Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Fragile Assault – vesmírná střílečka made in ČR

  12:00aktualizováno  2:59
Vesmírných stříleček jsme zde měli již nespočetně. Ta dnešní pochází od českých autorů a má skvělou grafiku, šest nadupaných misí s poutavým příběhem a další povedené vychytávky. Odoláte?
80

Fragile Assault

Platforma: Freeware
Výrobce: Martin Sikora

Stáhnout

Fragile AssaultKdyž hrajete x-tou vesmírnou střílečku, vyvolá ve vás každý nový titul jisté obavy. Copak se dá v žánru, v němž vzniklo pravděpodobně nejvíce klonů, vylepšit? Co nového hráči nabídne, aby se nestal jen dalším kouskem, co zapadne do šedi dlouhého zástupu? S ještě větší nedůvěrou jsem přistupoval k české hře Fragile Assault, která k nám dorazila přes lokační systém. Co tedy způsobuje, že jsou vesmírné akce tak populární? Jsou to právě bílé vrány, které vystupují z řady. A jednou z nich je i dnešní hra.

V nedaleké budoucnosti lidstvo osídlí planetu Mars. Život zde ale není žádný med, musíte bydlet ve sklenících a marťanská strava není zrovna francouzská kuchyně. A tak se časem stala tato planeta vyhnanstvím pro nejhorší trestance. Těch zde bylo záhy více než strážců a obavy ze vzpoury rostly. Pak se signál z Marsu odmlčel. Došlo ke vzpouře? Co se zde odehrálo? To vše budete muset v roli pilota vesmírného korábu odhalit. Před každou ze šesti misí je vám postupně odkrýván kousek napínavého příběhu.

Fragile AssaultNa rozdíl od nedávno recenzované české letecké akce Ne43: Kov na kov kokpit svého letounu neopustíte a ani nebudete mít možnost svůj stroj před každou misí vyměnit. Ale protože nejde o žádnou popelnici, můžete s ní bez problému absolvovat všechny mise. Slovo „křehký“ v názvu hry nabude časem svého významu. Vaše palebná síla totiž bude muset ustoupit a převaha nepřátel vás donutí zabývat se především obranou a hladinou štítů. Každá mise je rozdělena na několik částí, po nichž si můžete vydechnout a hlavně zakoupit nějaké vylepšení, jako jednorázovou obnovu štítů nebo zdraví, jejich automatické obnovování, zvýšení rychlosti či zkušeností a palebné síly. Jak jsem již předeslal, je nejlepší investovat právě do obranných mechanismů. Část misí budete muset střílet proti rojům asteroidům, ke kterým se záhy přidají různé povstalecké jednotky. Ze zničených jednotek také občas vypadne nějaký ten bonus.

Fragile Assault je klasická skrolující vesmírná střílečka, které nechybí žádná standardní vlastnost zakladatelů tohoto žánru. S lodí se můžete pohybovat ve všechFragile Assault směrech. Na hřbetě nesete několik zbraní, které umožňují díky ovládání myší střelbu nezávislou na směru letu. Můžete tak letět vpřed a současně ostřelovat soupeře po stranách. 

Grafika hry mě nadchla. Váš vesmírný koráb je velmi detailní a animovaný. Při pohybu do stran se třeba zobrazuje v protisměru zapnutý směrový pohon. Smršť asteroidů je pastvou pro oči, povedené jsou i nepřátelské jednotky a efekty. Propracovanost nechybí ani v menu a věřte mi, že i tak prostá věc jako ostré fonty není vůbec pravidlem. Zvuky a hudba se do hry hodí, ale já si je osobně vypnul, protože mě hudba ve střílečkách většinou ruší a po čase z ní chytám záchvaty. Přesto oceňuji, že jde o originální výtvor a není vykradena z jiných titulů. Fragile Assault není příliš rozsáhlý a dá se dohrát během několika desítek minut. Autoři se však s tématikou vesmírné střílečky poprali na jedničku a doufám, že neusnou na vavřínech a pustí se do dalších projektů. :-)

Autor:


Hodnocení hry

Naše hodnocení

80 %

Hodnocení čtenářů

39 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 19 čtenářů


Nejčtenější

Dream Of Me je skvělá puzzle hra, která vás nevede "za ručičku"

Dream Of Me

Dream Of Me je zástupce oblíbeného žánru hádanek, ve kterém se málokdy objeví něco vyloženě nového. Tahle graficky...

A Day In The Lie je zpověď masového vraha, která vás šokuje

A Day In The Lie

Krátká, přesto intenzivní výpověď člověka, který vzal jiným lidem život. Bloumavou a smutnou atmosféru si užijete jen...Další z rubriky

V některých situacích v Close Your Eyes je lepší se nedívat

Close Your Eyes

Existuje snad děsivější představa, než zavřít oči před blížícím se nebezpečím a doufat, že se vám jen zdá? Ve skvělém...

Před nepřáteli v Brother Wake Up se budete muset perfektně schovávat

Brother Wake Up

Černobílý svět této adventury se sice podle všeho nachází ve snu, ale spíš je to pěkná noční můra. Pomalu ubíhající čas...

V Balls Of Duty se fotbal hraje hodně netradičně, v tanku

Balls Of Duty

V této politicky nekorektní arkádě se hraje fotbal, jak jinak, nekorektně. Tým nacistů vyráží proti týmu...Najdete na iDNES.cz