Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Franta Potrubář - návrat Pipemanie

  12:00aktualizováno  17. října 2:47
Na principech klasického logického rychlíku Pipemania je postaven vtipný a zábavný příspěvek do soutěže BW Game Competition. Povede se vám provést vodu přichystanými ventily a zabránit potopě?
60

Franta Potrubář

Platforma: Freeware
Výrobce: The Dobrovod

Stáhnout

Franta PotrubářFranta Potrubář – už jen název tohoto logického rychlíku, jenž se taktéž účastnil prvního ročníku soutěže BonusWeb Game Competition, vypovídá o tom, že po příběhové stránce nebude tahle hra brána úplně vážně. Jejím autorem je programátor The DOBROVOD, jenž krom zakládání si na velkých písmenech v přezdívce proslul zatím spíše menšími, ale vždy originálními a hratelnými tituly jako Falling Shit (kde hráč v roli toaletáře uhýbal padajícím exkrementům) či Červové X. Franta Potrubář je pěknou variací na klasickou tématiku Pipemania – hra, kde je třeba pomocí různě tvarovaných trubek vést vodu. Konkrétně se vše odehrává na ploše rozdělené do čtvercových políček, kde se čas od času najde ventil. Po uplynutí určitého časového limitu začne z daného místa na okraji téci voda – a je na hráči, aby ji provedl všemi ventily, jež se v úrovni nacházejí, aniž by někde vytekla mimo kovové roury.

K mání je několik různě tvarovaných trubek, vždy v počtu čtyř. Ty se náhodně generují, a tak pokud zrovna není v nabídce žádoucí tvar, stačí položit některý jiný na plochu a doufat, že se kýžený dílek objeví. Konkrétně lze do čtverců umístit rovné trubky směrem horizontálním i vertikálním, "křižovatku", jednoduché zatáčky do všech možných směrů a dva druhy šikmých trubek proti sobě. Franta Potrubář má celkem sto úrovní propojených příběhem, v němž lze někdy volit z více možností, které ovlivní postup a mohou hráči přidat bonusové životy. Obtížnost ale rychle roste a dostat se před dvacátý level už je opravdu těžká práce. Proto dohrání zůstává spíše jen teoretickou možností. Grafické zpracování je velmi schematické, nicméně nepostrádá slušnou dávku roztomilosti a rozhodně hru nijak neshazuje. Zcela absentuje hudba a zvukové efekty.

Franta Potrubář Franta Potrubář

Vyjádření porotců:

Tomáš Krajča (72%): Dobrý nápad, vtipně zapracovaný příběh, až překvapivě chytlavá hratelnost. Na druhé straně poněkud spartánské provedení a příliš rychle rostoucí obtížnost.

Dan Viktorin (40%): 25/50 za hratelnost, 15/30 za grafiku, 0/20 za ozvučení -> celkově 40/100 možných.

Michal Polesný (50%): Tisíckrát okopírovaný nápad v podání hry Franta Potrubář kupodivu nepůsobí omšele. Je vidět, že občas platí ono „stará láska nerezaví“. Graficky už ale tahle freewarovka solidně koroduje.

Ondřej Zach (50%):
Klady: Klasický rychlík, který vždy dokáže potěšit
Zápory: Pouze průměrné zpracování.

Franta PotrubářMichal Acler (35%):
- hra není bůhvíjak originální
- zpracování slabší
- chybí mi tu zvuky nebo hudba

Alena Varkočková (55%)
-průměrný remake
-dosti návykové
-slabé technické zpracování, absence hudby

David Sillmen (75%): čistě logická záležitost, kde uzavíráte potrubí není vůbec špatná, i když možná trochu náročná. Časový limit je tvrdý a nabízené stavební součástky občas nepoužitelné. Každopádně ale hru vyzkoušejte.

Petr Poláček (55%):
Plus – hratelnost, ovládání
Minus – grafika, zvuky, hudba

Zdeněk Polách (70%): Pěkný logický rychlík. Ani kdybyste mě krájeli, nevzpomenu si přesné jméno hry, kterou mi připomíná, protože jsme ji hráli na střední skoro pořád a překřtili jsme ji na Kutila Tima. Nicméně pokud si chcete potrápit mozkové závity, doporučuju. Důvod, proč jsem dal tak málo procent je, že mi hra přijde pro běžného hráče hodně těžká.


Autor:


Hodnocení hry

Naše hodnocení

60 %

Hodnocení čtenářů

36 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 16 čtenářů

Nejčtenější

RoonSehv: NeTerra je po všech stránkách dokonalé dobrodružství

RoonSehv: NeTerra

Jedna z nejslavnějších adventur zdarma? Ne tak docela. RoonSehv je jen kopie Mystu. Ale zato v každém ohledu...

V morovém Plague by se mlha a napětí dalo krájet

Plague

Doktor s morovou maskou nespí ani v noci a zrovna vy máte smůlu, že se mu připletete do cesty. Pomůže vám hustá mlha...Další z rubriky

RoonSehv: NeTerra je po všech stránkách dokonalé dobrodružství

RoonSehv: NeTerra

Jedna z nejslavnějších adventur zdarma? Ne tak docela. RoonSehv je jen kopie Mystu. Ale zato v každém ohledu...

V [REC] Shutter se vám bude pořád motat hlava. Doslova.

[REC] Shutter

Neobvyklá mechanika strachu v této jinak zajímavé hororové hře způsobuje, že pokud má hrdina strach, obrazovka se...

Endless Sky s otevřeným vesmírem budete hrát i stovky hodin

Endless Sky

Všechno, co byste očekávali a chtěli od vesmírné hry v Endless Sky najdete. Stovky galaxií, souboje na ostří nože,...Najdete na iDNES.cz