Fuk - zvrácená česká variace na Moorhuhn

  12:00aktualizováno  12:40
Po několika měsících vývoje se ho čeští hráči dočkali. Koho, ptáte se? No přeci baheního skřítka Fuka, který se vám představí v jedné z nejosobitějších volně šiřitelných her, jež u nás kdy vznikly.
90

Fuk

Platforma: Freeware
Výrobce: Flash Software

Stáhnout

FukVzájemnou spoluprací dvou kvalitních vývojářských týmů nemůže vzniknout nic jiného než kvalita. Živoucí důkazem tohoto tvrzení je dnešní hra jménem Fuk, na které společně pracovali Flash Software a SleepTeam Labs. Ty první znáte asi především díky výborné logické sérii Criss Cross, ty druhé proslavil první díl Poldy a hlavně povedená akční hra Bulánci.

Hlavní postavou hry Fuk je malý bahenní skřítek, který svádí urputný boj s husami létajícími nad jeho domovinou. Zpočátku to sice vypadá, že se bude jednat o úplně triviální úkol – pomocí prdění a krkání musí vysílat bubliny, pod jejichž vůní se husy na obloze rychle sesunou k zemi. Avšak s přibývajícími minutami ve hře proudí kachen čím dál víc a víc a náš malý milý hrdina se má co otáčet, aby vše ustál. A na vás samozřejmě je, abyste mu v jeho boji pomohli.

FukFuk na první pohled rozhodně nepůsobí jako hra s vyloženě hitovými ambicemi. Ovšem v okamžiku, kdy nakřápnete skořápku a rozhodnete se prozkoumat všechny možnosti hry, zcela vás do sebe pohltí. Po prvním nebo druhém hraním na vás Fuk bude působit jako kdejaká tuctová freewarovka, kterých se na internetu válejí tuny. Obrat o 180 stupňů přijde až tehdy, kdy zabrousíte na domovskou stránku hry a prohlédnete si některá skóre, jichž dosáhli někteří hráči před vámi. Možná se vám z těch vysokých čísel pořádně protočí oční panenky. A to ve vás začne hlodat malý červíček pochybnosti, kdy se budete sami sebe ptát, jak je možné, že někdo dosáhl tolika bodů?

Jak sami záhy zjistíte, Fuk je opravdu v mnoha ohledech překvapivou hrou a jeho hratelnost, která se na počátku zdála jako průměrná, se s postupem času stráveným ve společnosti tohoto titulu vyhoupne do nebeských výšin. Začnete si totiž všímat domněle drobných a nepodstatných věcí, jako je správné načasování jednotlivých střel, sběr jablek a pírek vhodné barvy nebo třeba jámy, v níž se vaše munice obnovuje rychleji. Jelikož celý herní mechanismus  funguje bezchybně jako švýcarské hodinky, brzy vás Fuk do sebe zcela pohltí. A jen tak nepustí!

FukCelá hra je dělena na jednotlivé levely, kdy máte za předem daný časový limit získat určité skóre pro postup dále. O tom vás ostatně sama také informuje před začátkem dané úrovně, stejně jako po jejím skončení o dosažených výsledcích, efektivitě střelby a obdržené hodnosti. Jediné věci, kterým se musíte vyvarovat, pokud nechcete skončit, jsou nedostatečné skóre a exkrementy padající z řitních otvorů nebohých opeřenců.

Grafika Fuka se rozhodně neřídí módními trendy, ale je dělaná pěkně pixel po pixelu, což jí dává punc detailnosti a propracovanosti. Hudba v menu se nese v lehce orientálním stylu, což mi osobně k celkovému vyznění hry příliš nesedlo.

Silná inspirace úspěchem Moorhuhnem je v případě této hry nepopiratelná, ale vadí to někomu? Myslím že ne. Vůbec ne. Fuk je totiž přesně tou hrou, kterou se kdykoliv můžete odreagovat, zahrát si ji o krátké pauze na kávu nebo prostě a jen v okamžicích, kdy potřebujete přijít na jiné myšlenky. A tento záměr se myslím autorům povedl naprosto dokonale. Ostatně zkuste si ji a brzy na vlastní kůži poznáte syndrom „poslední hry“, kdy si ve dvě hodiny v noci budete asi podesáté říkat, že si dáte poslední hru a jdete spát...

Autor:


Hodnocení hry

Naše hodnocení

90 %

Hodnocení čtenářů

81 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 174 čtenářů

Nejčtenější

Ve Startup Panic začínáte softwarovou firmu takříkajíc z garáže

Startup Panic

Nadšení a nápady jsou pro založení startupu potřeba. Ale taky je nutné mít štěstí. Dokáže se vaše malá firmička na trhu...

V Coffee Talk jste zároveň přítelem, psychiatrem i baristou

Coffee Tak

Lidé se u dobré kávy otevírají stejně jako na gauči psychologa. V Coffee Talk stačí jen naslouchat a sem tam zapnout...Další z rubriky

V Coffee Talk jste zároveň přítelem, psychiatrem i baristou

Coffee Tak

Lidé se u dobré kávy otevírají stejně jako na gauči psychologa. V Coffee Talk stačí jen naslouchat a sem tam zapnout...

Ve Spinnortality jste šéfem megakorporace, která se neštítí ničeho

Spinnortality

Velmi reálnou a ještě smutnější budoucnost nám ukazuje obchodní strategie Spinnortality. Svět je zlý a vy, chcete-li...

V surreálné a děsivé Rot je svět kolem vás ve smyčce

Rot

Horor s obtížně čitelným dějem, ale nekonečně podmanivou atmosférou. Rot má vizuál, který vám vyrazí dech.Najdete na iDNES.cz