Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Fractal Tetris - legenda slaví kulatiny

  12:00aktualizováno  12:52
Věřte nebo ne, ale tetrisu je letošní rok 20 let. Legendární hra ruského programátora Alexeje Pajitnova se dočkala tisícovek klonů a jeden z nich vám právě dnes přinášíme. Ač vypadá trošku jinak než původní dílko, její zábavnost je stejná jako u jejího pravzoru.
60

Fractal Tetris

Platforma: Freeware
Výrobce: Imitation Pickles

Stáhnout

Fractal TetrisTetris je hra, která narozdíl od mnoha svých konkurenčních součastníků přečkala až do dnešních dní. I když pravda, původní verzi od Alexeje Pajitnova asi nikdo z našich občanů neviděl. Ta totiž vznikla v roce 1985 na ruském počítači Electronica 60, který se v našich končinách nevyskytuje.

Její autor - Alexej Pajitnov tehdy pracoval na výzkumu umělé inteligence a protože měl zálibu v hlavolamech a přitom měl k dispozici již zmíněný stroj Electronica 60, rozhodl se naprogramovat logický rychlík, který dostal později název Tetris a který se stal asi nejpředělávanější hrou na světě.Mnou dnes představovaná hra je, jak jste jistě podle jejího názvu pochopili, také klonem původní klasiky. Nese název Fractal Tetris a jejím autorem je team Imitation Pickles v čele s člověkem jménem Phil Hassey. Ten je autorem řady dalších games, zmiňme například The Rustic Classics, Dan and Dougs Adventures in the Holy Land, Butterflies, Pretty in Pink či Cuzco's Goat Bloat Game. 

Fractal Tetris Fractal Tetris není prvním pokusem Philla Hasseyho o předělání tetrisu do svého vlastního aranžmá. Pokusil se o to už v kolekci předělávek starých her nazvané "The Rustic Classics", ovšem zde hra díky nevalnému grafickému interface zanikala mezi ostatními gameskami. I když zábavná byla přibližně stejně jako skoro všechny klony starého dobrého Tetrisu. Tetris je totiž hrozně návykový a pokud ho některý z programátorů vyloženě nezmrví, dá se hrát téměř vždycky. A protože se Imitation Pickles nepodařilo Fractal Tetris zpackat, platí onen výše uvedený výrok o návykovosti a hratelnosti i o jejich hře, kterou zde dnes přinášíme.

Fractal Tetris je obyčejný Tetris napsaný za pomocí Pythonu. V hlavním menu umožňuje nastavit si obtížnost 1 - 10, která se pak projeví v rychlosti padání kostek. Hra umožňuje přepínání mezi Full-Screen a Window režimem a grafika Fractal Tetrisu je docela povedená. A proč je v názvu hry slovo "Fractal"? Fractal TetrisProtože na pozadí všech obrazovek se objevují náhodně vykreslené fraktálové obrazce, toť celá záhada. Během hry vás pak bude obveselovat příjemná MIDI muzika, kterou lze vypnout v případě, že vás její poslech značně omrzí nebo máte k poslechu něco vlastního.

Instalační soubor Fractal Tetrisu zabírá jen 1,82 MB a rozbalený na disku pak zabírá kolem 5 MB, což je na Tetris docela hodně. Jenže doby, kdy hra zabírala pár kilobajtů jsou už dávno pryč a tak nezbývá než u tohoto nedostatku prostě přivřít oči. Máte-li chuť se prostě jen tak odreagovat, pak vám Fractal Tetris určitě k tomuto účelu poslouží. Jeho výhodu je, že ho můžete hrát každý den a jeho zábavnost bude pořád stejná.


Autor:


Hodnocení hry

Naše hodnocení

60 %

Hodnocení čtenářů

42 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 13 čtenářů

Nejčtenější

V morovém Plague by se mlha a napětí dalo krájet

Plague

Doktor s morovou maskou nespí ani v noci a zrovna vy máte smůlu, že se mu připletete do cesty. Pomůže vám hustá mlha...

V utopické From Ivan manipulujete lidmi pomocí přáníček

From Ivan

Podobně jako v Papers, Please, i tahle víceméně textová hra nastiňuje nepříjemnou realitu života pod dohledem totalitní...Další z rubriky

Oolite je bezedná studna vesmírné zábavy ve stylu Elite

Oolite

Vesmír Oolite je téměř nekonečný, stejně jako počet hodin, které v něm můžete prožít. Jen pozor, hra je retro v každým...

V psychoanalytické The Shape On The Ground nejste hráč, jste pacient

The Shape On The Ground

Máte sklony k sadismu, depresi, nebo jste jinak sociálně nestálí? The Shape On The Ground není hra, ale psychologický...

Peace-Keeper je nepřetržitá a brutální řežba

Peace-Keeper

Skvělých 3D akcí je mezi Plnými Hrami pomálu a Peace-Keeper je o to cennějším přírůstkem. Krvavá a rychlá akce se tady...Najdete na iDNES.cz