Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Fish Face – v rybí kůži

aktualizováno 
Lze vytvořit dobrou hru z pohledu nenásilné ryby? Krátká ale zajímavá arkáda Fish Face dokazuje, že s dobrým vedením není nic nemožné.
70

Fish Face

Platforma: Freeware
Výrobce: Beau Blyth

  • Level design
  • Ovládání jedním tlačítkem
  • Místy frustrující

Stáhnout

fish_01Se správným týmem lze vytvořit dobrou hru o čemkoliv. Své o tom může říct Beau Blyth, vývojář dnešní arkády Fish Face. V jeho dvourozměrné zboku viděné hře totiž ovládáte rybu na její cestě podvodními jeskyněmi, přes korálové útesy i kolem nenáviděných rybářů. Koncept, který zní asi tak zábavně jako odpolední šichta v domově důchodců, se mu ale navzdory primitivnímu ovládání podařilo rozvést v plné kráse. Pokud budete dostatečně dobří, možná zachráníte i hlavonožcovou princeznu!

Kromě jednoduchého nápadu si navíc sám pod sebou podřezal kus větve. Nakoukání pod vodní hladinu je totiž dalším flákem, který lze hrát s prstem v nose. Fish Face je zase ovládaným jediným tlačítkem a původně se měl účastnit soutěže Gamma IV, podobně jako se jí účastnila Pax Britannica. Klávesou Z tak ovládáte pouze klesání ryby, jakmile ji pustíte, ryba nekontrolovaně vystoupá k hladině a nabranou energií může vyskočit i ven. Tohoto musíte využívat například při přeskakování útesů.

fish_02Veškerá hratelnost tedy závisí na level designu, čili ztvárnění herního prostředí. To se Blythovi podařilo relativně správně vyvážit, však se Fish Face sestává z pouhých tří kol s odstupňovanou obtížností. Úseky se skákáním nad hladinou se střídají s úseky v úzkých prostorách, občas dojde i na oživení v podobě zmíněného rybáře či masožravých ryb. Místy se hra přesto stává frustrující, protože savepointy jsou od sebe rozmístěny příliš daleko od těžkých úseků a příliš často vás tak čeká nudné opakování.

fish_03Pro hry zbachtěné na rychlosoutěže je zvykem, že jsou vyvedené v grafice uznávané jako vrchol v dobách nejsvětlejších okamžiků Michala Davida. Fish Face není výjimkou a zas a znova si tak užijete směšně nízkého rozlišení a stylizace, ze které slovo retro přímo odkapává. Na druhou stranu nelze hře upřít, že její vizuál, ač zastaralý, je ve svojí kategorii povedený a má určitou nostalgickou poetiku.

Nemá smysl příliš štkát nad kratší herní dobou. Na svůj jednoduchý a přiměřeně zábavný koncept je Fish Face dlouhá tak akorát. Pokud si chcete vyzkoušet trochu jinou hru bez střílení či ovládání větším počtem kláves, nemá smysl čekat.

Autor:


Hodnocení hry

Naše hodnocení

70 %

Hodnocení čtenářů

26 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 14 čtenářů

Nejčtenější

Oolite je bezedná studna vesmírné zábavy ve stylu Elite

Oolite

Vesmír Oolite je téměř nekonečný, stejně jako počet hodin, které v něm můžete prožít. Jen pozor, hra je retro v každým...

RoonSehv: NeTerra je po všech stránkách dokonalé dobrodružství

RoonSehv: NeTerra

Jedna z nejslavnějších adventur zdarma? Ne tak docela. RoonSehv je jen kopie Mystu. Ale zato v každém ohledu...Další z rubriky

Při hraní Indagar se vám jistě vybaví Silent Hill

Indagar

Je tady nebezpečné monstrum, měnící se stěny za zvuku sirén i neoblomný časový limit. Ano, všechno je na svém správném...

RoonSehv: NeTerra je po všech stránkách dokonalé dobrodružství

RoonSehv: NeTerra

Jedna z nejslavnějších adventur zdarma? Ne tak docela. RoonSehv je jen kopie Mystu. Ale zato v každém ohledu...

Hlavní hrdinka Ten Weeks nepoznává ani vlastní rodinu

Ten Weeks

Ztráta vlastní identity je hrozná. V této experimentální adventuře, která vám ukáže, jak děsivá může být psychologická...Najdete na iDNES.cz