Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Flying Model Simulator - malá letadýlka

  12:00aktualizováno  18. srpna 2004 3:25
Letecké simulátory jako freewarové počítačové hry nejsou moc častým námětem pro vývojáře, a to hlavně díky jejich obtížnému vývoji. Dnešní hra Flying Model Simulátor ale jasně už podle názvu svědčí o tom, že nějakou spojitost s letadly mít bude a že se tedy do leteckého simulátoru přeci jen někdo pustil. S jakým úspěchem, to posuďte sami.
50

Flight Model Simulator

Platforma: Freeware
Výrobce: Roman a Michael Mollerovi

Stáhnout

Flight Model Simulator

Nedávno jsem se stavil u kamaráda, blázna do RC letadýlek. Někdo třeba neví, co to je, takže to hned vysvětlím. Jedná se o malé modýlky letadel, které řídíte pomocí RC ovladače zdola, z matičky Země. Nadšenci, kteří se této zábavě věnují, skoro každý den vyběhnou na louku, kde se svými miniaturními modely několik hodin lítají. Zbytek svého času tráví v kumbálu, kde je stále vylepšují, tvoří lepší a lepší. Jsou to blázni a když jsem ho nedávno jednoho takového potkal na jedné z místních luk u silnice, vymámil jsem na něm ovladač a trochu jsem si chtěl s letadýlkem zašpásovat. Nicméně po několika volných letech mě to fakt přestalo bavit a zkusil jsem nějaký akrobatický kousek. Obrácení letadla vzhůru nohama se mi zdálo celkem zajímavé, tak jsem neváhal a ostře začal točit letadlem. Bohužel jsem netušil, co vzduch dokáže, a můj první akrobatický kousek s RC letadlem tak nebyl nejúspěšnější. Téměř hned se začaly dít velké věci, takže mi byl ovladač vytrhnut a model pár metrů nad zemí zachráněn. A právě od tohoto človíčka jsem se dozvěděl o simulátoru, který vám teď představím.

Flying Model Simulator není tak úplně hrou jako takovou. Pod pojmem hra si představím titul, ve kterém se navzájem předbíháte, soutěžíte, jste plni vzrušení a očekávání. Jenže to Flying Model Simulator až tak moc nesplňuje. V této hře, která byla udělána hlavně pro RC maniaky, si máte jen tak zalétat, uklidnit se po namáhavém dni a trochu si oddychnout. Celé se to dá připojit na ovladač oněch letadýlek a cvičit si tak manipulaci s letadýlky, která je více než charakteristická. Vše bylo uděláno tak, aby se to co nejvíce podobalo realitě. Simulátorů letadel a leteckých válek je na freewarové scéně Flight Model Simulatoropravdu málo. Taky kdo by se divil. Vývoj leteckého simulátoru dá ohromnou práci a vyžaduje desítky hodin programování a hodně znalostí. Celé je to navzájem propletené a neuvěřitelně komplikované. Dělat hru ve 3D prostředí není žádná hračka, přesto se to německým autorům, bratrům Romanu a Michalu Mollerovým podařilo.

Další důležitou informací, kterou vám potřebuji sdělit, je fakt, že hra byla přeložena díky dobré vůli Michala Poláka. S tou češtinou je to trošku neobratné - máte totiž možnost vybrat si ze tří jazyků. Tedy z angličtiny, němčiny a švédštiny. Autor nebyl nijak znalý v měnění položek v samotné hře, ale vytvořil txt soubor, který když nahrajete v adresáři hry do složky Sprache a při hře zvolíte jako jazyk švédštinu, zjeví se vám naše mateřština, rodná čeština.

Po spuštění startovacího souboru hry se ocitnete rovnou na letecké startovací dráze. Hra je spuštěna ve Windows okně, logicky je menu a jeho položky umístěny v horní liště. Najdete tam vše, na co si jen vzpomenete. Základní volby hry se nacházejí v menu Soubor. Jakým letadlem a v jakém prostředí budete létat, to si můžete vybrat pod položkami Modely a Krajina. V Zobrazení a Rozlišení nastavujete přiblížení k letadlu, oddálení, rychlost a výšku, snímky za sekundu, rozlišení hry a další detaily. Nastavit si můžete i další položky jako třeba Grafika, Volby, Jazyk nebo Help.

Ze začátku je na vás, jaký model si vyberete. K dispozici vám bude třeba nejakrobatičtější Sue, nejrychlejší vojenský M262, vojenský vrtulník Cobra či civilní ThreeDepan. Mezi pomalejší letouny patří třeba cestovní Beluga, větroň Farare či pomalé Flight Model Simulatormodely Yuickly, Partner nebo MiniTwin. Výběr letounů je opravdu široký a je jen na vás, jaký si zvolíte. Vývoj letadel je stále aktualizován a nové modely najdete třebas na stránkách německého AC heli či na české RC Mánii.

Ovládat letoun budete mnoha různými klávesami. Pro nahození motoru se používá písmeno V, pro snížení rychlosti B. Písmenkem W startujete letadlo z rozjezdové dráhy, R slouží ke vzletu z hodu rukou. Osobně doporučuji vzlet z hodu rukou, třebas takový větroň ani jinak startovat nechce.

Docela mě mrzelo, že na výběr máte pouze z jedné krajiny a taky se mi vůbec nelíbilo, že letadlo nešlo pořádně sledovat či obracet. Otočit jím o 180 stupňů bylo téměř nemožné a jediná krajina, která ve hře je, nemá požadované rozměry a po několika málo minutách se dostanete na její konec, odkud nelze vyletět. Jinak co se grafiky týče, tak ta je opravdu výborná. Žádná předpotopní krize, ale opravdu módní renderovaná 3D kvalitní grafika, kterou můžu jen a jen chválit. Hratelnost je také vysoká, i když je často snížena velkou řadou detailů, které jí poněkud zeslabují. Ale vezmeme-li to z té lepší stránky, tak i bez nadsázky můžeme říct, že Flying Model Simulator je opravdu dobrá hra přinejmenším na odreagování.

Autor:


Hodnocení hry

Naše hodnocení

50 %

Hodnocení čtenářů

76 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 99 čtenářů

Nejčtenější

Další z rubriky

Intimate, Infinite je bez kontextu nepochopitelný zážitek

Intimate, Infinite

Divná spleť hádanek a nenavazujících událostí a scén. Bez znalosti krátké novely Jorge Luis Borgese se v této hře...

V psychoanalytické The Shape On The Ground nejste hráč, jste pacient

The Shape On The Ground

Máte sklony k sadismu, depresi, nebo jste jinak sociálně nestálí? The Shape On The Ground není hra, ale psychologický...

V [REC] Shutter se vám bude pořád motat hlava. Doslova.

[REC] Shutter

Neobvyklá mechanika strachu v této jinak zajímavé hororové hře způsobuje, že pokud má hrdina strach, obrazovka se...Najdete na iDNES.cz