Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

FreeCiv - legenda v rukou nadšenců

  12:00aktualizováno  9:42
Pokud patříte mezi fanoušky tahových strategií, pak jistě znáte legendární hru jménem Civilizace. Jistě Vás tedy potěší, že existuje skupina lidí, která má tuto herní ságu natolik v oblibě, že se rozhodla vytvořit hru velice podobnou, ovšem s mnoha vylepšeními!
70

FreeCiv

Platforma:
Výrobce: Freeciv Dev Team

Stáhnout

FreecivTak jak je u těchto her zvykem, začínáte od nuly. Máte k dispozici pár osadníků a skauta, který slouží k prozkoumávání okolí. Nejlépe je začít tím, že se rozhlédnete po krajině a vyberete vhodné místo pro první město. Nejlépe někde poblíž surovin, na začátku je nejdůležitější zlato. Pak založíte město, postavíte první důl a začnete vesele budovat cesty. To je důležité, protože tak můžete se svými osadníky, průzkumníky či válečníky cestovat daleko rychleji. Protože svět je nebezpečné místo pro život, je vhodné jako jednu z prvních jednotek vyrobit nějakého toho vojáka, protože nikdy nevíte, jaké národy se skrývají za kopci daleko na obzoru. Rozvoj civilizace vytrvale pokračuje, ráz okolní krajiny se mění. Místo polí a luk jsou vidět pole, v horách se pilně těží suroviny a na moři lze spatřit bílé plachty lodí. Přichází čas na trochu toho výzkumu, abychom nezamrzli v době kamenné. Stačí zvýšit podíl výzkumníků, zvolit technologii po které toužíte a pak už jen čekat, než se Ti staříci domluví a vymyslí pro Vás potřebnou technologii. Nejdříve půjde o záležitosti typu zpracování železa nebo populární knihtisk, později se však dostaneme i k zajímavějším věcem – například parní stroje a kosmické lety. To však trochu předbíháme dobu, cesta k výdobytkům moderní civilizace je dlouhá, lemovaná mnoha válkami, státními převraty a morovými ranami. Když už je řeč o válkách, bylo by určitě vhodné zmínit také ostatní hráče ve hře, tedy počítačem řízené protivníky. Jen dodám, že hra po internetu je možná, bohužel jsem ale neměl možnost ji vyzkoušet.

FreecivNa světě je samozřejmě množství národů – nejinak je tomu i v této hře. Jejich počet závisí na tom, jak si na začátku hru nastavíte. Můžete hrát třeba pouze s pěti dalšími národy, ovšem pro ty náročnější je tu možnost tento počet značně zvýšit, klidně přes pětadvacet. Velikým plusem je fakt, že autoři do hry přidali snad všechny myslitelné národy (Čechy nevyjímaje!), takže klidně můžete za náš národ dobýt celý svět! A to už je slušná motivace. Na začátku dokonce dostanete na výběr z několik panovníků (panovnic) Vámi vybraného národa, čímž se hra ještě více přibližuje realitě a vzniká tak opravu dobrá historická atmosféra. Možností, jak jednat s ostatními národy je mnoho – od války přes mír, od vydírání k alianci, to vše je možné. Pokud Vám někdo vyhlásí válku, můžete ho zkusit uplatit darováním nějakého města či peněžním vyrovnáním, nebo mu naopak ukázat že se ho nebojíte a rozprášit jeho směšnou armádu lukostřelců svými tanky :-) Inteligence protivníku je velice dobrá, občas sice také jednají trošku nelogicky, ale to se při hraní na nejnižší obtížnost (můj případ) dá ostatně očekávat. Přesto jsou opravdu dobrými spojenci a mít po boku ruské cary se opravdu vyplatí, zvlášť když jsou ve hře zrovna druhým nejrozvinutějším národem (po nás, samozřejmě).

FreecivPopisovat všechny další aspekty diplomacie nebo výzkumu technologií by vydalo přinejmenším na další recenzi, takže pouze řeknu, že možností je skutečně mnoho a je zajímavé si je vyzkoušet (znalce Civilizace to jistě nepřekvapí). Bohužel vedle dlouhého seznamu kladů má tato hra také slušnou řádku chyb. Nejde ani tak o chyby v samotné hře, těch moc není (současná verze prošla mnoha opravami), ale spíš o nedostatky po designové stránce. Samotné menu a bohužel i herní obrazovka vypadají značně neprofesionálně. Když to porovnám s propracovaným herním systémem, vypadá to jako kdyby na hře pracovaly dva různé týmy. Ke všemu hra nedisponuje vůbec žádnými zvuky nebo hudbou, takže pokud bez hudby nemůžete být, musíte si ke hraní pustit rádio či něco podobného. Nebýt těchto nedostatků a nedodělků, zasloužila by si FreeCiv jistě lepší hodnocení, možná dokonce devítku, takhle je to však jen lehce nadprůměrná sedmička. Fanoušci Civilizace si mohou ještě bod přidat, pro ně je tato hra ostatně téměř povinností. Ostatní by však tuto hru měli také vyzkoušet – rozhodně to stojí za to!


Autor:


Hodnocení hry

Naše hodnocení

70 %

Hodnocení čtenářů

79 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 158 čtenářů

Témata: Loď

Nejčtenější

V pohádkovém Shattered bojujete proti zlu svým ptačím zpěvem

Shattered

Ostrov ptačích pěvců je v ohrožení a jen vy, jakožto nejzdatnější z nich můžete vše zachránit. Tedy, pokud vás neodradí...

Další z rubriky

RoonSehv: NeTerra je po všech stránkách dokonalé dobrodružství

RoonSehv: NeTerra

Jedna z nejslavnějších adventur zdarma? Ne tak docela. RoonSehv je jen kopie Mystu. Ale zato v každém ohledu...

Endless Sky s otevřeným vesmírem budete hrát i stovky hodin

Endless Sky

Všechno, co byste očekávali a chtěli od vesmírné hry v Endless Sky najdete. Stovky galaxií, souboje na ostří nože,...

V surreálné a děsivé Rot je svět kolem vás ve smyčce

Rot

Horor s obtížně čitelným dějem, ale nekonečně podmanivou atmosférou. Rot má vizuál, který vám vyrazí dech.Najdete na iDNES.cz