Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Flow - problémy s vodou

  12:00aktualizováno  31. srpna 2004 1:55
Už jste někdy zkoušeli přemístit vodu? Asi ano, koneckonců v reálném životě to není žádný problém. Stačí popadnout kbelík nebo jinou vhodnou nádobu a můžeme si vodu donést kam jen potřebujeme. Co ale kdybychom nic takového neměli? Pak bychom museli hledat jiný způsob.
50

Flow

Platforma: Freeware
Výrobce: Charles Bloom

Stáhnout

Flow

To, čím hra Flow bezesporu zaujme své hráče už na první pohled, je její originalita. Jde vlastně o jakousi simulaci chování kapaliny. Bohužel, modelovat fyzikální vlastnosti tekutin není nic jednoduchého a v reálném čase jde stále spíše o hudbu budoucnosti. Proto i autoři hry Flow museli jít k problému od lesa, díky čemuž se s ním vypořádali docela dobře a vytvořili tak originální a zábavnou hru. Tekutina ve Flow je vlastně tvořena ohromným množstvím částic, které se sice chovají víceméně nezávisle, ale i tak výsledný dojem není špatný.

Teď, když už znáte tajemství technického zpracování, můžeme si konečně říci i něco o tom, co je vlastně cílem hry. Je to opravdu prosté. Jediné, co musíte udělat, je přemístit určité množství tekutiny z místa A do místa B. Složitější je přijít na způsob, jak to vlastně udělat, ale i s tím se jistě rychle vypořádáte. Jediný přímý způsob, jak tekutinu uvést do pohybu, je vytvoření proudu, což provedete jednoduchým tažením myši a přidržením příslušné klávesy. Jen s tím si ale rozhodně nevystačíte, neboť často budete muset kapalinu dostat na nějakou šikmou plochu, z které vám okamžitě všechno steče dolů. Nezbývá tedy než přistoupit k metodám nepřímým, kdy nepůsobíte přímo na tekutinu, ale na prostředí, ve kterém se nachází. Do vašich rukou je tedy svěřena i schopnost terraformovat terén, což v praxi znamená, že kterékoliv místo můžete buď vyvýšit nebo naopak snížit. Chcete- li tedy uvést tekutinu do pohybu, stačí vytvořit pod ní svah a gravitace se pak postará o zbytek.

Flow

Kromě možnosti upravovat výšku terénu jistě oceníte i funkci, která vyhladí určitý úsek herního prostředí. Pokud například vytváříte svah, může se vám stát, že se vlivem nepřesnosti ruky vytvoří malá jezírka, v kterých se může kapalina usazovat. Matoucí je, že jednotlivé částice jsou bezrozměrné, a tak se mohou v takovém jezírku ztratit tisíce částic vody, aniž by to bylo patrné. Každopádně, funkce vyhlazení terénu tento problém vyřeší. Ani tady však vaše možnosti jak usměrnit tok nekončí. Do cesty můžete proudu částic stavět i pevné stěny. Ty ale již nejsou součástí terénu a terraformační funkce s nimi fungují trochu jinak.

Co se týče jednotlivých prostředí, která pro nás autoři připravili, setkáte se s několika levely různých obtížností. V některých je prostředí rovné, pouze s několika vysokými stěnami, které brání jednoduchému přelití kapaliny, jindy se vše odehrává na strmé ploše, kdy si musíte terén připravit předem, a pak teprve kapalinu rozproudit kýženým směrem. V několika úrovních narazíte i na místa, ve kterých se voda odpařuje. Těch se musíte za každou cenu vyvarovat. V jednom z levelů se dokonce hned po startu začne valit proud vody přímo proti takové odpařovací ploše a vy musíte rychle zareagovat, abyste předešli nežádoucím ztrátám.

Flow

Grafické zpracování hry se vyznačuje účelovou jednoduchostí. Nečekají nás tedy žádné grafické orgie, ale nutno říct, že to nijak zvlášť nevadí. Přecijen, těžiště hry spočívá v něčem úplně jiném. Se zvukem to autoři vyřešili také docela jednoduše. Zkrátka, celou hrou vás bude provázet příjemné ticho. :) Ale abych pravdu řekl, sám si dost dobře neumím představit, jakými zvuky by bylo možné hru doplnit. Snad jen nějakým vhodným hudebním podkladem.

Je sice pravda, že hra nevládne žádným ultra-moderním grafickým enginem, neohromí nás kvalitními zvuky a bez větších problémů ji dohrajete za jediné odpoledne, nicméně i tak se této hře nedá upřít hratelnost, díky které se u ní určitě dobře pobavíte. A to je přeci to nejdůležitější.

Autor:


Hodnocení hry

Naše hodnocení

50 %

Hodnocení čtenářů

50 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 24 čtenářů

Nejčtenější

RoonSehv: NeTerra je po všech stránkách dokonalé dobrodružství

RoonSehv: NeTerra

Jedna z nejslavnějších adventur zdarma? Ne tak docela. RoonSehv je jen kopie Mystu. Ale zato v každém ohledu...

V morovém Plague by se mlha a napětí dalo krájet

Plague

Doktor s morovou maskou nespí ani v noci a zrovna vy máte smůlu, že se mu připletete do cesty. Pomůže vám hustá mlha...Další z rubriky

Peace-Keeper je nepřetržitá a brutální řežba

Peace-Keeper

Skvělých 3D akcí je mezi Plnými Hrami pomálu a Peace-Keeper je o to cennějším přírůstkem. Krvavá a rychlá akce se tady...

Hlavní hrdinka Ten Weeks nepoznává ani vlastní rodinu

Ten Weeks

Ztráta vlastní identity je hrozná. V této experimentální adventuře, která vám ukáže, jak děsivá může být psychologická...

V morovém Plague by se mlha a napětí dalo krájet

Plague

Doktor s morovou maskou nespí ani v noci a zrovna vy máte smůlu, že se mu připletete do cesty. Pomůže vám hustá mlha...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz