Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Focus – Portal znovu a jinak

aktualizováno 
Jde po geniální hře od Valve využít nápad s teleportováním naprosto jiným způsobem? Nejnovější dílko od Jesseho Vernbuxe dokazuje, že ano.
80

Focus

Platforma: Freeware
Výrobce: Jesse Venbrux

  • Teleport & zpomalení času
  • Akční řešení rébusů
  • Efekty při zpomalení
  • Kratší

Stáhnout

focus_poster

focus_01Zdá se, že v posledních týdnech jako by indie scéna vydávala jednu zajímavější hru za druhou. Skoro se slzou v oku vzpomínám na doby pixelových experimentů o rozlišení 20x30 bodů či na bizarní arkády s cílem zničit co nejméně věcí. Náš známý indie vývojář Jesse Vernbux (Ark 22, Umbrella Adventure) tentokrát spíchl cosi, co by za normálních okolností byla tradiční plošinovka hratelností ne nepodobná nedávnému In a Dungeon.

focus_02Jesse ale celý koncept okořenil hutnou dávkou Portalu a Maxe Payna. Nejprve to základní. Máte sérii lineárních levelů, každý o velikosti jedné obrazovky, a v každém musíte vyřadit žluté kolečka aby se otevřela cesta dále. Někdy na kolečka stačí šlápnout, jindy je potřeba použít výbušniny. Během prvních několika kol by se mohlo zdát, že tu máme další generickou plošinovku, ale chyba lávky!

focus_03Poté se totiž panák naučí trik s teleportováním a hra získá zcela nečekané prvky. Mezerníkem vytvoříte kolem panáka bublinu a pomocí šipek si vybíráte kam se uvnitř této chcete teleportovat. Vždycky po teleportu zůstane zachována hybnost vašeho pohybu, a navíc se můžete teleportovat i za letu (tj. mnohonásobně). Váš dosah se časem zvětšuje, ale s ním přibývá i schopností protivníků. Kde zpočátku běžné mnohonásobné teleportování stačilo na překonání velké propasti, budete při setkání s roboty odpalujícími rakety potřebovat druhou featuru přímo související s bublinou.

focus_04A to je zpomalení času. Jakmile zapnete bublinu, čas se zpomalí na celé obrazovce. Uvnitř bubliny ale čas plyne ještě mnohem pomaleji. Nejde jen o eye candy efekt a záchranou ruku méně schopným hráčům. Například v pozdější části hry je jedinou možností ke zničení žlutých koleček nalákat k nim superrychlé a superobratné nepřátelské rakety, které musíte nechat vletět až těsně k sobě i když jste uvnitř bubliny. Jindy zase musíte aktivovat minu a stihnete se teleportovat pryč přesně v okamžik efektně zpomalené detonace.

Jesse ví, co táhne, a audiovizuální stránka hry, byť sama o sobě na první pohled velmi tuctová, je s teleportem a zpomalením času přímo propojená. Deformování prostoru, změna zabarvení uvnitř bubliny, zpomalené výbuchy, všechno funguje tak, jak má a navozuje opojující cool efekt.

Focus nepatří mezi nejdelší hry, a dokonce i level design by občas mohl z teleportování a zpomalení těžit více, přesto se jedná o výrazně nadprůměrné dílko, ve kterém si do sytosti vychutnáte každý zpomalený výbuch a každé nefér uniknutí raketové salvě.

Autor:


Hodnocení hry

Naše hodnocení

80 %

Hodnocení čtenářů

73 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 24 čtenářů

Témata: Raketa, Robot

Nejčtenější

Oolite je bezedná studna vesmírné zábavy ve stylu Elite

Oolite

Vesmír Oolite je téměř nekonečný, stejně jako počet hodin, které v něm můžete prožít. Jen pozor, hra je retro v každým...

RoonSehv: NeTerra je po všech stránkách dokonalé dobrodružství

RoonSehv: NeTerra

Jedna z nejslavnějších adventur zdarma? Ne tak docela. RoonSehv je jen kopie Mystu. Ale zato v každém ohledu...V [REC] Shutter se vám bude pořád motat hlava. Doslova.

[REC] Shutter

Neobvyklá mechanika strachu v této jinak zajímavé hororové hře způsobuje, že pokud má hrdina strach, obrazovka se...

Další z rubriky

Oolite je bezedná studna vesmírné zábavy ve stylu Elite

Oolite

Vesmír Oolite je téměř nekonečný, stejně jako počet hodin, které v něm můžete prožít. Jen pozor, hra je retro v každým...

Intimate, Infinite je bez kontextu nepochopitelný zážitek

Intimate, Infinite

Divná spleť hádanek a nenavazujících událostí a scén. Bez znalosti krátké novely Jorge Luis Borgese se v této hře...

Endless Sky s otevřeným vesmírem budete hrát i stovky hodin

Endless Sky

Všechno, co byste očekávali a chtěli od vesmírné hry v Endless Sky najdete. Stovky galaxií, souboje na ostří nože,...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz