Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Free Abuse- skvělá předělávka legendární plošinovky

  12:00aktualizováno  4. září 10:57
Přibližně před deseti lety kralovaly na většině herních platforem plošinovky. Několik z nich skutečně vešlo do historie. Sharewarový čtyřlevelový zázrak - Abuse, o němž jsem dlouhá léta jen slyšel jak se usídluje na předních příčkách nejlepších her století. Po letech, kdy už je plošinovek jako šafránu, jsem měl možnost zahrát si jeho remake - Free Abuse. Takže pokud jste oddaní pamětníci, čtěte dál...

Free Abuse- skvělá předělávka

Platforma: Freeware
Výrobce: Crack Dot Com

Stáhnout

Free Abuse- skvělá předělávka legendární plošinovkyDnes zde máme opět další důkaz, co umí šikovné programátorské ručičky. Chcete si zahrát vaší oblíbenou gamesku, ale nemůžete ji nikde sehnat? Zkuste si ji naprogramovat sami. Ještě lepší příklad je však ten, když má někdo třeba osm let starou hru na harddisku, ta se už neprodává, a mnoho lidí po ní touží. V tu chvíli si programátor zkouší sehnat okolní tým (grafiky, hudebníky a podobně) a začne dělat remake oblíbeného dílka. Přidá se pár dobrých nápadů a také trochu těch lahůdek, aby se hráč mohl dostatečně nabažit. Po několika měsících, (většinou) je dílko hotové, vydá se jako freeware, a pak mohou už jen čekat na úspěch. Když se dostaví, mají alespoň co oslavovat.

Jednoho dne dostal muž jménem Justin Cassidy nápad znovu udělat slavný sharewarový projekt Abuse, což byla jedna z plošinovek na PC. Zda se mu to podařilo, to se dozvíte po dočtení této recenze,jež vás poté určitě přinutí kliknout na download.

Jelikož jsem sharewarový originál nikdy nehrál, ani neviděl, za což se dodnes stydím ( To bys měl :) – pozn. Dvaid), přivítal jsem možnost doplnit si „recenzentovo základní vzdělání“ a pustil se do recenzování.

Free Abuse- skvělá předělávka legendární plošinovkyPrvní verzi, jež jsem objevil, byla pro Windows. Po spuštění se rozlišení monitoru přeplo na 320 x 200, s nímž měl můj monitor nemalé problémy, při hraní nehrála hudba, i když byla nakopírovaná v adresáři. Již tehdy jsem cítil, že „ něco na tom remaku je“, a tak jsem se na radu Read Me souboru, vydal na oficiální stránku vypátrat verzi dosovskou. (Na homepage jsou sice pro W32 verzi opravné soubory, ale já jim moc velkou důvěru nedávám, leda byste si chtěli zahrát speciální levely po síti čí po internetu, což s Win verzí jde, s dosovskou nikoliv, ale já to oželím...) Onu verzi zde také dnes nacházíte.

Ano, čekala na mě! Řádně updatovaná, s několika levely navíc. Po stažení a konfiguraci zvukové karty (soubor SETUP.EXE) jsem věděl, že se mohu dát do opravdového hraní. Je zde rozlišení 640x480, zcela bezproblémové a hudba se mi ze sluchátek také ozvala. Hezké!

Již od prvních sekund se mě začala zmocňovat nostalgie na starou dobrou Amigu 600. Již jsem dlouhá léta vlastnil. To hrabání disketové mechaniky...ale no tak Ondro, probuď se!

První level (nultý nepočítám, ale ve Free Abuse opravdu je) vás pěkně vede za ručičku, jako maminka v útlém dětství přes přechod, radí vám, co se čím ovládá, což potěší, zváště, když máte jen zkušební nepřátele, a těmi jsou létající talíře. Tak se ve Free Abuse naučíte chodit, a druhý level vás přenese do tvrdé reality plné nejrůznějších vetřelců a nástrah. Když na mě vyrazil z hrozným řevem první vetřelec, věděl jsem, že díky atmosféře tahle plošinovka bude hostem na mém harddisku minimálně, dokud ji nedohraji. (Pozice mám uložené, alieni třeste se) Temné prostředí, spousty krve :-D, nervyrvoucí MIDI, prostě paráda, a po delší době hodně parádní plošinovka.

Free Abuse- skvělá předělávka legendární plošinovkyMluvil jsem o lahůdkách, co tedy za svých zruba 5 MB dostanete? (Jen pro zajímavost, nepovedená Win verze má 2 MB.) Jednak (prý) kompletní hru + levely navíc, kompletní mapy levelů a celý web hry v offline podobě, což se nevidí často. Dále je zde skrytý editor levelů, který se ve windows verzi nespustil vůbec. Práci s ním jsem zatím neměl možnost příliš prozkoumat, ale jistě si na to někdy udělám čas. Spouští se parametrem -edit. Pro spoustu dalších parametrů (a návodu, jak parametry zadávat), si přečtěte Read Me soubor.

Jak tak vidím, moc jsem vám o hře neřekl, ale snad jsem vás dostatečně „namlsal“. Tedy aspoň toho, kdo miluje plošinovky. A to je vlastně dobře, aspoň si ji pořádně vychutnáte (a možná, že někdo smutně zavzpomíná, jak před dávnými časy bylo plošinovek habaděj). A musíte se také kouknout na screenshoty. Je to zábava na hodně dlouho, takže mi nezbývá než popřát vám slastné dohrání Free Abuse. A teď mě omluvte, musím vstoupit do teleportu....(Mě také omluvte, zítra Plné Hry nevyjdou. Zatemňuji pokoj, vyháním rodiče na dovolenou a začínám pařit, jupajdoujáááá... - pozn. Dvaid)

Autor:


Nejčtenější

V surreálné a děsivé Rot je svět kolem vás ve smyčce

Rot

Horor s obtížně čitelným dějem, ale nekonečně podmanivou atmosférou. Rot má vizuál, který vám vyrazí dech.

V Monster Sanctuary jste pánem divé zvěře a Pokémonů

Monster Sanctuary

Podobně jako ve slavných Pokémonech, i v této hře za sebe necháváte bojovat zvířecí kamarády. Monster Sanctuary je...V pohádkovém Shattered bojujete proti zlu svým ptačím zpěvem

Shattered

Ostrov ptačích pěvců je v ohrožení a jen vy, jakožto nejzdatnější z nich můžete vše zachránit. Tedy, pokud vás neodradí...

Svět loutek je v Ruben's Puppets na pokraji války

Ruben’s Puppets

Tato hra není neobvyklá jen zasazením do pohádkového světa loutek, ale také svým žánrem. Akčních strategií se poslední...

Další z rubriky

RoonSehv: NeTerra je po všech stránkách dokonalé dobrodružství

RoonSehv: NeTerra

Jedna z nejslavnějších adventur zdarma? Ne tak docela. RoonSehv je jen kopie Mystu. Ale zato v každém ohledu...

V utopické From Ivan manipulujete lidmi pomocí přáníček

From Ivan

Podobně jako v Papers, Please, i tahle víceméně textová hra nastiňuje nepříjemnou realitu života pod dohledem totalitní...

V pohádkovém Shattered bojujete proti zlu svým ptačím zpěvem

Shattered

Ostrov ptačích pěvců je v ohrožení a jen vy, jakožto nejzdatnější z nich můžete vše zachránit. Tedy, pokud vás neodradí...Najdete na iDNES.cz