Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Fish Dish - ze sardinky žralokem

  12:00aktualizováno  24. května 11:22
Na vlastní kůži si v nové freewarovce Ariho Feldmana můžete vyzkoušet jaké to je, když se malá rybička rozhodne dostat na vrchol celého potravního řetězce. Čeká vás kličkování mezi žraloky, vznášející se hvězdice i nebezpeční mečouni. Staňte se vládci podvodního panství - nejmocnější rybou moře :).

Fish Dish

Platforma: Freeware
Výrobce: Ari Feldman

Stáhnout

Fish Dish

Už jako malého mě vždy fascinovala hierarchie, v jaké žijí mořští živočichové. Ne že bych propadl potápění a začal studovat hloubku Mariánského příkopu, ale akvária s rybičkami - to bylo něco pro mě. Když mi posléze bylo vysvětleno, že důvod, proč ryby žijí v takové komunitě, je mnohem prozaičtější, nadšení pro sledování podvodních dílů National Geographicu ze mě opadlo úplně. Tvůrce freewarovky Fish Dish však evidentně neopustilo až do současnosti, protože vymyslet hru, v níž budete svědky stoupání jedné růžové rybičky v neúprosném potravinovém řetězci, může leda totální biologický blázen nebo akvarista posedlý sledováním požíracích orgií (čímž samozřejmě nechci naznačit, že není zajímavé si výsledek jejich práce zahrát :).

Tak jako hmyz si nemůže příliš vyskakovat, když se stává obětí nenažraných mláďat vlaštovky či plácačky nevrlého důchodce, ani vy si v roli malé rybky ze začátku nebudete moci na nepoměrně větší proplouvající soky dovolovat. Choutky ale můžete uspokojit jinde - u titěrných rybiček, které se snadno a rychle mění ve vaši pravidelnou leč nepříliš vydatnou stravu. Jakmile předem daný časový limit vyprší (je indikován zmenšujícím se sloupkem v horní části obrazovky), váš svěrenec o něco málo povyroste a plejáda jeho potenciální potravy se tak rozroste o vodní druhy, jež pro něj v předchozích levelech byly neúprosnými predátory. A tak to pokračuje až do doby, než se dostanete na samotný vrchol potravinového řetězce, kde už pro vás nebude existovat žádný přirozený nepřítel (zdůrazňují slůvko přirozený, protože když přijde člověk se svými vyspělými technologiemi, ani špička potravinového řetězce proti němu nic nezmůže).

Fish Dish

Mohlo by se zdát, že postupnou eliminací nepřátel, resp. jejich přechodem na seznam fakultativní potravy postupně dochází ke snižování obtížnosti celé hry. Není tomu tak. Je pravdou, že čím "hlouběji" se ve Fish Dish dostanete, tím rozmanitější škála vaší potravy se bude po obrazovce potulovat - nicméně zároveň se i tím pomalejším stane hlavní hrdina, růžová rybka, a tím početnější a rychlejší armáda rybích nepřátel. Výhoda rychlého nárůstu prakticky "zadarmových" bodů je tímpádem vykoupena nutností rychle reagovat na bleskově připluvší velikány, jejichž jedinou snahou je dospět ke kontaktu s vašimi šupinami.

Při postupném přechodu mezi levely po vás hra nevyžaduje (alespoň já jsem se s ničím takovým nesetkal) dovršení určité bodové hranice, pouze kontroluje čas, který uplynul od začátku levelu, aby vás v pravou chvíli "vhodila" do další podvodní arény. Na jednu stranu je takový postup velmi výhodný, protože se stačí někam "uklidit" a čekat na uplynutí časového limitu, na stranu druhou nekompromisně ubývající čas hráče podvědomě nutí k co nejlepšímu výsledku a ten pak až nesmyslně často riskuje drahocenné životy. Ať tak či onak - v případě, že vaše snaha nevyjde zrovna podle vašich představ, netřeba věšet hlavu, hra si totiž nejlepší výsledky uchovává v žebříčku, kde jistojistě i přes drobné neúspěchy vyniknou.

Fish Dish

Po grafické stránce není Fish Dish žádnou freewarovou MISSkou. To po něm ostatně ani nikdo nepožaduje. Stačí, že svým technickým zpracováním na první pohled nikoho neodpudí a že příjemnou do kresleného kabátku laděnou grafikou šikovně dotváří atmosféru pohodového podvodního světa. Hudební složka za svou grafickou kolegyní sice trochu zaostává, nicméně i tak v žádném případě neurazí a opět na výbornou plní své prioritní poslání.

Fish Dish nelze doporučit nikomu, kdo se o ryby eminentně zajímá, kdo je například loví či dokonce v nádržích chová. Spíš než o realistickou simulaci koloběhu života tu totiž tentokrát jde o příjemnou parodii na cestu za dobytím vrcholu z nejvýznamnějších - špičky potravního řetězce. Takže co myslíte, troufnete si? Necháte se pozvat? Nebo od vás rybičky dostanou padáka? :)

Autor:


Nejčtenější

RoonSehv: NeTerra je po všech stránkách dokonalé dobrodružství

RoonSehv: NeTerra

Jedna z nejslavnějších adventur zdarma? Ne tak docela. RoonSehv je jen kopie Mystu. Ale zato v každém ohledu...

V morovém Plague by se mlha a napětí dalo krájet

Plague

Doktor s morovou maskou nespí ani v noci a zrovna vy máte smůlu, že se mu připletete do cesty. Pomůže vám hustá mlha...V utopické From Ivan manipulujete lidmi pomocí přáníček

From Ivan

Podobně jako v Papers, Please, i tahle víceméně textová hra nastiňuje nepříjemnou realitu života pod dohledem totalitní...

Další z rubriky

V [REC] Shutter se vám bude pořád motat hlava. Doslova.

[REC] Shutter

Neobvyklá mechanika strachu v této jinak zajímavé hororové hře způsobuje, že pokud má hrdina strach, obrazovka se...

Intimate, Infinite je bez kontextu nepochopitelný zážitek

Intimate, Infinite

Divná spleť hádanek a nenavazujících událostí a scén. Bez znalosti krátké novely Jorge Luis Borgese se v této hře...

Endless Sky s otevřeným vesmírem budete hrát i stovky hodin

Endless Sky

Všechno, co byste očekávali a chtěli od vesmírné hry v Endless Sky najdete. Stovky galaxií, souboje na ostří nože,...Najdete na iDNES.cz