Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Focus – Portal znovu a jinak

aktualizováno 
Jde po geniální hře od Valve využít nápad s teleportováním naprosto jiným způsobem? Nejnovější dílko od Jesseho Vernbuxe dokazuje, že ano.
80

Focus

Platforma: Freeware
Výrobce: Jesse Venbrux

  • Teleport & zpomalení času
  • Akční řešení rébusů
  • Efekty při zpomalení
  • Kratší

Stáhnout

focus_poster

focus_01Zdá se, že v posledních týdnech jako by indie scéna vydávala jednu zajímavější hru za druhou. Skoro se slzou v oku vzpomínám na doby pixelových experimentů o rozlišení 20x30 bodů či na bizarní arkády s cílem zničit co nejméně věcí. Náš známý indie vývojář Jesse Vernbux (Ark 22, Umbrella Adventure) tentokrát spíchl cosi, co by za normálních okolností byla tradiční plošinovka hratelností ne nepodobná nedávnému In a Dungeon.

focus_02Jesse ale celý koncept okořenil hutnou dávkou Portalu a Maxe Payna. Nejprve to základní. Máte sérii lineárních levelů, každý o velikosti jedné obrazovky, a v každém musíte vyřadit žluté kolečka aby se otevřela cesta dále. Někdy na kolečka stačí šlápnout, jindy je potřeba použít výbušniny. Během prvních několika kol by se mohlo zdát, že tu máme další generickou plošinovku, ale chyba lávky!

focus_03Poté se totiž panák naučí trik s teleportováním a hra získá zcela nečekané prvky. Mezerníkem vytvoříte kolem panáka bublinu a pomocí šipek si vybíráte kam se uvnitř této chcete teleportovat. Vždycky po teleportu zůstane zachována hybnost vašeho pohybu, a navíc se můžete teleportovat i za letu (tj. mnohonásobně). Váš dosah se časem zvětšuje, ale s ním přibývá i schopností protivníků. Kde zpočátku běžné mnohonásobné teleportování stačilo na překonání velké propasti, budete při setkání s roboty odpalujícími rakety potřebovat druhou featuru přímo související s bublinou.

focus_04A to je zpomalení času. Jakmile zapnete bublinu, čas se zpomalí na celé obrazovce. Uvnitř bubliny ale čas plyne ještě mnohem pomaleji. Nejde jen o eye candy efekt a záchranou ruku méně schopným hráčům. Například v pozdější části hry je jedinou možností ke zničení žlutých koleček nalákat k nim superrychlé a superobratné nepřátelské rakety, které musíte nechat vletět až těsně k sobě i když jste uvnitř bubliny. Jindy zase musíte aktivovat minu a stihnete se teleportovat pryč přesně v okamžik efektně zpomalené detonace.

Jesse ví, co táhne, a audiovizuální stránka hry, byť sama o sobě na první pohled velmi tuctová, je s teleportem a zpomalením času přímo propojená. Deformování prostoru, změna zabarvení uvnitř bubliny, zpomalené výbuchy, všechno funguje tak, jak má a navozuje opojující cool efekt.

Focus nepatří mezi nejdelší hry, a dokonce i level design by občas mohl z teleportování a zpomalení těžit více, přesto se jedná o výrazně nadprůměrné dílko, ve kterém si do sytosti vychutnáte každý zpomalený výbuch a každé nefér uniknutí raketové salvě.

Autor:


Hodnocení hry

Naše hodnocení

80 %

Hodnocení čtenářů

73 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 24 čtenářů

Témata: Raketa, Robot

Nejčtenější

Další z rubriky

V některých situacích v Close Your Eyes je lepší se nedívat

Close Your Eyes

Existuje snad děsivější představa, než zavřít oči před blížícím se nebezpečím a doufat, že se vám jen zdá? Ve skvělém...

V akci scAvenger 2 nesundáte prst ze spouště

scAvenger 2

Loď je plná nepřátel, pomalu se vám rozpadá před očima a záchranný tým má před sebou ještě pěknou štreku. Je na čase...

Prazvláštní sci-fi The Alpha Device má naprosto filmový příběh

The Alpha Device

The Alpha Device není ani tak hra, spíš zážitek podepřený úžasným dějem, z jehož vyprávění rozhodně neodvodíte, jak...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz