Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Fish Face – v rybí kůži

aktualizováno 
Lze vytvořit dobrou hru z pohledu nenásilné ryby? Krátká ale zajímavá arkáda Fish Face dokazuje, že s dobrým vedením není nic nemožné.
70

Fish Face

Platforma: Freeware
Výrobce: Beau Blyth

  • Level design
  • Ovládání jedním tlačítkem
  • Místy frustrující

Stáhnout

fish_01Se správným týmem lze vytvořit dobrou hru o čemkoliv. Své o tom může říct Beau Blyth, vývojář dnešní arkády Fish Face. V jeho dvourozměrné zboku viděné hře totiž ovládáte rybu na její cestě podvodními jeskyněmi, přes korálové útesy i kolem nenáviděných rybářů. Koncept, který zní asi tak zábavně jako odpolední šichta v domově důchodců, se mu ale navzdory primitivnímu ovládání podařilo rozvést v plné kráse. Pokud budete dostatečně dobří, možná zachráníte i hlavonožcovou princeznu!

Kromě jednoduchého nápadu si navíc sám pod sebou podřezal kus větve. Nakoukání pod vodní hladinu je totiž dalším flákem, který lze hrát s prstem v nose. Fish Face je zase ovládaným jediným tlačítkem a původně se měl účastnit soutěže Gamma IV, podobně jako se jí účastnila Pax Britannica. Klávesou Z tak ovládáte pouze klesání ryby, jakmile ji pustíte, ryba nekontrolovaně vystoupá k hladině a nabranou energií může vyskočit i ven. Tohoto musíte využívat například při přeskakování útesů.

fish_02Veškerá hratelnost tedy závisí na level designu, čili ztvárnění herního prostředí. To se Blythovi podařilo relativně správně vyvážit, však se Fish Face sestává z pouhých tří kol s odstupňovanou obtížností. Úseky se skákáním nad hladinou se střídají s úseky v úzkých prostorách, občas dojde i na oživení v podobě zmíněného rybáře či masožravých ryb. Místy se hra přesto stává frustrující, protože savepointy jsou od sebe rozmístěny příliš daleko od těžkých úseků a příliš často vás tak čeká nudné opakování.

fish_03Pro hry zbachtěné na rychlosoutěže je zvykem, že jsou vyvedené v grafice uznávané jako vrchol v dobách nejsvětlejších okamžiků Michala Davida. Fish Face není výjimkou a zas a znova si tak užijete směšně nízkého rozlišení a stylizace, ze které slovo retro přímo odkapává. Na druhou stranu nelze hře upřít, že její vizuál, ač zastaralý, je ve svojí kategorii povedený a má určitou nostalgickou poetiku.

Nemá smysl příliš štkát nad kratší herní dobou. Na svůj jednoduchý a přiměřeně zábavný koncept je Fish Face dlouhá tak akorát. Pokud si chcete vyzkoušet trochu jinou hru bez střílení či ovládání větším počtem kláves, nemá smysl čekat.

Autor:


Hodnocení hry

Naše hodnocení

70 %

Hodnocení čtenářů

26 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 14 čtenářů


Nejčtenější

Další z rubriky

Dark Devotion je převedeni milovaných Dark Souls do dvou rozměrů

Dark Devotion

Máte rádi akční rubačky, obtížné souboje na ostří meče, smrt číhající na každém rohu a nefér herní mechaniky. Tak to...

Dream Of Me je skvělá puzzle hra, která vás nevede "za ručičku"

Dream Of Me

Dream Of Me je zástupce oblíbeného žánru hádanek, ve kterém se málokdy objeví něco vyloženě nového. Tahle graficky...

A Day In The Lie je zpověď masového vraha, která vás šokuje

A Day In The Lie

Krátká, přesto intenzivní výpověď člověka, který vzal jiným lidem život. Bloumavou a smutnou atmosféru si užijete jen...Najdete na iDNES.cz