční arkádě nebudete zastávat roli zkušeného manipulanta s přerostlými prskavkami, nýbrž výbušninami napěchovaného barelu stojícího proti obrovské přesile nepřátel.

Fireworks - táborák ve velkém

Platforma: Freeware
Výrobce: David Blackwell

Stáhnout

Protože ve mně nejrůznější vybuchující petardy či jiné, lidem nebezpečné, pyrotechnické věcičky už od mala vyvolávaly spíš rozpačité pocity a můj ideální Silvestr představovalo pasivní koukání na každoroční brněnský "velký" ohňostroj a teplo domova s Internetem a dostatkem jídla a pití, přistupoval jsem k freewarovému ohňostrojování se skepsí sobě vlastní. Jaké však bylo mé překvapení, když jsem zjistil, že Fireworks mají vlastně s ohňostrojováním jako takovým pramálo společného. Nečeká vás totiž strojení a načasovávání různých typů rachejtlí hýřících křiklavými barvami občas doplněné technickými problémy v podobě výrobků ruské provenience, jež mají tendenci vybouchnout v tu nejnevhodnější dobu, nejlépe ve vašich pařátech, ani boj s časem zbývajícím do startu mamutí pyrotechnické přehlídky, který by doplňovaly nevrlé povýšenecké hlášky investora akce. Bohužel či bohudík (každý nechť si vybere dle svých osobních preferencí) se nám dnes dostává do rukou hra, kterou lze naprosto bez okolků označit jako téměř dokonalou a neskutečně hratelnou válečnou arkádu.

Fireworks - táborák ve velkémJaká je tedy vlastně ve Fireworks vaše úloha? Popravdě řečeno stejně nevšední jako hra celá. V roli jakéhosi sudu napěchovaného výbušninami musíte ve třech rozdílných světech do poslední vteřinky svého ubohého barelího života bojovat proti nepřátelské armádě, jež krom pozemního vojska disponuje i relativně slušnou leteckou podporou. Tak slušnou, že vaše marné naděje přežít dostávají poslední "sbohem" přibližně po pár minutách Sysifofského boje s početnějším a neustále dotírajícím oponentem. Nic vám ale nebrání v tom, abyste za oněch pár chvilek nasbírali tolik bodů, aby to vašemu sudu zajistilo alespoň in memoriam první místo v žebříčku nejlepších výsledků.

Ovládání skákajícího barelu je vcelku jednoduché, i když řekl bych nepříliš šikovně řešené. Pohyb sudu obstarávají tradičně směrové šipky, tedy přesněji řečeno dvě z nich a ostatní akce reagují na toliko tři další klávesy - mezerník, Ctrl a Shift. První (skok) a poslední (vystřelení jakési nálože) budete používat takřka neustále, prostřední (explicitní příkaz k detonaci nálože) jen zřídka a později možná vůbec. Je tomu tak proto, že nálož sama o sobě při jakémkoli konktaktu s nepřátelským objektem nebo zemí (sebevražda vám naštěstí nehrozí) automaticky exploduje a určení přesné chvíle výbuchu má tak de facto zanedbatelný praktický význam (hodí se tak možná ve chvíli, kdy poletucha nepřítele prolétává příliš vysoko, mimo dosah vašich střel).

Fireworks - táborák ve velkémGraficky jsou Fireworks hrou vcelku průměrnou - poměrně slušné zpracování totiž shazuje neskutečně nízké grafické rozlišení, které, ačkoli vypadá na screenshotech vcelku zdařile, dokáže slabším povahám nebo majitelům VELKÝCH monitorů hraní značně znechutit. Je to škoda, protože Fireworks jsou po všech stránkách opravdu skvělou hrou a tvůrci si tímto nesmyslným nedostatkem zbytečně vlastní vinou shodili výsledné hodnocení.

Skutečnou lahůdkou a dezertem pro všechny náruživé pařany jsou na druhou stranu podmanivé a velice povedené MIDI melodie pobrukující na pozadí. Přestože se do hry podobného typu hodí asi jako sako na umývání podlahy, už jejich existence je činem záslužným a nemohl jsem se o ní nezmínit (MIDI verze doprovodu Star Wars ve vesmírném levelu je ale stejně nejlepší!).

Blížíme se ke konci a nastává tedy chvilka k závěrečnému resumé, chytré poučce, souhrnu důvodů, proč si tuto hru určitě musíte stáhnout, koutku poezie a tečce, která ukončí opět ukončí jednu z mnoha set dlouhých kapitol plných her. Tak tedy začneme pěkně od začátku - Fireworks mě zaujaly nejen svým netradičním a v mezích arkádovosti originálním obsahem, ale také a hlavně svým perfektním hudebním doprovodem - právě proto byste rozhodně neměli nad jejím stažením váhat (dostáváme se do fáze "souhrnu důvodů hovořících pro stáhnutí freewarovky"), zvlášť v době, kdy je kvalitních a efektních akčních arkád jako přebytečných peněz ve státní pokladně. Zazvonil zvonec a mojí rádobyvtipné recenzi je konec. Tečka.

Autor:Nejčtenější

Of Pith and Pumpkins je veselá hříčka, u které "chytíte rapla"

Of Pith and Pumpkins

Halloween je dávno ten tam, ale hlavní hrdina této zachmuřené postřehové hry pořád pěstuje dýně. Není to ale obyčejný...

V Port of Call vás prapodivná loď odveze do záhrobí

Port of Call

Na onom světě je všechno ve formě náznaků. Port of Call je velmi neobvyklá adventura, ve které se přes řeku Styx duše...Další z rubriky

Při hraní Bloodworks zavzpomínáte na zapomenutý Crimsonland

Bloodworks

Podobně jako jeho velký vzor, i Bloodworks je střílečka z tzv. ptačí perspektivy, ve které po nepřátelích zůstávají...

Před nepřáteli v Brother Wake Up se budete muset perfektně schovávat

Brother Wake Up

Černobílý svět této adventury se sice podle všeho nachází ve snu, ale spíš je to pěkná noční můra. Pomalu ubíhající čas...

Dream Of Me je skvělá puzzle hra, která vás nevede "za ručičku"

Dream Of Me

Dream Of Me je zástupce oblíbeného žánru hádanek, ve kterém se málokdy objeví něco vyloženě nového. Tahle graficky...Najdete na iDNES.cz