Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Frogatto – pan žabák zachraňuje svět

aktualizováno 
Spasit napadenou vesnici a ještě si k tomu najít práci. To vše se dá stihnout s ústředním žabákem v dnešní vytříbené arkádě.
90

Frogatto

Platforma: Freeware
Výrobce: Lost Pixels

  • Grafika
  • Tutorial
  • Utoky jazykem
  • Útoky jazykem; game design obecně
  • Zmatenější příběh

Stáhnout

froggato_04

froggato_01Omlouvám se za infantilní podtitul recenze, ale tentokrát jsem ho zkrátka nemohl setřást. K takové roztomilosti jako Frogatto totiž nemůžete být hrubý. Dívá se na vás velkýma roztomilýma očima, které jsou sice vyvedeny v gigantických pixelech, ale pořád v sobě mají emo náboj o ráži Verneova megaděla. Tahle zboku viděná dvourozměrná arkáda do svého okolí sálá okouzlující level design, rozkošnou grafiku, půvabné nápady i neodolatelný příběh. Ale vezměme to pěkně popořádku.

froggato_02Den pro žabáka začal jako obvykle – probudil se ve svém velkém domě, posnídal se spolubydlícím (majícím z nějakého důvodu na rukách boxerské rukavice) a vydal se do světa zase si hledat práci. Je evidentní, že vývojáři z Lost Pixels se snažili identifikovat hráče s herní postavičkou. Brzy po počátku namáhavé cesty, obsahující tradiční skákání po plošinkách, se ale ukáže, že nedaleké městečko je pod útokem a protagonista se jme zachraňovat situaci.

froggato_03Může to znít dementně, ale Frogatto si díky roztomilé grafice zachovává logiku těch nejlepších pohádek. Podobně jako ony je také nenásilný. Nenajdete tu žádné kulomety. Namísto nich žabák oponenty zachytává jazykem, přitahuje k sobě a vrhá po dalších nepřátelích. Biologický Gravity Gun. A občas to funguje i s jinými objekty, od beden po výbušniny. Ruku v ruce s tím jde i perfektní level design, ve kterém je radost překonávat překážky, a zmíněný dokonalý vizuál, kterému rádi prominete jeho pixely.

froggato_04Řada z kladů by přišla vniveč, kdyby hra nedokázala v prvních kritických minutých nalákat hráče do svého lůna. Některé hry, jakkoliv jsou dobré, zkrátka mají problémy se svým spartánským provedením; vhazují hráče do svého světa a nepodávají mu při tom žádnou záchranou ruku. Ne tak Frogatto, který naopak nabídne obšírný tutoriál spojený s prvními kroky/skoky žabáka po krajině. Palec nahoru, takhle se to má dělat.

Pokud jsem They Need To Be Fed označil za nejlepší arkádu léta, musím své hodnocení poupravit – spolu s Frogattem se o titul krále prostě musí chca nechca podělit. Nemáme co dočinění s žádnou byť jen malou revolucí, jako v případě They Need To Be Fed, ale s "pouhou" evolucí arkádového žánru. I tak ale volám: Domo Arigato, Mr. Frogatto!

Autor:


Hodnocení hry

Naše hodnocení

90 %

Hodnocení čtenářů

65 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 26 čtenářů

Nejčtenější

RoonSehv: NeTerra je po všech stránkách dokonalé dobrodružství

RoonSehv: NeTerra

Jedna z nejslavnějších adventur zdarma? Ne tak docela. RoonSehv je jen kopie Mystu. Ale zato v každém ohledu...

V morovém Plague by se mlha a napětí dalo krájet

Plague

Doktor s morovou maskou nespí ani v noci a zrovna vy máte smůlu, že se mu připletete do cesty. Pomůže vám hustá mlha...Další z rubriky

RoonSehv: NeTerra je po všech stránkách dokonalé dobrodružství

RoonSehv: NeTerra

Jedna z nejslavnějších adventur zdarma? Ne tak docela. RoonSehv je jen kopie Mystu. Ale zato v každém ohledu...

Oolite je bezedná studna vesmírné zábavy ve stylu Elite

Oolite

Vesmír Oolite je téměř nekonečný, stejně jako počet hodin, které v něm můžete prožít. Jen pozor, hra je retro v každým...

Endless Sky s otevřeným vesmírem budete hrát i stovky hodin

Endless Sky

Všechno, co byste očekávali a chtěli od vesmírné hry v Endless Sky najdete. Stovky galaxií, souboje na ostří nože,...Najdete na iDNES.cz