Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

FlapFlapFlap - ptáček proti sektě netopýrů

  12:00aktualizováno  15. srpna 10:07
Magické oko pyramid a všudypřítomní netopýři zahalují oblohu černým závojem. Dokážete je zastavit? V roli malého ptáčka - ovšem s arzenálem Terminátora - se o to můžete pokusit. FlapFlapFlap sází především na hratelnost a nabízí originální experimentální grafiku.
70

FlapFlapFlap

Platforma: Freeware
Výrobce: Lackey

Stáhnout

FlapFlapFlapV poslední době se k mé velké radosti objevují nápadité a původní střílečky, které se snaží tento žánr osvěžit. Je to vidět obzvláště na japonských vesmírných akcích, u nichž se upouští od dogmatu graficky dokonalých her a naopak se za bernou minci považuje zábavnost a hratelnost. FlapFlapFlap je autorovou prvotinou a k tvorbě použil program Game Maker. První ani druhý faktor ovšem nijak nesnižuje vlastní hodnotu, naopak přispívají ještě k většímu obdivu. Pokud totiž bude kvalitu svých dalších dílek ještě zvyšovat, mohli bychom se dočkat ještě mnoha milých překvapení.

FlapFlapFlap je hlavním hrdinou a s trochou fantasie by nám mohl připomínat nějakého ptáčka. Ne tak ani svým vzhledem, ale především pohybem, který doprovází mávání křídel. Abyste jej udrželi ve vzduchu, musíte neustále mačkat šipku vzhůru. Princip známý ze stařičkého Moon Landeru není nic nového, přesto ho v podobných hrách rád potkávám, protože do nich vnáší faktor fyzického vyčerpání. Ono totiž mačkání kláves pro let, manévrování a střelbu po chvilce dost unaví a vás pak sejme s větší pravděpodobností i jinak bezzubý záškodníček, kterého byste normálně odpráskli na kilometr daleko, ale brání vám v tom křeč v prstu. 

FlapFlapFlapNáš hrdina musí osvobodit svět od podivného kultu uctívajícího magické pyramidy. Jeho hlavními poskoky jsou černí netopýři, plazmu plivající roboti, obranné střílny a vlastní pyramidy s magickým okem, jež musíte v každém kole zničit. Mnoho druhů nepřátel zde tedy nenajdeme, ale s přibývajícími levely se přeci jen obměňují, umí létat a hlavně nejvíce trampot nadělají netopýři, kteří postupně vyletují, takže je nikdy úplně nevystřílíte. Důležitým prvkem hry je terén, jenž vám dokáže poskytnout taktickou výhodu v podobě ochranného příkrovu, ale i překážku ve formě jeskyně s úzkým vstupem. Povrch pod postavou podkluzuje, takže je nutné se po většinu času držet ve vzduchu a na zemi si jen občas odpočinout. 

FlapFlapFlap má jen pět levelů, takže jej dohrajete poměrně brzy. Než se tak stane, hra vás důkladně prověří a donutí objevit skryté vychytávky: využívání skrýší, otočky nutné k zastavování, sebevražedné útoky, sbírání zdraví ze zničených pyramid atd. Nakonec se podivíte, kolik překvapení skrývá počin, který se na počátku jevil jako opelichaná amatérská slepice. A snad i zamáčknete slzu, že už je konec a vás nečeká další level s rafinovanými designem. 

FlapFlapFlapJak jsem se zmínil na počátku, FlapFlapFlap disponuje jednoduchou až experimentální grafikou. Důraz klade na geometrické tvary, jež nahrazují i klasicky oblé tvary jako mraky, barva pokrývá rozsáhle plochy, které oživují jen animované části. Nezastupitelné místo mají i drobné animace a efekty výbuchů či hořích bomb. Dohromady vše působí velmi příjemným vizuálním dojmem. Absenci hudby alespoň zastupují povedené zvuky. K hraní je dobré mít zapnutou anglickou klávesnici, protože střely jsou umístěny pod klávesami Z a X a měly by být vedle sebe. 

FlapFlapFlap se nesnaží někoho napodobit, jde si vlastní cestou. Autor si splnil sen vytvořit hru, která jej bude bavit a není překvapením, že se našlo hodně dalších hráčů, kteří měli stejný pocit. Budete patřit mezi ně i vy? 


Autor:


Hodnocení hry

Naše hodnocení

70 %

Hodnocení čtenářů

48 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 10 čtenářů

Témata: Robot

Nejčtenější

V morovém Plague by se mlha a napětí dalo krájet

Plague

Doktor s morovou maskou nespí ani v noci a zrovna vy máte smůlu, že se mu připletete do cesty. Pomůže vám hustá mlha...

V utopické From Ivan manipulujete lidmi pomocí přáníček

From Ivan

Podobně jako v Papers, Please, i tahle víceméně textová hra nastiňuje nepříjemnou realitu života pod dohledem totalitní...Další z rubriky

V utopické From Ivan manipulujete lidmi pomocí přáníček

From Ivan

Podobně jako v Papers, Please, i tahle víceméně textová hra nastiňuje nepříjemnou realitu života pod dohledem totalitní...

Taktická City of the Shroud má nejpodivnější soubojový systém

City of the Shroud

Taktické strategie nemusejí být nutně klony X-Comu. Prapodivný příběh téhle hry předčí snad jenom sám soubojový systém,...

Endless Sky s otevřeným vesmírem budete hrát i stovky hodin

Endless Sky

Všechno, co byste očekávali a chtěli od vesmírné hry v Endless Sky najdete. Stovky galaxií, souboje na ostří nože,...Najdete na iDNES.cz