Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Football Manager - virtuální kouč

  12:00aktualizováno  29. března 10:56
Fotbal, to je především dřina. To vám řeknou snad všichni trénéři na světě. A pokud si chcete vyzkoušet, jaké to je, být takovým fotbalovým trenérem a zkusit přivést své mužstvo ke slávě, prosím, tato hra je na to jak dělaná.

Football Manager

Platforma: Freeware

Stáhnout

Football Manager je strategická hra simulující činnost fotbalového manažera. Verze 5.02 je  jubilejní desáté pokračování této výborné hry. Vůbec první vydání hry, Football Manger 1.0, které vyšlo v srpnu 1999, obsahovalo jen 1. českou ligu, evropské poháry, nákupy nebo prodeje hráčů, tabulky všech hráčů, řízení ekonomiky a pouhých 10 sezón. Nynější verze obsahuje daleko více možností a mnoho příjemných drobností, které hře dodají sympatický vzhled.

Football ManagerPři zahájení nové hry si můžete vybrat kterýkoliv klub z 1. nebo 2. ligy ČR. Takže je na vás, jestli zvolíte postupnou kariéru, začínající v zadluženém klubu 2. ligy (viz třeba Prostějov), udělat z něj velkoklub a třeba jednou vyhrát ligu mistrů nebo se vetřete do fotbalové Sparty s vysokými ambicemi vyhrát ligu a uspět v evropských pohárech hned na začátku. Určitě realističtější je ta 1.varianta.

Navíc zde přibyla možnost, vytvořit si svůj vlastní tým se svými vlastními hráči. To může být velice zajímavé a chytlavé, jestliže vidíte, že za váš tým proti božské Spartě v poháru dával gól váš kamarád ze školy známý svou extrémní nepohyblivostí z tělocviku. Football Manager je podobně jako známý fotbalový manažer Czech Soccer Manager rozdělen na jednotlivá hrací kola – ono známé tlačítko pokračovat, pokud jste CSM někdy hráli, víte, co mám na mysli. Pod tímto tlačítkem se jich nachází ještě více dalších. První, určitě nejdůležitější, je tlačítko manažer. Níže se nachází mnoho důležitých věcí, které pomáhají k správnému chodu mužstva. Finanční problémy by vám neměly hrozit při pečlivě připraveném rozpočtu, který vám podle vašich sezónních cílů spočítá, kolik utržíte či naopak kolik si budete muset půjčit na úvěr v bance. Tento úvěr už je řešení v nouzi, je velice nevýhodný, protože vydřiduši v bance po vás chtějí kvantum financí navíc a jestli se vám nepodaří rychle nějaký úspěch, nemáte šanci ho splatit a váš klub skončí hluboko pod únosnou hranicí dluhů. Péče o stadion vám může přilákat spousty dalších návštěvníků. Takže záleží opět na vás jestli chcete vyhřívaný trávník, umělé osvětlení a „plný dům“ nebo necháte stadion pustnout a noví diváci o vás nezavadí. Jestliže chcete aby se dostavovaly výsledky, o své hráče byste se měli starat a mít je „jako v bavlnce“. Football ManagerUrčitě budou spokojenější s větším počtem tréninkových ploch a určitě neohrnou nos nad zbrusu novou smlouvou s platem dvakrát převyšujícím ten minulý. A spokojenost vašich hráčů je základem úspěchů.

Další kapitolou je obchod s hráči a nutno uznat, že přetahování o hráče se autorům povedlo velice dobře. Máte možnost koupit kteréhokoliv hráče z Čech a můžete i zabrousit do zahraničí, ale jestli nemáte dostatek peněz, ani to nezkoušejte. Pro srovnání – průměrný hráč z domácích poměrů stojí asi 10 mil. korun, za průměrného Itala dáte v přepočtu asi 150 mil. korun. Velice výhodný je ovšem nákup hráčů z východních zemí, kteří jsou k dostání zhruba za 60 mil. a jejich kvalita je neocenitelná a v mém případě příjem za jejich následný prodej činil hlavní zdroj financí vůbec.

Ve hře je několik tabulek se statistikami (nejlepší střelce, brankáři,…) a rovněž tu najdete pět ukazatelů, jak na tom je váš tým, a to: kvalita hráčů, forma hráčů, stadion, ekonomika a návštěvnost. U hráčů samotných známe jen jejich kvalitu a morálku. Po vypiplání svého mužstva se dostáváme kliknutím na tlačítko pokračovat do předzápasového prostředí, kde stanovíme taktiku, sestavu a způsob hry, jakým chceme soupeře zdolat. Je nutné dodat, že vypsáním prémií na zápas se hráčům o něco zvedne morálka a do soupeře se pustí ještě s větší vervou.

Football ManagerSamotný průběh zápasu není nic jiného než sledování časového průběhu a čekání na zablikání nápisu GÓÓL. Změnu taktiky či střídání lze provést jen o poločase, to se mi zdá jako malá chyba, protože vedete-li na Spartě v 75. minutě 1:0, určitě nebudete do soupeře bezhlavě bušit dál a naopak byste chtěli betonovat a betonovat. Po skončeném zápase se můžete podívat, jestli se týmu zvedla morálka či naopak trochu poklesla. Každopádně k tomu, abyste ze svého oblíbeného klubu udělali to, co z něj udělat chcete, k tomu vám musí postačit 40 sezón.

Nutno uznat, že hra Football Manager za ty tři roky vývoje doznal obrovského zlepšení. Stále však stojí ve stínu svého známějšího kolegy CSM. Vzhledem k tomu, že je na našem serveru volně ke stažení, myslím, že stojí za to si jej zahrát a zhodnotit, určitě nebudete litovat, pokud jste sportovními fandy.

Autor:


Nejčtenější

V surreálné a děsivé Rot je svět kolem vás ve smyčce

Rot

Horor s obtížně čitelným dějem, ale nekonečně podmanivou atmosférou. Rot má vizuál, který vám vyrazí dech.

V pohádkovém Shattered bojujete proti zlu svým ptačím zpěvem

Shattered

Ostrov ptačích pěvců je v ohrožení a jen vy, jakožto nejzdatnější z nich můžete vše zachránit. Tedy, pokud vás neodradí...V Monster Sanctuary jste pánem divé zvěře a Pokémonů

Monster Sanctuary

Podobně jako ve slavných Pokémonech, i v této hře za sebe necháváte bojovat zvířecí kamarády. Monster Sanctuary je...

Další z rubriky

Intimate, Infinite je bez kontextu nepochopitelný zážitek

Intimate, Infinite

Divná spleť hádanek a nenavazujících událostí a scén. Bez znalosti krátké novely Jorge Luis Borgese se v této hře...

V Monster Sanctuary jste pánem divé zvěře a Pokémonů

Monster Sanctuary

Podobně jako ve slavných Pokémonech, i v této hře za sebe necháváte bojovat zvířecí kamarády. Monster Sanctuary je...

V utopické From Ivan manipulujete lidmi pomocí přáníček

From Ivan

Podobně jako v Papers, Please, i tahle víceméně textová hra nastiňuje nepříjemnou realitu života pod dohledem totalitní...Najdete na iDNES.cz