Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Food Force – zachraňte svět před hladomorem!

  12:00aktualizováno  12:16
Charitativní hra OSN vám nenásilnou formou představí její potravinový program. V šesti rozličných misích si zalétáte vrtulníkem, postavíte fungující ekonomiku, budete vyjednávat s povstalci či sestavovat vhodný nutriční jídelníček. To vše v profesionálním zpracování.
90

Food Force

Platforma: Freeware
Výrobce: UN

Stáhnout

Food ForceFreewarové hry jsou nejen volným ringem pro originalitu a kreativnost amatérských vývojářů. To záhy pochopily i velké firmy, jež pomocí reklamních her oslovují své potenciální zákazníky, lákají ke sledování filmů či zakoupení komerčních her. Přesto není prostor v této oblasti stále zaplněn a zatímco komerční tituly ustrnuly na pouhém zvyšování číslovek u zaběhlých sérií, vstoupila do freewarových vod i americká armáda s profesionálně zpracovaným válečným titulem America´s Army: Special Forces, novodobým Strýčkem Samem. Jako protipól se pak může jevit oblast charity. Zatímco rekrut nových vojáků skrze akční střílení se zdá logický, propagace programu OSN pro potraviny, založená navíc na nenásilném přístupu, je jako dráždit krocana červeným hadrem. Jak dopadla tato bílá holubice na pódiu zábavy ovládaném Impy a brokovnicí z Moorhuhnu? 

Food ForceHlavním úkolem Food Force je seznámit děti s problémem hladomoru, jenž zabije ročně na světě víc lidí, než AIDS a malárie dohromady. V šesti misích se pokusíte zachránit ostrůvek Sheylan, jenž leží někde uprostřed Indického oceánu. Každá mise přitom představuje odlišnou hru. Postupně budete pátrat po hladových ve vrtulníku, míchat potraviny s optimální nutriční hodnotou, shazovat balíky s pomocí z letadla do přesně vymezeného prostoru, nakupovat potraviny od jednotlivých bohatých států za co nejpříznivější cenu, vyjednávat se vzbouřenci, odminovávat cestu pro průjezd konvoje a nakonec simulovat vlastní obnovu vesnice, nastartovávat v ní normální život a budovat nezávislost obyvatel na další pomoci. 

Food ForceJeště v žádné hře jsem se nesetkal s takovou multižánrovou směskou, jež vám nabídne akci, náznak adventury, logické puzzle a budovatelskou strategii. Bohužel jednotlivé hry nejsou pro „pařana“ nijak obtížné a hluboce rozvedené. Neznamená to však, že by se u Food Force nudil. Díky bodové motivaci a výsledkové listině na internetu se budete snažit nejen splnit úkol, ale přímo excelovat a být ten největší slepicobijec – tedy pardon – potravinový expert. A excelovat ve hře, kterou zvládne každé dítě, to je přece lepší výzva, než být první v arkádě se skrytými bonusy, ke kterým se normální člověk nedostane, protože je odrazen již na začátku. 

Značnou část hry (a bohužel i velikosti) tvoří animace a videa. Každá mise je uvozena intrem, následuje podrobný trénink a po vlastním levelu ještě souhrnné video, jak právě proběhlá hra vypadá ve skutečném životě. Možná vás překvapí, jak neskutečně blízko k sobě mají. 

Food ForceI když byla celá hra vytvořena jen za pomocí několika produktů společnosti Macromedia, pyšní se precizním zpracováním. Samotné „minihry“ by sice mohly být graficky propracovanější, přesto celkový dojem je bombastický. Food Force v sobě spojuje videohru, multimediální výuku a filmový zážitek. Zatím jsem se nezmínil o žádných záporech. Velkým mínusem je 200MB velikost souboru a také anglický jazyk. V některých titulech angličtina nevadí, mnohé výrazy se již zaběhly, ale zde je to jako u adventury. Bez její znalosti neporozumíte brífinkům a poselstvím, jež se vám snaží hra předat a zážitek sráží na polovinu.

Food Force je nepochybně velmi zajímavá hra, kterou byste měli rozhodně vyzkoušet. Proslýchá se, že se podobnou cestou vydá možná i Červený kříž. Třeba z toho vznikne druhý Theme Hospital :-). 


Autor:


Hodnocení hry

Naše hodnocení

90 %

Hodnocení čtenářů

65 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 96 čtenářů

Nejčtenější

RoonSehv: NeTerra je po všech stránkách dokonalé dobrodružství

RoonSehv: NeTerra

Jedna z nejslavnějších adventur zdarma? Ne tak docela. RoonSehv je jen kopie Mystu. Ale zato v každém ohledu...

V morovém Plague by se mlha a napětí dalo krájet

Plague

Doktor s morovou maskou nespí ani v noci a zrovna vy máte smůlu, že se mu připletete do cesty. Pomůže vám hustá mlha...V utopické From Ivan manipulujete lidmi pomocí přáníček

From Ivan

Podobně jako v Papers, Please, i tahle víceméně textová hra nastiňuje nepříjemnou realitu života pod dohledem totalitní...

Další z rubriky

RoonSehv: NeTerra je po všech stránkách dokonalé dobrodružství

RoonSehv: NeTerra

Jedna z nejslavnějších adventur zdarma? Ne tak docela. RoonSehv je jen kopie Mystu. Ale zato v každém ohledu...

V morovém Plague by se mlha a napětí dalo krájet

Plague

Doktor s morovou maskou nespí ani v noci a zrovna vy máte smůlu, že se mu připletete do cesty. Pomůže vám hustá mlha...

Oolite je bezedná studna vesmírné zábavy ve stylu Elite

Oolite

Vesmír Oolite je téměř nekonečný, stejně jako počet hodin, které v něm můžete prožít. Jen pozor, hra je retro v každým...Najdete na iDNES.cz