Fishing - k večeři jsou ryby

  12:00aktualizováno  17. srpna 2004 11:31
Rybaření je dost rozšířený sport a není divu, že se každý rok vylíhne docela dost her s tímto námětem. Ačkoliv k příznivcům tohoto sportu v žádném případě nepatřím, tahle hra mě okouzlila natolik, že jsem se i přes svou averzi k této prapodivné odrůdě sportu rozhodl jí zrecenzovat.
50

Fishing

Platforma: Freeware

Stáhnout

Fishing

Existují hry, které jsou přeloženy do spousty jazyků a hrají se v různých zemích. Obvykle je však jeden předpoklad k jejich hraní potřeba - povětšinou je to znalost angličtiny či němčiny. Bohužel dnes vám musím oznámit, že je to japonština. Z tohoto prostého důvodu se mi nepodařilo zjistit ani jméno týmu, který má tuto hru na svědomí, pouze jsem vydoloval její název. Ovšem když to není zrovna adventura, tak se i tato jazyková bariéra dá lehce překonat, protože textů ve hře je minimum. Dnešní hra je rybaření zaslíbená. Rybaření sice patří mezi sporty, ale jako pravý sport jí uznávají jenom sami rybáři - podle mě je to spíš o tom, že se člověk bude válet u vody a aby ho žena doma moc neokřikovala, přinese pstruha. Doufám, že touto domněnkou si sám neuvážu smyčku kolem krku a nebude mi denně chodit tisíce výhružných e-mailů :-).

V této hře se vžijete do postavičky jakési bytosti, která si vyrazila na své osedlané rybě sehnat večeři. Své úlovky si bude schovávat do takové velikánské mušle, respektive je jí tam budete schovávat vy a za ulovené úlovky budete dostávat body. Celá hra je řízena časovým limitem, tentokrát to bylo vyřešeno dost originálně, už mě těch pořád stejných devadesát moorhuhnovských sekund přestává bavit. V horní části obrazovky je proužek, který se stále zmenšuje, pokud ale něco ulovíte, hned zase krapet nakyne podle toho, jaká je to ryba. Ovšem k večeři nejsou vhodné třeba plechovky, boty, železa nebo dokonce miny, a právě tyto věci vám způsobí nesnáze, sice dostanete několik málo bodíků, ale zmenší se vám dost velký Fishingkousek z vašeho časového limitu. Když chytíte třeba mrože, chobotnici nebo prostě nějakou ze spousty různých rybek, přičtou se vám jak body, tak i časový limit. Zajímavé je, že když už máte nějakou věc chycenou a vytahujete jí ven, můžete ještě ovlivnit, zda se do mušle, kam je ukládáte, dostane nebo ne, protože hned jak něco chytíte, letí celá ryba s háčkem velikým obloukem až nahoru nad vodu a pak musíte zatáhnout na správnou stranu, aby vletěla přímo do mušle. Ještě je nutno podotknout, že se vám může podařit chytit naráz i několik ryb.

Špatné je, když chytíte rybu a minu, to radši nechte celý úlovek znovu spadnout, to se vám nevyplatí, ale když jsou to tři tučné ryby, tak můžete být nadšeni. Další chvályhodnou skutečností je třeba fakt, že čím méně vám zbývá času, tím více je na obrazovce ryb a chvíli před koncem je jich opravdu celá obrazovka. S tím souvisí také zvuky. Při hře slyšíte stále takové "bmo, bmo", a když už času moc nezbývá, jsou tyto slabiky vyřknuty mnohem rychleji a ve větší intenzitě. Když se vám nějakou nešťastnou událostí přece jen podaří hru zkazit, tj. vyprší limit, objeví se před vámi nějaký japonský nápis a víc zhola nic. Docela mě zamrzelo, že hra nemá high score, což je dnes skoro povinností už i pro freewarové hry. Úkolem tedy zůstává získat co nejvíce bodů a udržet se co nejdéle v moři.

Fishing

Ovládání je velice jednoduché. Šipky doleva a doprava používáte k pohybu rybky, na které sedíte, samozřejmě, že s vaším pohybem na nějakou stranu se posouvá i háček. Pro určování ponoru háčku slouží šipky nahoru a dolů. Až budete mít háček u nějaké ryby, stačí stisknout mezerník a už letí obrovským obloukem nad vodu, ale musíte ho správně nasměrovat, aby rybka doletěla přímo do mušle. Instalační soubor je směšně malý, s instalací by problémy být neměly.

Hra má hned po spuštění velice příjemné ozvučení a hudbu. Na první obrazovce hry se prohání postavičky s osedlanými rybkami a harpunami. Jinak ve hře není jiného menu nebo informačního souboru, což rozhodně nehodnotím jako nějakou přednost. Grafika hry je podle mého názoru nadprůměrná a příjemná, efektů ve hře je také celkem dost, různě se vlnící rybky a předměty nebo světélkující nadpisy dodávají hře příjemný ráz. Hratelnost sice nemůže být u jednolokační hry příliš velká, ale přesto byste u ní alespoň několik minut čas od času mohli vydržet. Sečteno a podtrženo jste narazili na zajímavou hru, kterou byste si neměli nechat ujít, pokud jste rybáři, nebo pokud jste alespoň někdy rybáři byli.

Autor:


Hodnocení hry

Naše hodnocení

50 %

Hodnocení čtenářů

49 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 23 čtenářů

Nejčtenější

Ve Spinnortality jste šéfem megakorporace, která se neštítí ničeho

Spinnortality

Velmi reálnou a ještě smutnější budoucnost nám ukazuje obchodní strategie Spinnortality. Svět je zlý a vy, chcete-li...

V bleskurychlé Archtower nejspíš vystřídáte desítky životů a hrdinů

Archtower

Ne každému dobrodruhovi, kterému se zasteskne po slávě přeje štěstí. V této akci s prvky hry na hrdiny je smrt denním...Ve Startup Panic začínáte softwarovou firmu takříkajíc z garáže

Startup Panic

Nadšení a nápady jsou pro založení startupu potřeba. Ale taky je nutné mít štěstí. Dokáže se vaše malá firmička na trhu...

Další z rubriky

V Monster Sanctuary jste pánem divé zvěře a Pokémonů

Monster Sanctuary

Podobně jako ve slavných Pokémonech, i v této hře za sebe necháváte bojovat zvířecí kamarády. Monster Sanctuary je...

Ve Spinnortality jste šéfem megakorporace, která se neštítí ničeho

Spinnortality

Velmi reálnou a ještě smutnější budoucnost nám ukazuje obchodní strategie Spinnortality. Svět je zlý a vy, chcete-li...

Svět loutek je v Ruben's Puppets na pokraji války

Ruben’s Puppets

Tato hra není neobvyklá jen zasazením do pohádkového světa loutek, ale také svým žánrem. Akčních strategií se poslední...Najdete na iDNES.cz